dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - skorojasno
24°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos přijede z Libereckého kraje
Ilustrační foto: archiv

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos přijede z Libereckého kraje

Staroměstské náměstí v Praze letos ozdobí během adventu třiadvacetimetrový smrk ztepilý z Libereckého kraje. Hlavní město tak už má připravený strom, který vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Organizátoři ho vybrali z téměř tří desítek stromů, které doporučila veřejnost.

Smrk ztepilý poskytl organizátorovi trhů majitel zahrady, ve které vyrostl. Motivací byla výška stromu. „Když začne foukat vítr, tak si vždy říkám, snad vydrží! Kdyby totiž spadl, mám ho v obýváku,“ upřesňuje Svatomír Moc, majitel stromu a dodává: „Bylo mi také líto ho jen tak pokácet, takhle udělá ještě radost hodně lidem,“ uzavírá, proč smrk do soutěže Hledá se strom, přihlásil.

Poslední slovo budou mít tradičně dendrologové, kteří potvrdí, zda je jehličnan v pořádku. „Je to krásný smrk, který rostl do výšky v zahradě bez omezení, takže má krásné větve a je hustý a rovnoměrný. Strom má odhadem třiadvacet metrů,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, která trhy na Staroměstském náměstí organizuje.

Vánoční smrk bude pokácen v neděli 25. listopadu. Poprvé se rozsvítí v sobotu 1. prosince. Loni zdobil Staroměstské náměstí čtyřiadvacetimetrový smrk z Roztok u Křivoklátu na Rakovnicku, předloni dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Další články
Nahoru