dnes
Středa - zatazeno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Vánoční výzdoba je v Praze na 15 500 stožárech osvětlení
Vánoční osvětlení v Pařížské ulici. Foto: archiv

Vánoční výzdoba je v Praze na 15 500 stožárech osvětlení

V hlavním městě je nazdobeno vánočními světelnými dekoracemi 15 500 stožárů veřejného osvětlení. Ozdoby mají 12 různých motivů vybraných městskými částmi, které vánoční výzdobu zajišťují. Ulice zdobí také 300 světelných řetězů. Informovala o tom společnost Technologie hlavního města Prahy, která je správcem pražského veřejného osvětlení.

Vánoční dekorace na stožárech veřejného osvětlení jsou nedílnou součástí adventní atmosféry v Praze. „Ačkoli pronájem stožárů veřejného osvětlení na umístění vánočních dekorací povolujeme a smluvně pro ně zajišťujeme odběr elektrické energie, jejich instalace je plně v gesci jednotlivých městských částí, abychom se mohli plně věnovat správě, provozu a údržbě veřejného osvětlení,“ řekl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy.

Kromě největšího vánočního stromu na Staroměstském náměstí se s nástupem vánočního času  po celé Praze rozsvěcuje ve všech městských částech 48 vánočních stromů napojených na veřejné osvětlení hlavního města Prahy.

Všechny vánoční dekorace a stromy se v Praze rozsvítily mezi 26. listopadem a 6. prosincem. Konkrétní termíny si určila každá městská část, jelikož k rozsvěcení se zpravidla váže doprovodný kulturní program připomínající české vánoční tradice. Po celé Praze jsou tak letos vánoční dekory ve dvanácti provedeních umístěny na zhruba 15 500 stožárech veřejného společně se třemi sty vánočních řetězů.

Orientace umístění dekorů se řídí výškou stožárů. V místech, kde jsou stožáry vysoké a ozdoby by tak nepřekážely projíždějícím nákladním autům, dekorace se instalují nad vozovkou a v místech, kde jsou světelná místa veřejného osvětlení s nízkými stožáry, se dekorace instalují nad chodník.

Magistrát za vánoční osvětlení zaplatil 1,8 milionu korun, což je stejně jako loni. Částka, kterou vynaložily městské části, se většinou pohybuje v řádu nižších stovek tisíc. Ale například Praha 8 počítá s náklady na výzdobu a předvánoční program 1,5 milionu. V této městské části rozsvítili koncem listopadu čtyři vánoční stromy, v Praze 3 tři stromy a deset stromů zdobí parky v Praze 4. Ve většině městských částí se výzdoba neliší od loňské.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru