Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí
Ještě před pár dny rozbalovali, teď musí balit. O měsíc dřív, než měli v plánu. Foto: Jan Puci

Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí

Provozovatelé a stánkaři na vánočních trzích na pražském náměstí Míru začnou po ukončení dnešních trhů kvůli vládnímu nařízení proti covidu-19 odklízet stánky. Kompletně by tržiště mělo zmizet v průběhu příštího týdne. Škody se budou pohybovat v milionech korun. ČTK to řekl provozovatel trhu Martin Valovič.

Vláda od včerejších 18:00 hodin zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol. Opatření kritizují samotní stánkaři a nelíbí se ani primátoru Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti).

„Dopady zrušení budou velké, a to jak do naší ekonomiky, tak pro jednotlivé prodejce. V následujících dvou dnech budou prodejci odvážet své vybavení a zboží. Příští týden budeme odvážet vybavení," řekl Valovič.

Pro některé z prodejců podle něj může být situace likvidační, například pro prodejce keramiky nebo vánočních ozdob. „Svou celoroční činnost směřují k tomuto trhu a pak nemohou nic prodat. Je to smutné. Pořádáme trhy od roku 1997 a jezdí k nám prodávat už třetí generace," řekl Valovič. Jako pořadatelé prý byli připraveni na dodržování všech proticovidových opatření.

S opatřením nesouhlasí ani oslovení prodejci. Se zrušením trhů se smiřují těžce. „Takhle narychlo je to kruté. Nedává to smysl, obchodní centra jsou otevřená a my končíme," řekl jeden z nich.

Část zboží prý bude muset vyhodit. O peníze přišli stánkaři nejen na nájmu za prodejní místo, ale právě rovněž i za nakoupené zboží. Takhle prý například prodejce občerstvení přijde o peníze za nakoupené víno na svařák.

Valovič rovněž řekl, že budou společně s ostatními pořadateli apelovat na vládu, aby jim poskytla za zrušené trhy dostatečné kompenzace. „Jak budeme postupovat, tak se ještě domluvíme. Zároveň doufám, že nám radnice Prahy 2 odpustí, nebo vrátí nájemné, když nemáme šanci jej ,odbydlet' a končíme," dodal Valovič.

Vedení Prahy 2 se s pořadateli sejde. „Mohu potvrdit, že radnice je připravena s provozovatelem o kompenzaci jednat," sdělila mluvčí Andrea Zoulová.

Rozhodnutí vlády kritizoval ve čtvrtek primátor Hřib. „Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat," uvedl.

Nařízení kritizuje rovněž pořadatel největších pražských vánočních trhů na Staroměstském náměstí, firma Taiko. Podle firmy jsou vládní opatření šokující a označují je za absurdní a pro některé prodejce za likvidační.


Autor: ČTK

Vánočního setkání v klášteře se zúčastnily dvě stovky bezdomovců

26. prosince 2021 v 18:43

Lidem bez domova v Praze včera odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant'Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy.

Praha 6: Česká mše vánoční

25. prosince 2021 v 07:59

Praha 6 zve na tradiční vánoční koncert v Kostele československé církve husitské dnes v 17 hodin.

Praha 9 rozdávala rybí polévku

24. prosince 2021 v 17:43

Po loňské pauze Praha 9 letos rozdávala tradiční rybí polévku. U stanice metra Vysočanská se ve středu rozdalo přes 1000 porcí. K dispozici byl i kuřecí vývar, nechyběl ani rybí čaj a sladký koláč.

Praha 1: Štědrý den na Střeláku

23. prosince 2021 v 11:12

Na Střeláku se bruslí i na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Zavřeno bude pouze 25. prosince.

Vánoční program Zoo Praha. Děti na Štědrý den mají vstup za korunu

23. prosince 2021 v 08:14

Po celé vánoční svátky a Nový rok se mohou návštěvníci Zoo Praha těšit na program tradičních i mimořádných komentovaných krmení a setkání. Na Štědrý den mohou návštěvníci obdarovat zvířata donesením vhodného krmiva a děti mají vstup pouze za korunu.

Další články
Nahoru