dnes
Úterý - zatazeno
21°C
zítra
Středa - obcasny-dest
19°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Vášně pod Petřínem: Policie šetří poničení plotu na staveništi toalet, proti projektu magistrátu vznikla petice
Plot u staveniště někdo poškodil. Foto: PP

Vášně pod Petřínem: Policie šetří poničení plotu na staveništi toalet, proti projektu magistrátu vznikla petice

Ve Velké Strahovské zahradě o víkendu začala příprava stavby veřejných záchodů a zázemí pro zahradníky. Část místních obyvatel a spolků projekt odmítá, iniciovali petici, kterou podepsalo zhruba tisíc lidí. Vadí jim například kácení zeleně a obava o ztrátu autenticity místa, které je Sadem zachránců dětí před holokaustem. Magistrát stavbu hájí. Na místě prý bude o dost více dřevin vysázeno, než kolik celkem odstraněno. Pravděpodobně o víkendu nebo v pondělí někdo poničil plot kolem vznikajícího staveniště a způsobil škodu ve výši několika desítek tisíc korun.

poskozeny-plot „Oznámení o údajném poškození plotu jsme přijali v pondělí 7. října. Událost jsme prověřili a zadokumentovali. V této souvislosti pak byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli stále pátráme. V případě dopadení a odsouzení mu za výše uvedený trestný čin hrozí až jeden rok pobytu za mřížemi. Škoda byla vyčíslena na čtyřicet tisíc korun,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Stavba toalet a zázemí za 16 milionů navazuje na dřívější úpravy Petřína. Byla připravována několik let. Postupně byla vydána všechna souhlasná stanoviska, včetně toho od Národního památkového ústavu. V rámci územního řízení nebyly evidována negativní stanoviska, ani od Klubu Za starou Prahu. Stavební úřad pro Prahu 1 obeslal všechny relevantní spolky, v zákonné lhůtě se podle náměstka primátora pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) nikdo nevyjádřil, že by chtěl být účastníkem řízení.

V září pražští radní proto odsouhlasili vysoutěženého zhotovitele stavby, který o uplynulém víkendu začal s přípravou staveniště. Na místě byla vybudována dočasná ohrada, k zemi šly dva stromy a také lískové keře.

„Hruška byla pokácena proto, protože rostla na místě, kde bude přeložka plynu. Pak šel k zemi smrk, který je napadené kůrovcem. A ty odstraněné keře, to byla náletovky,“ uvedl Hlubuček. S kácením se podle něj spěchalo, aby se do zimy stihla udělat přeložka plynu a díky tomu se nemusel projekt odsunout na jaro, což by znamenalo půlroční zdržení.

Iniciátoři petice to vidí jinak. Podpisové archy doručily na magistrát v pátek a sobotní kácení vysvětlují obavou magistrátu, že by na základě občanského tlaku mohlo dojít k revidování rozhodnutí zářijového rozhodnutí radních. Proti projektu vyjadřují nevoli dlouhodobě.

„Kácení začalo bezprostředně po podání petice, v sobotu, v brzkých ranních hodinách. Že by měl odbor životního prostředí strach z dalšího projednání a revokace rozhodnutí? Začal kácet ve vegetačním období v místě s výskytem chráněných volně žijících živočichů, bez předchozího zoologického průzkumu,“ napsala na Facebook iniciátorka petice Romana Ertlová. Jedná se podle ní o „velmi zastaralý projet, který zavání developerskými zájmy a další navazující zástavbou na vzácném místě.“ Odpůrci stavby se na Facebooku svolávali k blokádě stavby, než dojde k projednáním petice a oficiálnímu zastavení stavby.

Náměstek Petr Hlubuček uvedl, že nemá problém se se zástupci petentů sejít a jednat s nimi. „Nevylučuji možnost ještě podobu samotné stavby po dohodě upravit. Ale za jejím vznikem si stojím a nevidím důvod, proč ji nepostavit. Určitě není předimenzovaná, určitě kvůli ní nedojde k masivnímu kácení nebo ke ztrátě charakteru místa. Žádný lunapark na místě neplánujeme. Součástí povolení bylo pokácení hrušky a smrku, žádný další strom k zemi kvůli tomuto projektu k zemi nepůjde. Naopak, příští rok tam vysadíme 40 stromů,“ řekl.

Zároveň připomněl, že již dříve bylo vyhověno aktuálnímu požadavku petentů ustoupil od záměru propojit Vlašskou ulici s Úvozem skrze dosud uzavřenou vinici. „A chtějí také, abychom řešili zadržování vody na Petříně. To děláme. Chystáme projekty, díky kterým dešťová voda zůstane v lokalitě a bude využita třeba k zalévání,“ ujistil Petr Hlubuček.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru