dnes
Sobota - oblacno
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
23°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
23°C
Vánočních stromků se Pražané zbavují na Tři krále, odkládat je mají u popelnic a kontejnerů
Ilustrační foto: archiv

Vánočních stromků se Pražané zbavují na Tři krále, odkládat je mají u popelnic a kontejnerů

Většina stromků svezených Pražskými službami končí u odběratele a je využita k dalšímu zpracování. Svozy potrvají až do konce února. Vysloužilých vánočních stromků se však Pražané obvykle zbavují na Tři krále.

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich.

Změna nastává, pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice (některé činžovní domy nebo rodinné domy). „V takovém případě prosíme o odložení vánočního stromku u nebližšího stanoviště kontejnerů na tříděný odpad. Stromky budou sváženy v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Společnost očekává, že sesbírá okolo 300 tisíc vánočních stromečků.

Konečná zastávka pro vánoční stromky je u odběratele, který se zabývá zpracováním dřeva. Stromky jsou nadrceny a následně využity například v zahrádkářském průmyslu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků putuje společně se směsný odpadem k energetickému využití do malešické spalovny.

„Nedoporučuje se odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout,“ dodal Mana.

Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

Dnes v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Dnes v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru