dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Vaše staré elektrospotřebiče se mohou stát součástí muzejní expozice
Vysavače ETA, to byl hukot. Foto: archiv

Vaše staré elektrospotřebiče se mohou stát součástí muzejní expozice

Zajímavé přírůstky do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky získalo v uplynulých letech Národní technické muzeum v Praze během Recyklačních víkendů. Ten letošní se uskuteční 16. až 18. září.

Návštěvníci muzea mohou v těchto dnech přinést staré elektrospotřebiče, jako například mixéry, vysavače, fény, chladničky, pračky, vrtačky, předat je k recyklaci a získat za to slevu 90 korun na vstupném a malý dárek.

Zároveň na ně čekají hlavolamy, recyklokvíz, soutěž „Co do expozice nepatří“ nebo střelba indiánskými foukačkami na terč. Spotřebiče ale nejdřív projdou rukama kurátorů sbírek, kteří si z nich vyberou ty nejhodnotnější.

Retro elektrospotřebiče do domácnosti

„Už během prvního Recyklačního víkendu v roce 2014 jsme takto získali 18 spotřebičů, které jsme vybrali ze stovky přinesených,“ vzpomíná kurátorka expozice Technika v domácnosti Lucie Střechová.

Část mohou návštěvníci vidět v této expozici, část je zatím umístěna v depozitáři. Podle Střechové nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní.

Mezi nejzajímavější z pohledu odborníků patřily například vysavače ze 70. let 20. století. Po odborném vytřídění následovalo několik nezbytných úkonů jako důkladné vyčištění včetně konzervace pohonných ústrojí či odstranění koroze. V případě vysavačů se jednalo i o vyprání prachových vaků.

„Velké procento předmětů ani očistu nepotřebovalo, protože je jejich původní majitelé donesli pečlivě vyčištěné a často v původních obalech,“ uvádí Střechová.  

Právě původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují z pohledu kurátorů hodnotu spotřebičů. Dotvářejí totiž historický rámec a dávají jim příběh.

Expozice Technika v domácnosti byla otevřena v roce 2012. Je z 90 % tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách technického muzea. Sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Exponáty čekaly na vystavení více než sto let.

Podle kurátorky Střechové ve sbírkách dosud nejvíc scházely spotřebiče z 80. a 90. let 20. století, ne tedy ty úplně nejstarší. Přesto se už během prvního Recyklačního víkendu objevily i opravdu památeční kousky. Například dvě kompresorové lednice z 30. let a ještě o desetiletí starší rozhlasový přijímač.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru