Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Váš účet byl napaden a hrozí ztráta úspor. Napálili ji, přišla o celoživotní úspory
Toto je jen ilustrační fotografie, podvedené ženy ve skutečnosti přišly bohužel o mnohem větší obnos peněz. Foto: Karel Netolický

Váš účet byl napaden a hrozí ztráta úspor. Napálili ji, přišla o celoživotní úspory

Pod historkou „Váš účet byl napaden, hrozí ztráta úspor“ kontaktoval muž, který se vydával za pracovníka banky, prostřednictvím emailu osmdesátiletou seniorku s tím, že je nutné, aby převedla veškeré své úspory na zabezpečený účet, jinak o ně přijde. Bohužel, kvůli své důvěřivosti naletěla podvodníkovi a o peníze proto skutečně přišla. O případu, který se v různých obdobách průběžně opakuje, informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Podvodník následně ženu kontaktoval i telefonicky, přes WhatsApp, celou situaci ji dovysvětlil a současně poslal odkaz na „bezpečný účet“. „Poškozená uvěřila a muži mailem poslala své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Tím pachatel získal její přihlašovací údaje a zadal převody, které poškozená v dobré víře následně potvrdila přes SMS zprávy,“ popsal Rybanský.

Podvodník díky tomu v několika dnech převedl její celoživotní úspory ve výši kolem dvou a půl milionu korun na účet další poškozené, které měla shodnou banku se seniorkou.

Mezitím ve stejné době opět „zaměstnanec banky“ zkontaktoval telefonicky majitelku tohoto účtu, opět z českého telefonního čísla s tím, že její bankovní účet byl napaden. A to tím způsobem, že zaměstnanec této banky si na její účet přeposlal dva a půl milionu korun na hypotéku.

A bylo by tak dobré, aby tyto peníze vrátila, neboť se o převod již zajímají policisté. A okamžitě nabídl řešení. Všechny tyto peníze musí převést mimo bankovní prostor. Poškozená „zaměstnanci“ nevěřila, a tak jí během chvilky kontaktoval jiný muž, který se představil jako příslušník policie.

Volal z telefonního čísla s předvolbou 974, které používá policie, dokonce majitelce poslal email z adresy @pcr.cz se souborem, který vypadal jako od policie a ženě vysvětlil, že pracuje na případu zneužití její identity a dokladů, přičemž spolupracuje se zaměstnancem banky, který ji kontaktoval. A je opravdu nutné pro její bezpečí přeposlat tyto peníze.

„Těmito slovy druhou poškozenou natolik zmanipuloval, že své peníze i peníze seniorky, postupně vložila do bitcoinmatů, aby je tímto způsobem ,očistila´. Následně byla poučena, aby čekala, až ji přijdou zpět na její nový účet již ,očištěné´. Zatím se tak však nestalo,“ dodal policejní mluvčí.

Svým jednáním podle něj neznámí pachatelé způsobili škodu přes čtyři miliony korun dvěma poškozeným a jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podvod. 


Autor: Karel Netolický

Bydlení i elektřinu měli zadarmo

7. listopadu 2023 ve 14:30

Sedm osob neoprávněně užívalo opuštěný dům v Praze 12, teplo a světlo si zajistili načerno. Podezření na trestný čin strážníci předali státním kolegům. O případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.  

Sprejer při zadržení tvrdil, že je malíř a lakýrník

20. října 2023 v 10:42

Šestadvacetiletého sprejera usvědčil svědek i záznamy z městských kamer. Strážníkům se snažil namluvit, že ruce má špinavé kvůli svému povolání, protože je malíř a lakýrník. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Další články
Nahoru