Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vánoční strom zmizí ze Staroměstského náměstí po víkendu, studenti z něj vyrobí nábytek
Smrk byl převezen na Staroměstské náměstí loni v listopadu z Liberecka. Foto: Jan Puci

Vánoční strom zmizí ze Staroměstského náměstí po víkendu, studenti z něj vyrobí nábytek

Mohutný smrk, který od konce loňského listopadu zdobí Staroměstské náměstí, bude v průběhu víkendu definitivně odstrojen a v pondělí ho těžká technika odveze. Jako každý rok, i letos najde své uplatnění. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Dvaadvacet a půl metru vysoký smrk, který byl letošní ozdobou Staroměstského náměstí v adventním čase, pokácel dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček v neděli 21. listopadu.

Strom rostl padesát let na zahradě rodinného domu ve vesnici Dolní Černá Studnice poblíž Jablonce nad Nisou. Majitel se rozhodl ho pokácet z důvodu bezpečnosti. Pár týdnů slávy stromu se nyní nachýlilo ke konci. 

„Po odstrojení smrku bude následovat ořezání větví, které tradičně poputují do pražské zoologické zahrady na zkrmení slony a dalšími zvířaty. Kmen po rozřezání na prkna a hranoly půjde do odborné školy, kde z něj studenti vyrobí nábytek,“ sdělil pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Kmen bude rozřezán v hostivařské pile. Následně se o vysušení a zpracování tradičně postarají ve Střední odborné škole Jarov, kterou zřizuje hlavní město. Ze dřeva žáci oboru truhlář vyrobí zařízení do pražského domova důchodců.

„V úvahu přicházejí například atypické skříně, noční stolky nebo zahradní lavičky,” sdělil ředitel školy Miroslav Janeček. 

Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí v roce 2020 byl pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru.

V roce 2019 byl vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: Jan Puci

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Další články
Nahoru