dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Vážíme si starousedlíků, snažíme se je v Praze 2 udržet, říká místostarostka Alexandra Udženija
Pražská politikaKomerční sdělení
Alexandra Udženija je kromě působení ve vedení druhé městské části i pražskou zastupitelkou. Foto: archiv

Vážíme si starousedlíků, snažíme se je v Praze 2 udržet, říká místostarostka Alexandra Udženija

Zástupkyně starostky Prahy 2 Alexandra Udženija má ve vedení městské části na starost sociální oblast a zdravotnictví. Co dělá radnice pro seniory a jak se snaží ulehčit život rodičům s malými dětmi? Osvědčilo se fungování klubů Dvojka pro seniory a Dvojka pro rodiče, který politička ODS zakládala? V rozhovoru pro Pražský patriot odpovídala na tyto a další otázky. 

Praha 2 ročně z kapacitních důvodů odmítá přes padesát děti, které chtějí rodiče umístit do jeslí. Budou nové jesle, které chce Praha 2 do tří let postavit v ulici Na Rybníčku, kapacitně stačit?
Jak říkáte, roční převis máme přibližně 55 dětí, takže nové jesle s kapacitou 40 míst rodičům z Prahy 2 významně pomohou. Naše městská část provozuje v tuto chvíli jedny jesle. Kromě našich jeslí je v Praze 2 ještě sedm soukromých provozovatelů, ale na ně mnohdy rodiče malých dětí nedosáhnou finančně. Takže vznik nových jeslí považuji za zcela zásadní a moc mě těší, že zastupitelstvo tento záměr schválilo.

Proč bylo vybráno právě toto místo a byly i jiné varianty?
Jedná se o prázdný dům v majetku městské části, vyhovuje i umístěním a dopravní dostupností, hřiště má v klidném vnitrobloku. Považuji to za ideální místo. Předchozí variantou bylo zbudování jeslí v ulici Na Slupi, ale tam jsme se bohužel nesetkali s pochopením nájemníků.

Záměr radnice postavit místo fungující komunitní zahrady Na Smetance multifunkční hřiště pro školy vzbudil rozporuplné reakce. Skutečně nebylo jiné řešení, než dát výpověď fungujícímu sousedskému projektu?
V této kauze se vinou pár zástupců komunitní zahrady a zastupitelů zejména Strany zelených šíří naprosto mylné informace. Praha 2 nikomu nedávala výpověď! Prostě skončí nájem na dobu určitou a plocha bude využita ke zbudování nového hřiště pro žáky mateřských a základních škol Prahy 2. Navíc dostala zahrada nabídku přestěhování truhlíků pouze o pár desítek metrů dál, kde bude moci využívat i skleník, dětské hřiště, kuchyňku a sociální zázemí. Zástupci Zelené zahrady dostali před třemi roky nabídku i jiných prostor, kde by byli na dobu neurčitou. Vybrali si tuto plochu na rohu ulic Na Smetance a Italská, kde mimochodem historicky bývalo sportoviště, a teď se diví, že po nich chceme dodržení smlouvy. To co je ale podstatná zpráva, je že proběhlo velmi konstruktivní jednání mezi právoplatnými zástupci Zelené zahrady, starostkou Janou Černochovou a vedením školy, kdy se všechny strany dohodli na společném postupu, tudíž považuji tuto věc za uzavřenou.

Víte o nějakém obdobném projektu komunitní zahrady, který by mohl na území Prahy 2 vzniknout?
Jak jsem zmínila, této komunitní zahradě bylo nabídnuto přestěhování o pár desítek metrů dál. Může tedy dál v poklidu fungovat. O vzniku nějakého nového projektu zatím nevím.

Jakým dalším způsobem se snaží městská část ulehčit život rodičům s malými dětmi?
To je široká otázka. Snažíme se například, aby přechody u škol hlídali městští strážníci, u škol je snížená rychlost pro automobily, rekonstruujeme dětská hřiště, je tam vždy kustod a ostraha, jako první městská část před mnoha lety zavedli reflexní vestičky pro předškoláky, jako první městská část jsme zavedli ve všech školách psychology, atd. Bezpečnost a prevence byla a bude pro nás vždy prioritou. Pak myslíme i na smysl plné trávení volného času.  Máme na Praze 2 klub Dvojka pro děti a rodiče, který pořádá nespočet akcí, určených právě rodičům s dětmi. Jedná se například o jógu pro děti a rodiče v Riegrových sadech, bruslení s kočárky v Podolí, cvičení s miminky a jóga pro rodiče s hlídáním dětí v naší partnerské organizaci Jahoda, která sídlí v Bruselské ulici, a podobně. (Více se lze o klubu dozvědět zde, pozn. red.) 

Co v sociální oblasti plánuje Praha 2 v dohledné době pro seniory?
Praha 2 je známá tím, že zde bydlí vysoký počet starousedlíků a samozřejmě stojíme o to, aby zde zůstali a nemuseli se stěhovat pryč například kvůli vysokým nájmům v soukromých domech. Proto přispíváme seniorům na bydlení a máme jasná bytová pravidla pro naše seniory. Máme jedno z nejlepších Center sociálních služeb v republice, vynikající pečovatelskou péči. To co já považuji za nejdůležitější, jsou sociální terénní služby. Snažíme se, aby co nejvíce seniorů zůstalo ve svém domácím prostředí, proto máme širokou škálu terénních služeb, kdy pracovníci pečují o naše seniory přímo u nich doma.  Pro naše aktivní seniory jsem v roce 2010 založila klub Dvojka pro seniory. Připravujeme nespočet sportovních, kulturních, vzdělávacích a volnočasových akcí, o které je velký zájem. Např. výlety, procházky po Praze, jógu, plavání, rehabilitační cvičení, učíme seniory s počítačem, děláme přednášky o tom jak nenaletět šmejdům, jak si zabezpečit byt, atd.

Osvědčilo se fungování klubů Dvojka pro seniory a Dvojka pro rodiče, který jste také zakládala?
Skromně říkám, že se kluby osvědčily. A dokazuje to neustálý nárůst členů.  S našimi členy klubů propojujeme i dvojkové podnikatelé. Naši členové mohou čerpat leckteré výhody u smluvních partnerů. Aktuální seznam partnerů je k dispozici na našich webových stránkách, na nástěnkách v přízemí úřadu na náměstí Míru 20. Ale hlavní smysl vidím v tom, že seniorům umožňujeme najít nové přátele a užívat si aktivního a důstojného stáří. Že maminky s dětmi mají kam zajít sportovat a odreagovat se. Snažíme se zkrátka, aby se lidem v Praze 2 líbilo a dobře žilo. A věřím, že i díky činnosti obou klubů se to daří.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru