Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý
Úly na dohled od přistávací dráhy. Foto: Letiště Praha

Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý

Letiště Praha má již devátou zlatou medaili v řadě za květový med. I v letošním roce se zúčastnilo soutěže Český med, kterou pořádá Český svaz včelařů. Informovala o tom mluvčí letiště Klára Divíšková. Včely se v Ruzyni na západě metropole chovají za účelem monitoringu životního prostředí, jejich med se neprodává.

Výsledkem soutěže bylo stoprocentní hodnocení vzorků letištního medu v parametrech jako je obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu. Do soutěže zasílá Letiště Praha vzorky medu od roku 2013. 

 „Samotný chov včel probíhá na letišti od listopadu 2011 a to zejména za účelem biomonitoringu, kterým se hodnotí vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostředí. Rozbory pylu a medu posíláme také do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka pro Životní prostředí, udržitelnost a ESG Letiště Praha.

Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, lze podle ní chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí.

Monitoring pomocí včel je podle ní pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností.

„Od roku 2019 letiště sleduje včely také pomocí systému pro elektronické monitorování včelstev – ProBee. Pomocí tohoto systému sledujeme hmotnost úlů, teplotu ve včelím chomáči a zvukové projevy včelstva,“ informovala Divíšková.

V současné době vlastní ruzyňské letiště osm včelstev, která dohromady v letních měsících čítají přibližně 350 tisíc včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili 90 kilogramů medu. Ten není určen k prodeji, Letiště Praha ho využívá například jako dárek obchodním partnerům.  

Včelám se v Praze daří

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky.

„Rostliny v Praze kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ uvedl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o včely v úlech na střeše pražského magistrátu. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.

„Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší než u medu z luk,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru