Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vánoční trhy v centru Prahy začnou v sobotu
Loňské vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv Taiko

Vánoční trhy v centru Prahy začnou v sobotu

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se lidem otevřou v sobotu 2. prosince. Kulturní program poprvé nabídne i Václavské náměstí. Dva největší trhy v hlavním městě budou fungovat do 6. ledna příštího roku. Návštěvníci se vedle občerstvení a prodejních stánků mohou těšit na animace s motivy z filmu Tři oříšky pro Popelku. Organizátoři se letos také více zaměří na úklid. Novinářům to ve středu řekli zástupci společnosti Taiko, která trhy již poosmnácté organizuje.  

Centrum Prahy se již tuto sobotu rozzáří mnoha světélky, která připomenou začátek adventu. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince.

Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět tradiční vánoční ozdoby z dílen z celé země. Atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program – letos poprvé na obou náměstích.

Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se také ještě víc zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.

„Americká CNN sestavila přehled dvaceti nejlepších vánočních trhů na světě a ty na Staroměstském náměstí v Praze zařadila mezi pět nejhezčích, což nás velmi těší a zavazuje zároveň. Každý rok chceme přinést něco nového tak, aby návštěvníci měli chuť znovu přijít nasát sváteční atmosféru. Pořádek v centru města je pro nás velké téma, a proto jsme nově zajistili sběrače kelímků nebo posílení uklízecí čety. Za nejdůležitější však považujeme vytvoření kouzelné atmosféry Vánoc, která zůstane v srdcích návštěvníků ještě dlouho poté. Prostor Vánočních trhů by měl být místem, kde se budou lidé setkávat a u dobrého jídla a pití společně sdílet své zážitky, příběhy a radosti. Návštěvníci také najdou na Václavském náměstí zcela nové prodejní stánky ve tmavším dřevěném provedení, do kterých jsme letos investovali,“ řekl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Ještě před svým zahájením ovládly pražské vánoční trhy sociální síť Instagram. Již teď na konci listopadu patří mezi TOP 10 nejčastěji zmiňovaných trhů na této sociální síti.

Organizátoři největších vánočních trhů každý rok vyhodnocují podněty od návštěvníků. Nově proto budou na odpadkových koších připevněny tzv. sběrače na nápojové kelímky. Návštěvníci trhů je najdou u každého koše a bude do nich možné jednoduše použitý kelímek zasunout.

Organizátoři také posílí úklidové čety, které budou oblečené v bílých kombinézách se žlutou vestou a 100% kompostovatelné kelímky budou také sbírat přímo od lidí.

„Nově jsme zvolili plně rozložitelná brčka a příbory od české firmy Refork. Brčka i příbory jsou vyrobené z dřevěných odpadů a dalších přírodních materiálů a svým zpracováním zachovávají maximální komfort při konzumaci. Rozhodli jsme se pro českou firmu, abychom podpořili domácí trh. To platí i v případě moravského vína (Chateau Valtice), českých klobás a dalších výrobků,“ upřesnil Jan Dell, ředitel společnosti Taiko.

Vánoční strom rozzáří ekologické hvězdy a motivy ptáčků připomenou 50 let od premiéry legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vánoční strom letos přijel na Staroměstské náměstí z obce Pertoltice na Liberecku. Vyrostl za padesát let na soukromém pozemku do výšky 24 metrů.

„Smrk z Pertoltic byl určený k pokácení z bezpečnostních důvodů, nyní se však na své cestě stává symbolem pražských Vánoc. Po svátcích strom dostane nový život, kdy jeho dřevo poslouží v rámci žákovské truhlářské výroby pro dobrou věc. Jsem rád, že můžeme společně podpořit tuto krásnou tradici a oslavit Vánoce v srdci našeho hlavního města,” uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

Na stromě se rozzáří 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivech (velikost 80–100cm), které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Ozdobí je také červené i zlaté koule a rozsvítí se na něm přes 11 kilometrů světelných řetězů a 100 tisíc LED diodových žárovek. O kácení a převoz stromu se postarala společnost Technologie hlavního města Prahy, která vztyčila strom na Staroměstském náměstí v noci z 27. na 28. listopadu a nyní probíhá jeho zdobení. Strom bude svítit každý den od 10 do 01 hodin. Rozsvěcovat se bude s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku (autor Karel Svoboda) každý den vždy v půl od 16.30 do 21.30. (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30).

