Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem
Trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Vánoční trhy v Praze ceny za energie neovlivní, budou stejně jako před covidem

Praha až na výjimky neplánuje omezení adventních trhů a vánoční výzdoby kvůli růstu cen za energie. Elektřinu mají radnice před koncem roku nasmlouvanou za původní ceny. Městské části tak nebudou například zhasínat vánoční stromy ani jiné ozdoby. Některé je ale vyměnily za úpornější led diodové, vyplývá z ankety ČTK mezi pořadateli a pražskými radnicemi.

Již tradičně se největší trhy uskuteční na Staroměstském náměstí. Letos jim bude dominovat 25 metrů vysoký smrk ztepilý pocházející od České Kamenice na Děčínsku. Pořadatelé trhů osmapadesátiletý smrk rozsvítí před první adventní nedělí v sobotu 26. listopadu. Už o dva dny dříve začnou trhy na Náměstí republiky.

„Už deset let používáme nejvíce šetřivé led diodové žárovky, takže není třeba osvětlení nijak výrazně omezovat,“ uvedla mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze, která má na starosti trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky.

Podobná situace je v Praze 3, kde zvolí rovněž úspornější osvětlení a použijí led žárovky. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad budou ve stejném rozsahu jako před covidovou pandemií, tedy 12 stánků bez omezení. Praha 2 neočekává vyšší náklady za energie, protože má ceny na letošní rok zachovány.

Praha 6 předpokládá náklady za energie po celý advent 33 000 korun i díky výzdobě z úsporných led zářivek a domluvené fixní ceně za energie z roku 2020. „Jsme rádi, že se po vynucené dvouleté pauze, kterou způsobila pandemická situace, můžeme vrátit k tradiční podobě adventních trhů. Otevřené budou od 9. do 23. prosince v Šabachově parku, kde je doplní různá hudební a divadelní vystoupení," uvedl mluvčí městské části Jiří Hannich.

Naopak Praha 7 bude letos energií šetřit a zruší sváteční osvětlení v ulicích. Zachová jen dva osvětlené vánoční stromy na Strossmayerově a na Ortenově náměstí. Radnice ale chystá pestrý program, vánoční koncert i kluziště na Letné bude ve standardním režimu.


Autor: ČTK

Štědrá bohoslužba na Veronském náměstí

23. prosince 2022 v 07:14

Bohoslužba se bude se konat venku na Veronském náměstí s následným rozdáváním dárečků a vánočního punče kolemjdoucím.

Betlémské světlo v kostele sv. Václava

22. prosince 2022 ve 21:12

Dnes převzala Monika Shaw Salajová – místostarostka Prahy 5 od skautů na Okrouhlíku Betlémské světlo a společně s farářem rozsvítila v kostele sv. Václava.

Praha 13: Česká mši vánoční ve Stodůlkách

22. prosince 2022 ve 12:51

V neděli 25. prosince uslyšíte Českou mši vánoční. Účinkuje Stodůlecký chrámový pěvecký sbor s hosty a orchestrem. Řídí Jiří Kubík.

Praha 6: Bruslení na zimním stadionu HC Hvězda Praha

22. prosince 2022 ve 12:34

Bruslit na zimním stadionu HC Hvězda Praha můžete i během svátků.  

Pro Betlémské světlo na Jižní Město

21. prosince 2022 v 18:19

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma se světlo letecky přepravuje do Vídně.  Odtud světlo rakouští skauti předávají do celé Evropy.

Pro Betlémské světlo na Okrouhlík

21. prosince 2022 v 10:09

Betlémské světlo doputovalo na Prahu 5 a přijít si pro něj můžete ve čtvrtek 22. prosince přímo ke skautům na Okrouhlík.

Praha 6 zve na poslední trh této sezóny

21. prosince 2022 v 07:05

Ve čtvrtek se koná na Kulaťáku úplně poslední trh této sezóny. Na místě bude zelenina nejen do bramborového salátu, pečivo, káva, občerstvení tak, jako vždy! Jediná změna se týká doby konání, kdy trhy začínají standardně v 8 ale končí až v 16 hodin.

Další články
Nahoru