Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí
Ještě před pár dny rozbalovali, teď musí balit. O měsíc dřív, než měli v plánu. Foto: Jan Puci

Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí

Provozovatelé a stánkaři na vánočních trzích na pražském náměstí Míru začnou po ukončení dnešních trhů kvůli vládnímu nařízení proti covidu-19 odklízet stánky. Kompletně by tržiště mělo zmizet v průběhu příštího týdne. Škody se budou pohybovat v milionech korun. ČTK to řekl provozovatel trhu Martin Valovič.

Vláda od včerejších 18:00 hodin zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol. Opatření kritizují samotní stánkaři a nelíbí se ani primátoru Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti).

„Dopady zrušení budou velké, a to jak do naší ekonomiky, tak pro jednotlivé prodejce. V následujících dvou dnech budou prodejci odvážet své vybavení a zboží. Příští týden budeme odvážet vybavení," řekl Valovič.

Pro některé z prodejců podle něj může být situace likvidační, například pro prodejce keramiky nebo vánočních ozdob. „Svou celoroční činnost směřují k tomuto trhu a pak nemohou nic prodat. Je to smutné. Pořádáme trhy od roku 1997 a jezdí k nám prodávat už třetí generace," řekl Valovič. Jako pořadatelé prý byli připraveni na dodržování všech proticovidových opatření.

S opatřením nesouhlasí ani oslovení prodejci. Se zrušením trhů se smiřují těžce. „Takhle narychlo je to kruté. Nedává to smysl, obchodní centra jsou otevřená a my končíme," řekl jeden z nich.

Část zboží prý bude muset vyhodit. O peníze přišli stánkaři nejen na nájmu za prodejní místo, ale právě rovněž i za nakoupené zboží. Takhle prý například prodejce občerstvení přijde o peníze za nakoupené víno na svařák.

Valovič rovněž řekl, že budou společně s ostatními pořadateli apelovat na vládu, aby jim poskytla za zrušené trhy dostatečné kompenzace. „Jak budeme postupovat, tak se ještě domluvíme. Zároveň doufám, že nám radnice Prahy 2 odpustí, nebo vrátí nájemné, když nemáme šanci jej ,odbydlet' a končíme," dodal Valovič.

Vedení Prahy 2 se s pořadateli sejde. „Mohu potvrdit, že radnice je připravena s provozovatelem o kompenzaci jednat," sdělila mluvčí Andrea Zoulová.

Rozhodnutí vlády kritizoval ve čtvrtek primátor Hřib. „Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat," uvedl.

Nařízení kritizuje rovněž pořadatel největších pražských vánočních trhů na Staroměstském náměstí, firma Taiko. Podle firmy jsou vládní opatření šokující a označují je za absurdní a pro některé prodejce za likvidační.


Autor: ČTK

Štědrá bohoslužba na Veronském náměstí

23. prosince 2022 v 07:14

Bohoslužba se bude se konat venku na Veronském náměstí s následným rozdáváním dárečků a vánočního punče kolemjdoucím.

Betlémské světlo v kostele sv. Václava

22. prosince 2022 ve 21:12

Dnes převzala Monika Shaw Salajová – místostarostka Prahy 5 od skautů na Okrouhlíku Betlémské světlo a společně s farářem rozsvítila v kostele sv. Václava.

Praha 13: Česká mši vánoční ve Stodůlkách

22. prosince 2022 ve 12:51

V neděli 25. prosince uslyšíte Českou mši vánoční. Účinkuje Stodůlecký chrámový pěvecký sbor s hosty a orchestrem. Řídí Jiří Kubík.

Praha 6: Bruslení na zimním stadionu HC Hvězda Praha

22. prosince 2022 ve 12:34

Bruslit na zimním stadionu HC Hvězda Praha můžete i během svátků.  

Pro Betlémské světlo na Jižní Město

21. prosince 2022 v 18:19

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma se světlo letecky přepravuje do Vídně.  Odtud světlo rakouští skauti předávají do celé Evropy.

Pro Betlémské světlo na Okrouhlík

21. prosince 2022 v 10:09

Betlémské světlo doputovalo na Prahu 5 a přijít si pro něj můžete ve čtvrtek 22. prosince přímo ke skautům na Okrouhlík.

Další články
Nahoru