Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vášně pod Petřínem: Policie šetří poničení plotu na staveništi toalet, proti projektu magistrátu vznikla petice
Plot u staveniště někdo poškodil. Foto: PP

Vášně pod Petřínem: Policie šetří poničení plotu na staveništi toalet, proti projektu magistrátu vznikla petice

Ve Velké Strahovské zahradě o víkendu začala příprava stavby veřejných záchodů a zázemí pro zahradníky. Část místních obyvatel a spolků projekt odmítá, iniciovali petici, kterou podepsalo zhruba tisíc lidí. Vadí jim například kácení zeleně a obava o ztrátu autenticity místa, které je Sadem zachránců dětí před holokaustem. Magistrát stavbu hájí. Na místě prý bude o dost více dřevin vysázeno, než kolik celkem odstraněno. Pravděpodobně o víkendu nebo v pondělí někdo poničil plot kolem vznikajícího staveniště a způsobil škodu ve výši několika desítek tisíc korun.

poskozeny-plot „Oznámení o údajném poškození plotu jsme přijali v pondělí 7. října. Událost jsme prověřili a zadokumentovali. V této souvislosti pak byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli stále pátráme. V případě dopadení a odsouzení mu za výše uvedený trestný čin hrozí až jeden rok pobytu za mřížemi. Škoda byla vyčíslena na čtyřicet tisíc korun,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Stavba toalet a zázemí za 16 milionů navazuje na dřívější úpravy Petřína. Byla připravována několik let. Postupně byla vydána všechna souhlasná stanoviska, včetně toho od Národního památkového ústavu. V rámci územního řízení nebyly evidována negativní stanoviska, ani od Klubu Za starou Prahu. Stavební úřad pro Prahu 1 obeslal všechny relevantní spolky, v zákonné lhůtě se podle náměstka primátora pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) nikdo nevyjádřil, že by chtěl být účastníkem řízení.

V září pražští radní proto odsouhlasili vysoutěženého zhotovitele stavby, který o uplynulém víkendu začal s přípravou staveniště. Na místě byla vybudována dočasná ohrada, k zemi šly dva stromy a také lískové keře.

„Hruška byla pokácena proto, protože rostla na místě, kde bude přeložka plynu. Pak šel k zemi smrk, který je napadené kůrovcem. A ty odstraněné keře, to byla náletovky,“ uvedl Hlubuček. S kácením se podle něj spěchalo, aby se do zimy stihla udělat přeložka plynu a díky tomu se nemusel projekt odsunout na jaro, což by znamenalo půlroční zdržení.

Iniciátoři petice to vidí jinak. Podpisové archy doručily na magistrát v pátek a sobotní kácení vysvětlují obavou magistrátu, že by na základě občanského tlaku mohlo dojít k revidování rozhodnutí zářijového rozhodnutí radních. Proti projektu vyjadřují nevoli dlouhodobě.

„Kácení začalo bezprostředně po podání petice, v sobotu, v brzkých ranních hodinách. Že by měl odbor životního prostředí strach z dalšího projednání a revokace rozhodnutí? Začal kácet ve vegetačním období v místě s výskytem chráněných volně žijících živočichů, bez předchozího zoologického průzkumu,“ napsala na Facebook iniciátorka petice Romana Ertlová. Jedná se podle ní o „velmi zastaralý projet, který zavání developerskými zájmy a další navazující zástavbou na vzácném místě.“ Odpůrci stavby se na Facebooku svolávali k blokádě stavby, než dojde k projednáním petice a oficiálnímu zastavení stavby.

Náměstek Petr Hlubuček uvedl, že nemá problém se se zástupci petentů sejít a jednat s nimi. „Nevylučuji možnost ještě podobu samotné stavby po dohodě upravit. Ale za jejím vznikem si stojím a nevidím důvod, proč ji nepostavit. Určitě není předimenzovaná, určitě kvůli ní nedojde k masivnímu kácení nebo ke ztrátě charakteru místa. Žádný lunapark na místě neplánujeme. Součástí povolení bylo pokácení hrušky a smrku, žádný další strom k zemi kvůli tomuto projektu k zemi nepůjde. Naopak, příští rok tam vysadíme 40 stromů,“ řekl.

Zároveň připomněl, že již dříve bylo vyhověno aktuálnímu požadavku petentů ustoupil od záměru propojit Vlašskou ulici s Úvozem skrze dosud uzavřenou vinici. „A chtějí také, abychom řešili zadržování vody na Petříně. To děláme. Chystáme projekty, díky kterým dešťová voda zůstane v lokalitě a bude využita třeba k zalévání,“ ujistil Petr Hlubuček.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru