dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Vášně asi opět vzplanou, kontroverzně vnímaný sloup chce vedení Prahy vrátit na náměstí za rok
Mariánský sloup stál na Staroměstkém náměstí od poloviny sedmnáctého století až do roku 1918. Foto: www.marianskysloup.cz

Vášně asi opět vzplanou, kontroverzně vnímaný sloup chce vedení Prahy vrátit na náměstí za rok

Nové vedení Prahy podporuje obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) řekl, že by se kopie strženého barokního sloupu, která vzbuzuje debatu a rozděluje společnost, mohla do centra metropole vrátit příští rok.

Letos na jaře začne archeologický průzkum místa, kde bude dílo stát. Poté budou úřady rozhodovat o stavebním povolení. Společnost pro obnovu mariánského sloupu usiluje o návrat sloupu přes dvě desítky let. Kopii má už řadu let připravenou, její vznik financovala z darů.

Podle Wolfa všechny náklady hradí právě tato společnost, která pak podle dohody převede dílo do majetku města. „Věřím, že by mohl sloup na náměstí opět stát v příštím roce," řekl radní.

Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, která se odehrála v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav.

Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu sloupu jednotní. Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. Podle některých je připomínkou násilné rekatolizace země a zpátečnictví.

Mariánskému sloupu se Pražský patriot dříve věnoval v těchto článcích:

Protest proti návratu sloupu na Staromák: Prahou nesli transparenty se jmény popravených pánů

Průzkum náměstí prověří, zda je možný návrat kontroverzního Mariánského sloupu

Osudy pražských pomníků: některé rozdělují společnost, jiné nevadí v žádné době

Paroubek se vrátil na magistrát. Hřímal zde proti radním a sloupu


Další články
Nahoru