Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý
Úly na dohled od přistávací dráhy. Foto: Letiště Praha

Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý

Letiště Praha má již devátou zlatou medaili v řadě za květový med. I v letošním roce se zúčastnilo soutěže Český med, kterou pořádá Český svaz včelařů. Informovala o tom mluvčí letiště Klára Divíšková. Včely se v Ruzyni na západě metropole chovají za účelem monitoringu životního prostředí, jejich med se neprodává.

Výsledkem soutěže bylo stoprocentní hodnocení vzorků letištního medu v parametrech jako je obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu. Do soutěže zasílá Letiště Praha vzorky medu od roku 2013. 

 „Samotný chov včel probíhá na letišti od listopadu 2011 a to zejména za účelem biomonitoringu, kterým se hodnotí vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostředí. Rozbory pylu a medu posíláme také do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka pro Životní prostředí, udržitelnost a ESG Letiště Praha.

Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, lze podle ní chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí.

Monitoring pomocí včel je podle ní pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností.

„Od roku 2019 letiště sleduje včely také pomocí systému pro elektronické monitorování včelstev – ProBee. Pomocí tohoto systému sledujeme hmotnost úlů, teplotu ve včelím chomáči a zvukové projevy včelstva,“ informovala Divíšková.

V současné době vlastní ruzyňské letiště osm včelstev, která dohromady v letních měsících čítají přibližně 350 tisíc včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili 90 kilogramů medu. Ten není určen k prodeji, Letiště Praha ho využívá například jako dárek obchodním partnerům.  

Včelám se v Praze daří

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky.

„Rostliny v Praze kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ uvedl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o včely v úlech na střeše pražského magistrátu. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.

„Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší než u medu z luk,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově.


Autor: Jan Puci

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru