dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka
Interiér kostela sv. Ludmily. Foto: ludmilavinohrady.cz

Vánoční svátky neurychlujte. Kdo si počká, ten se dočká, říká nový páter farnosti u kostela sv. Ludmily Berka

Novým farářem farnosti sv. Ludmily v Praze 2 se nedávno stal P. Jakub Berka, který doposud působil v nebušické farnosti.  Jaké akce se budou v kostele na náměstí Míru konat během adventu? Jak by lidé měli k této době přistupovat? Jsou v plánu „u Ludmily“ nějaké investice? Na tyto a další otázky odpovídal Jakub Berka serveru Pražský patriot.

Praha 2 chystá i na letošní advent cyklus koncertů v kostelích na území městské části, ve čtvrtek 13. prosince se bude jeden konat i v kostele sv. Ludmily. Jak se Vám líbí pořádání koncertů v kostelích a v čem je takový zážitek pro návštěvníka specifický?
Duchovní hudba byla a je určena pro duchovní prostor. V našem životě je řada věcí relativní, ale v kvalitním kumštu – muzice se člověk může dotknout Absolutna. Umění je jedna z cest k Bohu a k člověku. Proto je dobré, že koncerty v kostele jsou. Záleží však na dobré dramaturgii a citu. Na 13. prosinec se těším. Jen prosím návštěvníky, aby svým chováním a tichem zachovali posvátnost místa.

Jaké ostatní akce se o adventu v Ludmile konají?
V adventu se již od nepaměti slouží roráty. Jsou to ranní mše svaté, které vždy vyjadřovaly velkou touhu po Mesiáši. V úterý a ve čtvrtek v 6 hodin ráno u oltáře Panny Marie za doprovodu barokních zpěvů budeme tyto chvíle  po celý advent prožívat.

V neděli 2. prosince se na náměstí Míru bude konat akce s názvem Adventní zastavení u Ludmily s rozsvícením dětského stromečku. Jak na tuto akci nahlížíte? Byť ji primárně pořádá Praha 2, zapojila se do příprav nějak zdejší farnost?
Samozřejmě, že se rád zúčastním a povzbudím přítomné děti a dospělé, aby se těšili na Vánoce. Ty budou od neděle za 22 dnů. Poprosím, aby advent „nepřeskočili“, aby vánoční svátky „neurychlovali“. Kdo se dobře připraví, ten vše pěkně prožije. Čili, kdo si počká, ten se dočká!

Jaký bude program letošní půlnoční mše? A budou se zde konat mše v době vánočních svátků?
Celý kostel těsně před Vánocemi vyzdobíme, betlém připravíme, ale vše se otevře až na Štědrý den v 16:30, kdy s našimi  nejmenšími a nejmladšími oslavíme Slavnost Narození Páně. Ta půlnoční bude jako vždy za zpěvu krásných českých koled. Letos zvlášť silně, protože máme krásně zrenovované varhany. Vánoční  svátky končí Svátkem Křtu Páně v neděli 13. ledna 2019. Do té doby každý den jsou bohoslužby a kostel s návštěvou betléma bude přístupný denně od 10 hodin do 16 hodin. Závěr vánoční doby v onu neděli 13. ledna  bude patřit Koncertu na závěr Vánoc a bude v něm účinkovat vokálně instrumentální soubor Linha Singers. Je tedy na co se těšit.

Program Vánoc v kostele sv. Ludmily je popsán zde.

Během konání adventních trhů na náměstí Míru kostel v 16 hodin uzavírá hlavní dveře. Proč?
Kostel během adventních trhů je přístupný ve všední den od 12 hodin do 16 hodin a v sobotu od 10 hodin do 16 hodin. V 16 hodin sice uzavíráme hlavní vchod, ale otevírá se boční vchod na pravé straně kostela. Je to z důvodů, aby bohoslužby v 16:30 hodin nebyly narušovány provozem návštěvníků, kteří se chodí jen podívat. Pochopitelně, kdo  má zájem spočinout v posvátné atmosféře mše svaté, je vítán. Jakmile skončí adventní trhy, opět bude hlavní vchod  během bohoslužeb otevřen.

jakub-berka-ludmila

P. Mgr. Jakub Karel Berka, O.Praem.

Pět let jste působil v nebušické farnosti. Do jedné z dominant Vinohrad jste se přemístil letos na podzim. Jak tuto změnu hodnotíte? Už jste se u svaté Ludmily „rozkoukal“?
Svatá Ludmila je vznešená. Dívám se a žasnu. Je mi tu velmi dobře a jsem rád, že kostel je živý po všech stránkách. Je přece duší Vinohrad!

Chtěl byste v tomto vinohradském kostele zavést z pohledu návštěvníků nějaké novinky? A jsou v plánu nějaké investiční aktivity?
Vše co je zaběhlé, je vyzkoušené. Navázal jsem na svého předchůdce P. Stanislava, kterému jsem za mnohé vděčný. Chci jen za  pomocí mých kolegů P. Zachariáše a P. Pavla ty věci „prohloubit“. Chci, aby všem, kdo přijdou ke sv. Ludmile, bylo dobře. Investiční plány jsou. V prvé řádě chci udělat revizi ozvučení. Musí být dobře slyšet a rozumět. Velký kostel vyžaduje velkou opravu. Čeká  nás oprava sakristie a již se netajím s velkým plánem a tím je nové osvětlení interiéru kostela.

Jak hodnotíte spolupráci s radnicí Prahy 2, která sídlí naproti kostela?
Žiji nadějí, že si budeme rozumět a pomáhat si.


Začaly vánoční trhy na náměstí Míru

Včera ve 20:53

Včera začaly vánoční trhy na náměstí Míru, které představí nové vánoční osvětlení a betlém.

Praha 13 zve děti do Mlejna

Včera ve 14:00

Nedělní pohádková nadílka v KD Mlejn 8. prosince v 9:15 až 18 hodin.

Praha 2: Adventní koncert věnovaný vzpomínce na Miladu Horákovou

Včera v 06:00

Dětství a mládí Milady Horákové je svázáno s Prahou 2. Narodila se o Vánocích 1901 jako Milada Králová v dnešní Rumunské ulici a hned v lednu následujícího roku byla pokřtěna v arciděkanském chrámu svaté Ludmily.

Dejme dětem šanci. Vánoce na radnici

20. listopadu 2019 v 17:44

Pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se v pondělí 25. listopadu konají Vánoce na radnici na Slunečním náměstí.

Svařák a rozsvícení stromečků

20. listopadu 2019 ve 12:56

Program pro děti i dospělé v neděli 1. prosince.

Předvánoční Jarmark na Ořechovce

20. listopadu 2019 v 09:16

Rodinná akce 24. listopadu od 10:00 do 17:00, kde si můžete pořídit originální dárky přímo od výrobců nebo si je ve výtvarných dílničkách sami vyrobit.

Vánoční trhy na Výstavišti Praha

19. listopadu 2019 v 08:30

Adventní atmosféru, lahodné vánoční i nevánoční dobroty, regionální výrobky českých řemeslníků a designerů, lampionový průvod, dětské dílničky, taneční a hudební produkce, pohádky, vystoupení žáků ZŠ nebo tradiční hrnčířské trhy – to vše bude k vidění o víkendu 29. listopadu – 1. prosince na...

Praha 11 zve na Adventní jarmark pod střechou

19. listopadu 2019 v 07:26

Nasát atmosféru blížících se Vánoc, nakoupit originální dárky pro své blízké jako svícny, šperky, keramiku, textil, vánoční dekorace můžete v sobotu 30. listopadu v 9:30 až 18 hodin.

Andělské vánoce na Slunečním náměstí

19. listopadu 2019 v 06:55

Praha 13 připravila na pondělí 9. prosince pod záštitou starosty Davida Vodrážky Andělské vánoce. Na Slunečním náměstí nazdobí stromečky děti z mateřských školek, přijde čertovská rodinka, Vánoční kapela, kamarád sob a uslyšíte Bořka Slezáčka nebo Pertu...

Karlínském náměstní rozsvítí Praha 8 vánoční strom

18. listopadu 2019 v 19:34

Ve čtvrtek 5. prosince v 18 hodin se na Karlínském náměstí rozzáří vánoční strom.

Rozsvícení vánočního stromu Prahy 5

18. listopadu 2019 ve 14:02

Přijďte první adventní neděli, 1. prosince, rozsvítit vánoční strom před kostel sv. Václava a užít si vánoční atmosféru Prahy 5.

V Praze 15 se rozsvítí čtyři vánoční stromky. Radnice zve na Adventní podvečery

17. listopadu 2019 v 06:20

Čtyři adventní neděle budou v Praze 15 slavnostní. Radnice zve na taneční a dětská vystoupení, žongléry, ohnivou show i průvod světel.

Na Mikulášský večer do Viničního domku

15. listopadu 2019 ve 13:46

Do Viničního domku přijde Mikuláš rozdávat dárky ve čtvrtek 5. prosince od 17 hodin. Akci připravila radnice Prahy 12 a děti se mohou těšit mimo jiné na jablečný punčík se skořicí a především na dílničky, připravené anglickou školou Kids&Us Praha – Modřany.

Další články
Nahoru