Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem
Trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem

Praha až na výjimky neplánuje omezení adventních trhů a vánoční výzdoby kvůli růstu cen za energie. Elektřinu mají radnice před koncem roku nasmlouvanou za původní ceny. Městské části tak nebudou například zhasínat vánoční stromy ani jiné ozdoby. Některé je ale vyměnily za úpornější led diodové, vyplývá z ankety ČTK mezi pořadateli a pražskými radnicemi.

Již tradičně se největší trhy uskuteční na Staroměstském náměstí. Letos jim bude dominovat 25 metrů vysoký smrk ztepilý pocházející od České Kamenice na Děčínsku. Pořadatelé trhů osmapadesátiletý smrk rozsvítí před první adventní nedělí v sobotu 26. listopadu. Už o dva dny dříve začnou trhy na Náměstí republiky.

„Už deset let používáme nejvíce šetřivé led diodové žárovky, takže není třeba osvětlení nijak výrazně omezovat,“ uvedla mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze, která má na starosti trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky.

Podobná situace je v Praze 3, kde zvolí rovněž úspornější osvětlení a použijí led žárovky. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad budou ve stejném rozsahu jako před covidovou pandemií, tedy 12 stánků bez omezení. Praha 2 neočekává vyšší náklady za energie, protože má ceny na letošní rok zachovány.

Praha 6 předpokládá náklady za energie po celý advent 33 000 korun i díky výzdobě z úsporných led zářivek a domluvené fixní ceně za energie z roku 2020. „Jsme rádi, že se po vynucené dvouleté pauze, kterou způsobila pandemická situace, můžeme vrátit k tradiční podobě adventních trhů. Otevřené budou od 9. do 23. prosince v Šabachově parku, kde je doplní různá hudební a divadelní vystoupení," uvedl mluvčí městské části Jiří Hannich.

Naopak Praha 7 bude letos energií šetřit a zruší sváteční osvětlení v ulicích. Zachová jen dva osvětlené vánoční stromy na Strossmayerově a na Ortenově náměstí. Radnice ale chystá pestrý program, vánoční koncert i kluziště na Letné bude ve standardním režimu.


Autor: ČTK

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru