Dnes Pátek - obcasny-dest 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý
Úly na dohled od přistávací dráhy. Foto: Letiště Praha

Včely pomáhají hlídat dopad provozu letiště na životní prostředí, jejich med je opět zlatý

Letiště Praha má již devátou zlatou medaili v řadě za květový med. I v letošním roce se zúčastnilo soutěže Český med, kterou pořádá Český svaz včelařů. Informovala o tom mluvčí letiště Klára Divíšková. Včely se v Ruzyni na západě metropole chovají za účelem monitoringu životního prostředí, jejich med se neprodává.

Výsledkem soutěže bylo stoprocentní hodnocení vzorků letištního medu v parametrech jako je obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu. Do soutěže zasílá Letiště Praha vzorky medu od roku 2013. 

 „Samotný chov včel probíhá na letišti od listopadu 2011 a to zejména za účelem biomonitoringu, kterým se hodnotí vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostředí. Rozbory pylu a medu posíláme také do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka pro Životní prostředí, udržitelnost a ESG Letiště Praha.

Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, lze podle ní chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí.

Monitoring pomocí včel je podle ní pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností.

„Od roku 2019 letiště sleduje včely také pomocí systému pro elektronické monitorování včelstev – ProBee. Pomocí tohoto systému sledujeme hmotnost úlů, teplotu ve včelím chomáči a zvukové projevy včelstva,“ informovala Divíšková.

V současné době vlastní ruzyňské letiště osm včelstev, která dohromady v letních měsících čítají přibližně 350 tisíc včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili 90 kilogramů medu. Ten není určen k prodeji, Letiště Praha ho využívá například jako dárek obchodním partnerům.  

Včelám se v Praze daří

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky.

„Rostliny v Praze kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ uvedl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o včely v úlech na střeše pražského magistrátu. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.

„Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší než u medu z luk,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově.


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru