dnes
Úterý - zatazeno
24°C
zítra
Středa - obcasny-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
24°C
Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka
Interiér kostela sv. Ludmily. Foto: ludmilavinohrady.cz

Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka

Novým farářem farnosti sv. Ludmily v Praze 2 se nedávno stal P. Jakub Berka, který doposud působil v nebušické farnosti.  Jaké akce se budou v kostele na náměstí Míru konat během adventu? Jak by lidé měli k této době přistupovat? Jsou v plánu „u Ludmily“ nějaké investice? Na tyto a další otázky odpovídal Jakub Berka serveru Pražský patriot.

Praha 2 chystá i na letošní advent cyklus koncertů v kostelích na území městské části, ve čtvrtek 13. prosince se bude jeden konat i v kostele sv. Ludmily. Jak se Vám líbí pořádání koncertů v kostelích a v čem je takový zážitek pro návštěvníka specifický?
Duchovní hudba byla a je určena pro duchovní prostor. V našem životě je řada věcí relativní, ale v kvalitním kumštu – muzice se člověk může dotknout Absolutna. Umění je jedna z cest k Bohu a k člověku. Proto je dobré, že koncerty v kostele jsou. Záleží však na dobré dramaturgii a citu. Na 13. prosinec se těším. Jen prosím návštěvníky, aby svým chováním a tichem zachovali posvátnost místa.

Jaké ostatní akce se o adventu v Ludmile konají?
V adventu se již od nepaměti slouží roráty. Jsou to ranní mše svaté, které vždy vyjadřovaly velkou touhu po Mesiáši. V úterý a ve čtvrtek v 6 hodin ráno u oltáře Panny Marie za doprovodu barokních zpěvů budeme tyto chvíle  po celý advent prožívat.

V neděli 2. prosince se na náměstí Míru bude konat akce s názvem Adventní zastavení u Ludmily s rozsvícením dětského stromečku. Jak na tuto akci nahlížíte? Byť ji primárně pořádá Praha 2, zapojila se do příprav nějak zdejší farnost?
Samozřejmě, že se rád zúčastním a povzbudím přítomné děti a dospělé, aby se těšili na Vánoce. Ty budou od neděle za 22 dnů. Poprosím, aby advent „nepřeskočili“, aby vánoční svátky „neurychlovali“. Kdo se dobře připraví, ten vše pěkně prožije. Čili, kdo si počká, ten se dočká!

Jaký bude program letošní půlnoční mše? A budou se zde konat mše v době vánočních svátků?
Celý kostel těsně před Vánocemi vyzdobíme, betlém připravíme, ale vše se otevře až na Štědrý den v 16:30, kdy s našimi  nejmenšími a nejmladšími oslavíme Slavnost Narození Páně. Ta půlnoční bude jako vždy za zpěvu krásných českých koled. Letos zvlášť silně, protože máme krásně zrenovované varhany. Vánoční  svátky končí Svátkem Křtu Páně v neděli 13. ledna 2019. Do té doby každý den jsou bohoslužby a kostel s návštěvou betléma bude přístupný denně od 10 hodin do 16 hodin. Závěr vánoční doby v onu neděli 13. ledna  bude patřit Koncertu na závěr Vánoc a bude v něm účinkovat vokálně instrumentální soubor Linha Singers. Je tedy na co se těšit.

Program Vánoc v kostele sv. Ludmily je popsán zde.

Během konání adventních trhů na náměstí Míru kostel v 16 hodin uzavírá hlavní dveře. Proč?
Kostel během adventních trhů je přístupný ve všední den od 12 hodin do 16 hodin a v sobotu od 10 hodin do 16 hodin. V 16 hodin sice uzavíráme hlavní vchod, ale otevírá se boční vchod na pravé straně kostela. Je to z důvodů, aby bohoslužby v 16:30 hodin nebyly narušovány provozem návštěvníků, kteří se chodí jen podívat. Pochopitelně, kdo  má zájem spočinout v posvátné atmosféře mše svaté, je vítán. Jakmile skončí adventní trhy, opět bude hlavní vchod  během bohoslužeb otevřen.

jakub-berka-ludmila

P. Mgr. Jakub Karel Berka, O.Praem.

Pět let jste působil v nebušické farnosti. Do jedné z dominant Vinohrad jste se přemístil letos na podzim. Jak tuto změnu hodnotíte? Už jste se u svaté Ludmily „rozkoukal“?
Svatá Ludmila je vznešená. Dívám se a žasnu. Je mi tu velmi dobře a jsem rád, že kostel je živý po všech stránkách. Je přece duší Vinohrad!

Chtěl byste v tomto vinohradském kostele zavést z pohledu návštěvníků nějaké novinky? A jsou v plánu nějaké investiční aktivity?
Vše co je zaběhlé, je vyzkoušené. Navázal jsem na svého předchůdce P. Stanislava, kterému jsem za mnohé vděčný. Chci jen za  pomocí mých kolegů P. Zachariáše a P. Pavla ty věci „prohloubit“. Chci, aby všem, kdo přijdou ke sv. Ludmile, bylo dobře. Investiční plány jsou. V prvé řádě chci udělat revizi ozvučení. Musí být dobře slyšet a rozumět. Velký kostel vyžaduje velkou opravu. Čeká  nás oprava sakristie a již se netajím s velkým plánem a tím je nové osvětlení interiéru kostela.

Jak hodnotíte spolupráci s radnicí Prahy 2, která sídlí naproti kostela?
Žiji nadějí, že si budeme rozumět a pomáhat si.


Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

23. prosince 2018 ve 14:23

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat...

Zítra: Štědrá bohoslužba v Praze 15 a vánoční bramboračka

23. prosince 2018 v 07:11

Bohoslužba na Veronském náměstí se 24. prosince koná od 11:30 hodin.     

Rybovka na Hlaváku 2018

23. prosince 2018 v 05:14

Všichni, kdo si chtějí „Českou mši vánoční“ zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout mohou dnes ve 14 hodin. Hraje se ve vstupní hale nádraží, severní část. Diriguje Lukáš Prchal.

Skauti z Proseka přiváží Betlémské světlo

22. prosince 2018 v 07:11

Skauti z Proseka opět přiváží Betlémské světlo do Prahy 9. Přijďte si se svíčkou 23. prosince pro plamínek a hrnek teplého nápoje na zahřátí. Letos se bude rozdávat ve velkém stanu před obchodním domem Billa.

Máte vánočně vyzdobený balkon? V Praze 13 můžete soutěžit

22. prosince 2018 v 07:09

Domovy se oblékly do svátečního a vánoční výzdobu má stále více balkonů a předzahrádek. Pokud i ta vaše k nim patří, můžete soutěžit.

Štědrovečerní polévku ochutnáte i na náměstí Míru

21. prosince 2018 v 08:18

Tradiční štědrovečerní polévku bude rozlévat Arcidiecézní charita Praha. Na 500 porcí jí bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů v neděli 23. prosince od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

Praha 5: Čtvrtý koncert z cyklu nedělních adventních koncertů

21. prosince 2018 v 07:57

Nenechte si ujít čtvrtý koncert z tradičního cyklu nedělních adventních koncertů, které pořádá MČ Praha 5. 23. prosince v obřadní síni ÚMČ Praha 5 ve Stroupežnického ulici od 15 hodin zahraje sextet Pražského filmového orchestru.

Živý betlém v Hostivaři

21. prosince 2018 v 07:05

V úterý 25. prosince můžete od 17 hodin navštívit živý betlém se svatou rodinou, s ovečkami, koledami, slovem RNDr. Jiřího Grygara, se svařeným vínem, perníčky, u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Zastupitelé budou zpívat před kostelem sv. Ludmily

20. prosince 2018 v 16:49

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily scházejí zastupitelé Prahy 2 a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru