dnes
Úterý - jasno
10°C
zítra
Středa - zatazeno
12°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
12°C
Vánočních stromků se Pražané zbavují na Tři krále, odkládat je mají u popelnic a kontejnerů
Ilustrační foto: archiv

Vánočních stromků se Pražané zbavují na Tři krále, odkládat je mají u popelnic a kontejnerů

Většina stromků svezených Pražskými službami končí u odběratele a je využita k dalšímu zpracování. Svozy potrvají až do konce února. Vysloužilých vánočních stromků se však Pražané obvykle zbavují na Tři krále.

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich.

Změna nastává, pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice (některé činžovní domy nebo rodinné domy). „V takovém případě prosíme o odložení vánočního stromku u nebližšího stanoviště kontejnerů na tříděný odpad. Stromky budou sváženy v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Společnost očekává, že sesbírá okolo 300 tisíc vánočních stromečků.

Konečná zastávka pro vánoční stromky je u odběratele, který se zabývá zpracováním dřeva. Stromky jsou nadrceny a následně využity například v zahrádkářském průmyslu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků putuje společně se směsný odpadem k energetickému využití do malešické spalovny.

„Nedoporučuje se odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout,“ dodal Mana.

Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.


Moje stopa: Praha 10 zná vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu

Včera v 19:27

Výsledky hlasování čtvrtého ročníku projektu participativního rozpočtu „Moje Stopa“ byly vyhlášeny na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 10, kam byli také pozváni navrhovatelé jednotlivých projektů. O přízeň hlasů se ucházelo celkem 11 návrhů na zvelebení veřejných prostor po celém území desáté...

Vousatá krasavice se procházela po pražském sídlišti, podívejte se na ni

Včera v 11:42

V neděli odpoledne přijalo operační středisko městské policie hlášení o agamě vousaté, která se proháněla v Pavlíkově ulici v Praze 4. Strážníci zvíře odchytli a předali kolegům z odchytové služby, kteří ji převezli do útulku v Dolních Měcholupech. Agama vousatá žije v Austráli, zároveň je...

Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

24. března 2019 v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Další články
Nahoru