Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vánoční strom ze Staroměstského náměstí posloužil studentům pro výrobu laviček a záhonů
Vánoční strom z Kamenného Přívozu na Staroměstském náměstí. Foto: THMP

Vánoční strom ze Staroměstského náměstí posloužil studentům pro výrobu laviček a záhonů

Z vánočního stromu, který během adventu zdobil Staroměstské náměstí, vznikly dvě zahradní lavičky a čtyři mobilní záhony. Výrobky, které v uplynulých měsících vytvořili studenti Střední odborné školy Jarov, začnou sloužit malešickým seniorům. 

Výroby budou v úterý předány vedení Domova pro seniory Malešice. Studenti zároveň vyvýšené záhony vyplní substrátem a osadí rostlinami.

Staroměstské náměstí zdobil od konce listopadu do začátku ledna 17,5 metru vysoký smrk ztepilý, který rostl zhruba 40 let v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy. Po odstrojení v první polovině ledna byly větve využity pro krmení zvířat v trojské zoo. Kmen byl rozřezán na prkna, která byla odvezena jarovským studentům k výrobě laviček a záhonů.

Předloni trvalo dlouho, než se vhodný smrk pro Staroměstské náměstí podařilo najít. Nakonec byl vhodný šestapadesátiletý kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu. 

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji. 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru