
Včasné odhalení nemoci ledvin u Jana (38) zabránilo vážným komplikacím
6. března 2025 08:59
Lékaři zjistili, že maminka má vážné dědičné onemocnění, tzv. polycystickou chorobu ledvin. V tu chvíli celá rodina zpozorněla. Dědeček Jana se totiž také léčil s nemocnými ledvinami, a musel dokonce podstoupit transplantaci.
Janova maminka se nakonec také dočkala transplantace ledviny, po které se jí výrazně ulevilo. Jan společně se sestrou proto podstoupili ve Fakultní nemocnici v Motole genetické vyšetření, které u obou potvrdilo, že také trpí polycystózou ledvin. Na nemoc se naštěstí přišlo včas, v době, kdy byla v raném stadiu.
„Lékaři mi vysvětlili, že cysty na ledvinách sice mám, zatím to ale není vážné. Řekli mi, že rozvoj nemoci umí zbrzdit pomocí léků,“ říká Jan, kterému ihned nasadili vhodnou terapii. Po čase si ho převzala do péče Silvie Rajnochová-Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM, ke které chodí na pravidelné kontroly doteď. „Jsem moc rád, že se o mě paní doktorka stará. Ledviny mi kontroluje každé dva měsíce,“ doplňuje Jan.
Komplikacím předchází nejenom léčbou, ale i zdravým životním stylem. „Hlídám si, co jím, více piju, aby se ledviny čistily, a vyhýbám se kávě i alkoholu. V zimě se teple oblékám, aby ledviny neprochladly. A začal jsem cvičit,“ popisuje Jan.
Než u něj lékaři polycystózu odhalili, vážil 120 kilogramů. Díky upravené stravě a pravidelnému pohybu se mu ale podařilo zhubnout.„Paní doktorka mě upozornila na to, že nadváha ledvinám rozhodně neprospívá. Pravidelně si také kontroluji krevní tlak, i ten podle ní může být příčinou budoucích komplikací,“ říká Jan, jehož zdravotní stav je v současné době stabilizovaný. „Jsem moc rád, že medicína umí odhalit některé nemoci tak brzy. Jinak bych časem pravděpodobně dopadl stejně jako moje maminka a dědeček,“ uzavírá.
„V České republice trpí chronickým onemocněním ledvin přibližně milion lidí, tedy každý desátý člověk. U některých dědičných chorob ledvin dnes máme k dispozici genetická vyšetření, která umožňují onemocnění diagnostikovat již v bezpříznakovém či raném stadiu. Nemoci ledvin ale nejsou vždy jenom vrozené. V současné době jsou jejich nejčastější příčinou cukrovka a vysoký krevní tlak. I v tomto případě je zásadní, aby pacienti začali podstupovat léčbu včas. Jen tak se vyhnou závažným komplikacím v podobě selhání ledvin, které může vést k dialýze nebo transplantaci. Je důležité, aby lidé dbali na prevenci a chodili na pravidelné prohlídky k praktickým lékařům, a to nejenom ve vyšším věku. Praktičtí lékaři umí ledviny zkontrolovat pomocí jednoduchých testů z krve a moči, které případné onemocnění odhalí,“ říká Silvie Rajnochová-Bloudíčková.