dnes
Úterý - zatazeno
7°C
zítra
Středa - zatazeno
7°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-snih
5°C
Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka
Interiér kostela sv. Ludmily. Foto: ludmilavinohrady.cz

Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka

Novým farářem farnosti sv. Ludmily v Praze 2 se nedávno stal P. Jakub Berka, který doposud působil v nebušické farnosti.  Jaké akce se budou v kostele na náměstí Míru konat během adventu? Jak by lidé měli k této době přistupovat? Jsou v plánu „u Ludmily“ nějaké investice? Na tyto a další otázky odpovídal Jakub Berka serveru Pražský patriot.

Praha 2 chystá i na letošní advent cyklus koncertů v kostelích na území městské části, ve čtvrtek 13. prosince se bude jeden konat i v kostele sv. Ludmily. Jak se Vám líbí pořádání koncertů v kostelích a v čem je takový zážitek pro návštěvníka specifický?
Duchovní hudba byla a je určena pro duchovní prostor. V našem životě je řada věcí relativní, ale v kvalitním kumštu – muzice se člověk může dotknout Absolutna. Umění je jedna z cest k Bohu a k člověku. Proto je dobré, že koncerty v kostele jsou. Záleží však na dobré dramaturgii a citu. Na 13. prosinec se těším. Jen prosím návštěvníky, aby svým chováním a tichem zachovali posvátnost místa.

Jaké ostatní akce se o adventu v Ludmile konají?
V adventu se již od nepaměti slouží roráty. Jsou to ranní mše svaté, které vždy vyjadřovaly velkou touhu po Mesiáši. V úterý a ve čtvrtek v 6 hodin ráno u oltáře Panny Marie za doprovodu barokních zpěvů budeme tyto chvíle  po celý advent prožívat.

V neděli 2. prosince se na náměstí Míru bude konat akce s názvem Adventní zastavení u Ludmily s rozsvícením dětského stromečku. Jak na tuto akci nahlížíte? Byť ji primárně pořádá Praha 2, zapojila se do příprav nějak zdejší farnost?
Samozřejmě, že se rád zúčastním a povzbudím přítomné děti a dospělé, aby se těšili na Vánoce. Ty budou od neděle za 22 dnů. Poprosím, aby advent „nepřeskočili“, aby vánoční svátky „neurychlovali“. Kdo se dobře připraví, ten vše pěkně prožije. Čili, kdo si počká, ten se dočká!

Jaký bude program letošní půlnoční mše? A budou se zde konat mše v době vánočních svátků?
Celý kostel těsně před Vánocemi vyzdobíme, betlém připravíme, ale vše se otevře až na Štědrý den v 16:30, kdy s našimi  nejmenšími a nejmladšími oslavíme Slavnost Narození Páně. Ta půlnoční bude jako vždy za zpěvu krásných českých koled. Letos zvlášť silně, protože máme krásně zrenovované varhany. Vánoční  svátky končí Svátkem Křtu Páně v neděli 13. ledna 2019. Do té doby každý den jsou bohoslužby a kostel s návštěvou betléma bude přístupný denně od 10 hodin do 16 hodin. Závěr vánoční doby v onu neděli 13. ledna  bude patřit Koncertu na závěr Vánoc a bude v něm účinkovat vokálně instrumentální soubor Linha Singers. Je tedy na co se těšit.

Program Vánoc v kostele sv. Ludmily je popsán zde.

Během konání adventních trhů na náměstí Míru kostel v 16 hodin uzavírá hlavní dveře. Proč?
Kostel během adventních trhů je přístupný ve všední den od 12 hodin do 16 hodin a v sobotu od 10 hodin do 16 hodin. V 16 hodin sice uzavíráme hlavní vchod, ale otevírá se boční vchod na pravé straně kostela. Je to z důvodů, aby bohoslužby v 16:30 hodin nebyly narušovány provozem návštěvníků, kteří se chodí jen podívat. Pochopitelně, kdo  má zájem spočinout v posvátné atmosféře mše svaté, je vítán. Jakmile skončí adventní trhy, opět bude hlavní vchod  během bohoslužeb otevřen.

jakub-berka-ludmila

P. Mgr. Jakub Karel Berka, O.Praem.

Pět let jste působil v nebušické farnosti. Do jedné z dominant Vinohrad jste se přemístil letos na podzim. Jak tuto změnu hodnotíte? Už jste se u svaté Ludmily „rozkoukal“?
Svatá Ludmila je vznešená. Dívám se a žasnu. Je mi tu velmi dobře a jsem rád, že kostel je živý po všech stránkách. Je přece duší Vinohrad!

Chtěl byste v tomto vinohradském kostele zavést z pohledu návštěvníků nějaké novinky? A jsou v plánu nějaké investiční aktivity?
Vše co je zaběhlé, je vyzkoušené. Navázal jsem na svého předchůdce P. Stanislava, kterému jsem za mnohé vděčný. Chci jen za  pomocí mých kolegů P. Zachariáše a P. Pavla ty věci „prohloubit“. Chci, aby všem, kdo přijdou ke sv. Ludmile, bylo dobře. Investiční plány jsou. V prvé řádě chci udělat revizi ozvučení. Musí být dobře slyšet a rozumět. Velký kostel vyžaduje velkou opravu. Čeká  nás oprava sakristie a již se netajím s velkým plánem a tím je nové osvětlení interiéru kostela.

Jak hodnotíte spolupráci s radnicí Prahy 2, která sídlí naproti kostela?
Žiji nadějí, že si budeme rozumět a pomáhat si.


Praha 4: Rybí polévka se bude rozdávat na Pankráci

23. prosince 2019 v 15:58

Tradiční vánoční rybí polévka se letos bude rozdávat i v Praze 4, a to na Štědrý den od 10:30 hodin před obchodním centrem Arkády Pankrác, kam na polévku, vánočku a svařené víno zve starostka Irena Michalcová.

Dnes: Poslední z Adventních koncertů Prahy 5

22. prosince 2019 v 09:52

Od 17 hodin se v obřadní síni Prahy 5 ve Stroupežnického ulici koná čtvrtý z koncetrů radnice páté městské části.

Praha 5: Adventní koncert Pražákova kvarteta

22. prosince 2019 v 07:46

Dnes, 22. prosince, se v kostele sv. Václava na Smíchově koná Adventní koncert. Začíná v 16 hodin a je zdarma.

Dnes: Zastupitelé budou zpívat před kostelem

22. prosince 2019 v 07:28

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily v Praze 2 scházejí zastupitelé druhé městské části a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Zpívání koled na Štědrý den u bistra Bruncvík

22. prosince 2019 v 07:03

Přijďte si i letos zazpívat koledy. Zpěvníčky dostanete na místě.

Další články
Nahoru