Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vánoční tradice a zvyky, které by vám měly přinést peníze
Advent v PrazeKomerční sdělení
Ilustrační foto: iStock

Vánoční tradice a zvyky, které by vám měly přinést peníze

Naši předkové dodržovali plno tradic a zvyklostí a vymysleli mnoho rčení, která se pojila s významnými dny během roku. Vánoce samozřejmě nejsou výjimkou. Vzniklo tak mnoho vánočních zvyků a rituálů, z nichž některé dodržuje řada z nás s určitou nostalgií dodnes. Pojďme se podívat, jaké vánoční zvyky se pojí s penězi a bohatstvím. 

Na Štědrý den jezte jáhly

Na přelomu 19. a 20. století symbolizoval Štědrý večer nevídanou hojnost v zábavě, jídle a pití, tolik odlišnou od střídmého způsobu života během roku. A určitým potravinám se přisuzovala skoro až magická a ochranná moc. Například v německé i české části Krkonoš se věřilo, že když si dáte na Štědrý večer jáhlovou kaši, zajistíte si trvalý dostatek peněz. Jáhly se podle dalších tradic měly jíst i na Nový rok, nejlépe společně s vepřovým masem.

V Krkonoších navíc podle tradic existuje ještě další způsob, jak přijít k penězům: Když si na Tři krále lehnete do postele obráceně, než jak jste zvyklí, bude se vám zdát o místě, kde je zakopaný poklad.

Čočka zajistí peníze i bohatou úrodu

Vedle jáhel patřila podle tradic na štědrovečerní stůl také čočka. A proč zrovna čočka? Asi proto, že její kulatý tvar připomíná mince. Mimochodem, tuto starou tradici stále dodržuje zhruba polovina Čechů, čočku ale konzumují hlavně na Nový rok.

Na Ukrajině sice po silvestrovské noci nejedí čočku, ale s přelomem roku mají spojené i další tradice související s penězi. Na Nový rok není dobré mít nevyřízené dluhy, nosí to prý smůlu. Takže všechny půjčky byste měli ještě před Novým rokem splatit.

vanoce-istock-1

Kapří šupinku nosí v peněžence každý čtvrtý Čech. Má prý přinést bohatství a peníze.

Kdo na Štědrý den nedá nikomu dar, skončí v bídě

Jan z Holešova popsal na přelomu 14. a 15. století ve svém Pojednání o Štědrém večeru celkem sedm zvyklostí, které se pojily s tímto důležitým církevním svátkem. Přestože katolická církev měla v této době v Evropě silný vliv, mnoho vánočních zvyků vycházelo z pohanských a lidových tradic.

V pojednání napsal, že žádný hospodář na tom není tak špatně, aby nevystrojil alespoň malou hostinu, a to nejen své rodině, ale také chudákům. V průběhu večera se pak na stůl pokládaly peníze a ty se rozdaly potřebným. Kdo na Štědrý den nedal žádný dar, sám prý v dalším roce skončil v bídě.

Dnes je asi známější pořekadlo, které ponouká k otevření kapes na Štědrý den. Prý vám do nich napadá štěstí a bohatství. Pokud ale ještě na Štědrý den vyrazíte pro poslední dárky, kapsy si pořádně hlídejte, aby místo štěstí a bohatství nenalákaly spíš kapsáře.  

Pod talíř patří mince nebo šupina

Pokud nějakou vánoční tradici dodržujeme ještě dnes, bývá to obvykle ta s kapří šupinkou nebo mincí pod talířem. V každém kraji se k této tradici přistupovalo různě. Někde se mince dávala pod talíř všem. Jinde zase jen někomu. A ten, kdo ji našel, měl přijít k penězům. 

vanoce-istock-2

Někde se pod talíř schovává mince, jinde šupinka. A liší se i to, kdo poklad pod talířem najde.

Rybí šupinu dáváme kvůli penězům nejen pod talíř při štědrovečerní večeři, ale někteří z nás ji nosí také v peněžence. Tam má za úkol zajistit bohatství a dostatek peněz po celý rok. Mimochodem, rybí šupina je dnes součástí každé čtvrté české peněženky. Svoje místo si tak našla i v moderní době, kdy vedle ní máme uložené také věrnostní a kreditní karty.

Loterie jako moderní vánoční tradice

Zatímco Češi, co se týká získání bohatství, nedají dopustit na sílu kapřích šupin a čočky, Španělé jsou v tomto směru pragmatičtější. Ke španělským Vánocům totiž neodmyslitelně patří loterie, která několik šťastlivců skutečně promění v pohádkové boháče.

Lotería de Navidad je jednou z nejstarších loterií na světě. Vznikla za vlády Karla III. v roce 1763 původně jako charita. Od roku 1812 se pak začala spojovat s Vánoci a je v tomto čase nedílnou součástí zdejších tradic a zvyklostí, které Španělé berou dodnes opravdu vážně.

S loterií je od jejích počátků spojený i přesně daný rituál: Do velké nádoby se uloží sto tisíc dřevěných kuliček. Na každé z nich je uvedený jedinečný kód. Vedle toho stojí menší nádoba s kuličkami s hodnotou výhry. Kuličky vytahují žáci a čísla hlasitě zpívají. Celá tato podívaná se odehrává v madridské opeře a přenáší ji celostátní rozhlas i televize.

V roce 2019 utratili Španělé za nákup losů a účast ve slosování téměř 74 miliard korun. Výtěžek loterie pak financuje španělskou státní kasu, zejména školství, zdravotnictví a sociální služby.

Inu, i tak mohou vypadat vánoční tradice a zvyky spojené s penězi.


V Libni si můžete hrát a pátrat po prvním českém vánočním stromku

23. prosince 2020 v 11:51

Praha 8 pořádá vánoční hru, ve které budete pátrat po prvním českém vánočním stromku. Hra vás zavede celkem na 11 míst Prahy 8, kde budete pomocí QR kódů dostávat otázky. Díky správným odpovědím doplníte tajenku a můžete se těšit i na malou odměnu.

Vánoce na dálku z Prahy 9 zvou na pohádku

21. prosince 2020 ve 22:48

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením uslyšíte pohádku online.

Vánoce na dálku z Prahy 9

21. prosince 2020 ve 13:04

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením uslyšíte koncert online.

Vánoce na dálku připravila Praha 9

18. prosince 2020 v 07:23

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong on-line vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením bude možné všechny programy sledovat online.

Praha 1: Ivan Hlas trio poslední den v roce

17. prosince 2020 v 06:43

Online stream poslední den roku 2020 bude patřit legendě. Těšit se můžete na Ivan Hlas trio.

Vánoce na faře: Louskáček

16. prosince 2020 ve 12:54

Promítání záznamu baletu P. I. Čajkovského Louskáček z Marinského divadla v Petrohradu v sobotu 26. prosince.

Libeňská vánoční hra

15. prosince 2020 v 19:37

Radnice Prahy 8 připravila pro malé i velké, pro rodiny s dětmi i jednotlivce dobrodružné pátrání po prvním českém vánočním stromku. Cílem hry je najít místo, kde přesně se v Praze objevil první vánoční stromeček. Jelikož se tak stalo právě v Libni v roce 1812, odehrává se hra v ulicích Libně...

Praha 8: Srdce Osmičky plní přání

15. prosince 2020 ve 12:45

Projekt Srdce osmičky pro seniory, rodiny a klienty sociálních služeb v Praze 8 připravila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Další články
Nahoru