Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Váš účet byl napaden a hrozí ztráta úspor. Napálili ji, přišla o celoživotní úspory
Toto je jen ilustrační fotografie, podvedené ženy ve skutečnosti přišly bohužel o mnohem větší obnos peněz. Foto: Karel Netolický

Váš účet byl napaden a hrozí ztráta úspor. Napálili ji, přišla o celoživotní úspory

Pod historkou „Váš účet byl napaden, hrozí ztráta úspor“ kontaktoval muž, který se vydával za pracovníka banky, prostřednictvím emailu osmdesátiletou seniorku s tím, že je nutné, aby převedla veškeré své úspory na zabezpečený účet, jinak o ně přijde. Bohužel, kvůli své důvěřivosti naletěla podvodníkovi a o peníze proto skutečně přišla. O případu, který se v různých obdobách průběžně opakuje, informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Podvodník následně ženu kontaktoval i telefonicky, přes WhatsApp, celou situaci ji dovysvětlil a současně poslal odkaz na „bezpečný účet“. „Poškozená uvěřila a muži mailem poslala své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Tím pachatel získal její přihlašovací údaje a zadal převody, které poškozená v dobré víře následně potvrdila přes SMS zprávy,“ popsal Rybanský.

Podvodník díky tomu v několika dnech převedl její celoživotní úspory ve výši kolem dvou a půl milionu korun na účet další poškozené, které měla shodnou banku se seniorkou.

Mezitím ve stejné době opět „zaměstnanec banky“ zkontaktoval telefonicky majitelku tohoto účtu, opět z českého telefonního čísla s tím, že její bankovní účet byl napaden. A to tím způsobem, že zaměstnanec této banky si na její účet přeposlal dva a půl milionu korun na hypotéku.

A bylo by tak dobré, aby tyto peníze vrátila, neboť se o převod již zajímají policisté. A okamžitě nabídl řešení. Všechny tyto peníze musí převést mimo bankovní prostor. Poškozená „zaměstnanci“ nevěřila, a tak jí během chvilky kontaktoval jiný muž, který se představil jako příslušník policie.

Volal z telefonního čísla s předvolbou 974, které používá policie, dokonce majitelce poslal email z adresy @pcr.cz se souborem, který vypadal jako od policie a ženě vysvětlil, že pracuje na případu zneužití její identity a dokladů, přičemž spolupracuje se zaměstnancem banky, který ji kontaktoval. A je opravdu nutné pro její bezpečí přeposlat tyto peníze.

„Těmito slovy druhou poškozenou natolik zmanipuloval, že své peníze i peníze seniorky, postupně vložila do bitcoinmatů, aby je tímto způsobem ,očistila´. Následně byla poučena, aby čekala, až ji přijdou zpět na její nový účet již ,očištěné´. Zatím se tak však nestalo,“ dodal policejní mluvčí.

Svým jednáním podle něj neznámí pachatelé způsobili škodu přes čtyři miliony korun dvěma poškozeným a jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podvod. 


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili řidiče po střetu auta s tramvají v Praze 9

Včera ve 14:49

Profesionální hasiči ze stanice Satalice a pražského dopravního podniku zasahovali v Poděbradské ulici v Praze 9. Střetlo se tam osobní auto s tramvají.

Požár bytu v Praze 3 způsobila pravděpodobně technická závada

Včera ve 12:51

Hasiči zasahovali v neděli 26. března od 18:15 hodin v Lucemburské ulici v Praze 3. Požár vybavení pokoje zlikvidovali za několik minut, následovalo odvětrání bytu i domu.

Dva muži napadli na ulici třetího a způsobili mu bodnořezná zranění

22. března 2023 v 09:09

V neděli 5. března hodinu po půlnoci napadla dvojice mužů v Řehořově ulici po vzájemné hádce dvaačtyřicetiletého poškozeného a způsobila mu vážná bodnořezná zranění na různých částech těla. Zraněný byl následně převezen ZZS do nemocnice.

Požár vybavení bytu v přízemí obytného domu

3. března 2023 v 08:26

V ulici Jana Přibíka v Praze 9 zasahovali ve čtvrtek 2. března krátce po 19 hodině hasiči z několika jednotek u požáru vybavení bytu v přízemí obytného domu.

Parkovali na místech vyhrazených pro invalidy

2. března 2023 v 08:44

Během února strážníci z centra Prahy odhalili 7 řidičů, kteří neoprávněně využívali parkovací karty pro osoby tělesně postižené. Průkazy byly řidičům odebrány, v jednom případě vzniklo podezření na falzifikát, proto si případ převzala státní policie. V několika případech řidiči využívali průkaz po...

Další články
Nahoru