 Na vyhlídkovém mostě se objeví pětimetrové svíce, které vytvoří také bránu vedoucí na most. V prostoru náměstí připraví dekoratéři fotopoint ve tvaru klasické obálky, která má připomenout vzpomínku na splněná přání v čase Vánoc.

„V případě samotné výzdoby na Staroměstském náměstí jsme vycházeli z potřeby nechat promluvit vznešenost historického prostoru a navodit vkusně a citlivě výzdobou chvíli naplnění. Ke štědrovečerní atmosféře českých domovů neodmyslitelně patří pohádka Popelka. Letošní výročí jsme zakomponovali do konceptu Vánoc a odpovídající tradiční symboly Vánoc ozvláštnili motivy z pohádkové Popelky. V prožitku jedinečnosti domova zakoušíme své obecné lidství. Proto naše světla propojují jednotlivá místa nejen v České republice, ale i v Evropě. Rádi bychom přispěli k pocitu vzájemnosti, domov každého z nás může být domovem všech,“ řekla Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která se postarala o výzdobu trhů. Dřevěný Betlém najdou návštěvníci trhů u Mariánského sloupu.

Návštěvníci vánočních trhů mohou letos poprvé navštívit adventní program na obou centrálních náměstích. Větší pódium najdou hosté na Staroměstském náměstí, kde se bude konat program každý den. Vystoupení začnou v odpoledních hodinách a potrvají do večera. Nebudou chybět tradiční folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Programové bloky doplní taneční vystoupení a charitativní akce.

„V letošním roce je velký zájem ze strany sborů o vystoupení na trzích, takže máme velkou radost, že bude program kvalitní a pestrý a ve velkém rozsahu, jako jsme byli zvyklí v předchozích letech,“ upřesnila Simona Čermáková, programová manažerka trhů. Organizátoři připravili tradiční oblíbené akce, jako je zahájení trhů s hercem Pavlem Trávníčkem, který připomene letošní kulaté, padesáté výročí od premiéry legendární vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vystoupí také Josef Vágner s dětským pěveckým sborem Coro Piccolo. Chybět nebude oslava Mikuláše tentokrát s Bárou Ladrovou, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby, Česká mše vánoční Hej mistře ani Novoroční zpěvy. Trhy tradičně projde průvod Tří králů, tentokrát už 5. ledna 2024.

Součástí programu na Staroměstském náměstí budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy o víkendech dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit vánoční přání a drobné dárky. Dílničky připravují společnost KROUŽKY a Pompo a Druchema.

Program na menším pódiu na Václavském náměstí bude připravený vždy od čtvrtka do neděle od 16 do 18 hodin. I na Václavském náměstí mohou ti nejmenší návštěvníci letos oslavit Mikuláše v úterý 5.12. a užít si program plný soutěží a her.

Návštěvníci vánočních trhů najdou na Staroměstském náměstí na 81 prodejních míst a tři charitativní stánky určené pro neziskové organizace. Na Václavském náměstí pak mohou nakupovat ve 27 stáncích. V prodejních stáncích nabídnou obchodníci vánoční sortiment, především pak české vánoční baňky a ozdobičky vyrobené nejen ze skla, ale také ze slámy, šustí, keramiky, dřeva, korálků a dalších materiálů. Součástí tržiště bude také umělecký kovář, který předvede tradiční řemeslo a nabídne kovářské výrobky.

Sortiment obohatí keramické betlémy, paličkované dečky a ubrusy, ale také háčkované hračky a další dekorace. Zájemci si mohou koupit jmelí a adventní věnce. Milovníci šneků si mohou dát tuto pochoutku přímo na tržišti. K ochutnání bude česká klobása, grilovaný sýr, špízy, palačinky, mini koblížky, bramboráky, ovocný špíz politý čokoládou a další pochutiny. Samozřejmostí je svařené víno, punč, medovina i horké jablko. Na Staroměstském náměstí se ve třech prodejních stáncích během trvání trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou k prodeji své výrobky.

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na obou náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.


Autor: Alo

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru