dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
5°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Vánoční výzdoba je v Praze na 15 500 stožárech osvětlení
Vánoční osvětlení v Pařížské ulici. Foto: archiv

Vánoční výzdoba je v Praze na 15 500 stožárech osvětlení

V hlavním městě je nazdobeno vánočními světelnými dekoracemi 15 500 stožárů veřejného osvětlení. Ozdoby mají 12 různých motivů vybraných městskými částmi, které vánoční výzdobu zajišťují. Ulice zdobí také 300 světelných řetězů. Informovala o tom společnost Technologie hlavního města Prahy, která je správcem pražského veřejného osvětlení.

Vánoční dekorace na stožárech veřejného osvětlení jsou nedílnou součástí adventní atmosféry v Praze. „Ačkoli pronájem stožárů veřejného osvětlení na umístění vánočních dekorací povolujeme a smluvně pro ně zajišťujeme odběr elektrické energie, jejich instalace je plně v gesci jednotlivých městských částí, abychom se mohli plně věnovat správě, provozu a údržbě veřejného osvětlení,“ řekl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy.

Kromě největšího vánočního stromu na Staroměstském náměstí se s nástupem vánočního času  po celé Praze rozsvěcuje ve všech městských částech 48 vánočních stromů napojených na veřejné osvětlení hlavního města Prahy.

Všechny vánoční dekorace a stromy se v Praze rozsvítily mezi 26. listopadem a 6. prosincem. Konkrétní termíny si určila každá městská část, jelikož k rozsvěcení se zpravidla váže doprovodný kulturní program připomínající české vánoční tradice. Po celé Praze jsou tak letos vánoční dekory ve dvanácti provedeních umístěny na zhruba 15 500 stožárech veřejného společně se třemi sty vánočních řetězů.

Orientace umístění dekorů se řídí výškou stožárů. V místech, kde jsou stožáry vysoké a ozdoby by tak nepřekážely projíždějícím nákladním autům, dekorace se instalují nad vozovkou a v místech, kde jsou světelná místa veřejného osvětlení s nízkými stožáry, se dekorace instalují nad chodník.

Magistrát za vánoční osvětlení zaplatil 1,8 milionu korun, což je stejně jako loni. Částka, kterou vynaložily městské části, se většinou pohybuje v řádu nižších stovek tisíc. Ale například Praha 8 počítá s náklady na výzdobu a předvánoční program 1,5 milionu. V této městské části rozsvítili koncem listopadu čtyři vánoční stromy, v Praze 3 tři stromy a deset stromů zdobí parky v Praze 4. Ve většině městských částí se výzdoba neliší od loňské.


Praha 8 rozsvítí dva vánoční stromy

Dnes v 07:22

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 v úterý 26. listopadu od 17 hodin na Elsnicově náměstí a ve čtvrtek 28. listopadu od 17 hodin na hřiště ZŠ Glowackého, Glowackého 555/6, Praha 8.

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Na staročeský Mikulášský jarmark do Toulcova dvora

Včera v 07:02

Tradiční předvánoční setkání 30. listopadu od 10 do 16:30 hodin. Budete mít možnost zakoupit si malé dárečky, zhlédnout pohádky a zpříjemnit si chvíle se starými řemesly nebo se zahřát medovinou.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Rozsvícení vánočního stromu před Píseckou bránou

11. listopadu 2019 v 08:26

Zahájení adventních oslav v Praze 6 a tradiční rozsvícení vánočního stromu před Píseckou bránou se zástupci radnice v neděli 1. prosince v 17:00 až 17:30 hodin.

Další články
Nahoru