Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem
Trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem

Praha až na výjimky neplánuje omezení adventních trhů a vánoční výzdoby kvůli růstu cen za energie. Elektřinu mají radnice před koncem roku nasmlouvanou za původní ceny. Městské části tak nebudou například zhasínat vánoční stromy ani jiné ozdoby. Některé je ale vyměnily za úpornější led diodové, vyplývá z ankety ČTK mezi pořadateli a pražskými radnicemi.

Již tradičně se největší trhy uskuteční na Staroměstském náměstí. Letos jim bude dominovat 25 metrů vysoký smrk ztepilý pocházející od České Kamenice na Děčínsku. Pořadatelé trhů osmapadesátiletý smrk rozsvítí před první adventní nedělí v sobotu 26. listopadu. Už o dva dny dříve začnou trhy na Náměstí republiky.

„Už deset let používáme nejvíce šetřivé led diodové žárovky, takže není třeba osvětlení nijak výrazně omezovat,“ uvedla mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze, která má na starosti trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky.

Podobná situace je v Praze 3, kde zvolí rovněž úspornější osvětlení a použijí led žárovky. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad budou ve stejném rozsahu jako před covidovou pandemií, tedy 12 stánků bez omezení. Praha 2 neočekává vyšší náklady za energie, protože má ceny na letošní rok zachovány.

Praha 6 předpokládá náklady za energie po celý advent 33 000 korun i díky výzdobě z úsporných led zářivek a domluvené fixní ceně za energie z roku 2020. „Jsme rádi, že se po vynucené dvouleté pauze, kterou způsobila pandemická situace, můžeme vrátit k tradiční podobě adventních trhů. Otevřené budou od 9. do 23. prosince v Šabachově parku, kde je doplní různá hudební a divadelní vystoupení," uvedl mluvčí městské části Jiří Hannich.

Naopak Praha 7 bude letos energií šetřit a zruší sváteční osvětlení v ulicích. Zachová jen dva osvětlené vánoční stromy na Strossmayerově a na Ortenově náměstí. Radnice ale chystá pestrý program, vánoční koncert i kluziště na Letné bude ve standardním režimu.


Autor: ČTK

Adventní koncert Tichého světa

Dnes v 10:48

Adventní koncert Tichého světa se koná 13. prosince od 18 hodin v Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

Adventní koncert a zdobení stromečku

Dnes v 10:01

Adventní koncert u příležitosti narozenin Spolku přátel Petrské čtvrti se uskuteční v sobotu 10. prosince od 18:30 hodin v kostele sv. Petra Na Poříčí.

Vánoční jarmark v RoSe

Dnes v 09:02

Senioři z pražské RoSy zvou na předvánoční sobotní jarmark. Zájemci, kteří mají chuť koupit drobné vánoční dárky a tím pomoci potřebným mohou přijít v sobotu 10. prosince od 14 hodin do velkého sálu Rezidence Rosa v Kobylisích. Čeká je sváteční atmosféra, dárkové předměty od drobných prodejců a...

Praha 11: Kluziště Chodov na ledě

Dnes v 07:21

Kluziště Chodov na ledě je v provozu do 31. ledna 2023 a nabízí více než 600 m2 ledového světa.

Vtípečky se zelím se vrátí do Pracovny

Včera v 08:54

Skupina stand up komiků Vtípečky se zelím si připravila speciální vánoční show. V sobotu 17. prosince se vrátí do žižkovského podniku Pracovna. Pětice mladých komiků Pavel Hrdlička, Ondřej Cabal, Julie Fric, Lukáš Tomčal a Zdeněk Hruška rozesmějí publikum nejen svátečními vtipy, ale i takovými,...

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Včera v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Varhan Orchestrovič Bauer v kostele sv. Mikuláše

Včera v 06:05

Třicátý ročník tradičního vánočního koncertu českého skladatele a dirigenta Varhana Orchestroviče Bauera a jeho Okamžitého Filmového Orchestru se uskuteční 21. prosince od 20:21 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Během koncertu vystoupí řada významných...

Mikulášský večer pro děti zasažené ekonomickou krizí

5. prosince 2022 ve 13:05

Skupina studentů Univerzity Karlovy, která se v rámci předmětu Živá laboratoř spolupráce (ŽLS)  probíhajícím pod Centrem pro přenos poznatků a technologií věnuje organizaci společensky prospěšných eventů, pořádá dnes odpoledne charitativní Mikulášský večírek.

Do Retrokavárny za psy

5. prosince 2022 ve 12:09

V Retrokavárně se v úterý 6. prosince se svými canisterapeutickými psy představí Laurencie Kühpastová. Senioři se tak mohou s tímto typem terapie seznámit nejen teoreticky, ale také prakticky.

Čertovské odpoledne s návštěvou pekla

5. prosince 2022 ve 12:03

Anděl s Mikulášem a čert pro děti od 2 do 9 let v Domu dětí a mládeže Prahy 13 v pondělí 5. prosince od 15 hodin.

Advent na Šestce. Šabachův park nabídne vánoční náladu, koncerty i trhy

5. prosince 2022 v 11:42

Vánoce v Praze 6 se po dvou letech vrací do Šabachova parku. Od 9. prosince nebude chybět adventní kulturní program s vánočními trhy a náměstí s koňmi ožije světelnou výzdobou i vůní punče. 

V Galerii Butovice vystoupí Majda Reifová s Petrem Vackem

5. prosince 2022 v 11:33

V neděli 11. prosince se ve 14 hodin v Galerii Butovice budou konat vánoční workshopy a vystoupí herecké duo Majda Reifová a Petr Vacek. Návštěvníci s mobilní aplikací Moje Galerie Butovice budou mít šanci vysoutěžit věcné odměny nebo 100 až 300 bonusových bodů do...

Další články
Nahoru