dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Vánoční strom přijede letos do Prahy z Českolipska, je vysoký 23 metrů
Vánoční trhy na Staromětském náměstí. Foto: archiv

Vánoční strom přijede letos do Prahy z Českolipska, je vysoký 23 metrů

Praha našla svůj strom pro Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Do hlavního města letos zamíří z České Lípy, kde vyrostl na pozemku soukromé firmy. Statný smrk ztepilý dosahuje výšky 23 metrů a rostl zhruba 50 až 65 let. Musí být pokácen kvůli další výstavbě, ale jako náhradu za něj vysázejí vlastníci desítku jiných stromů.

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí „půjde k zemi" v neděli 22. listopadu, kdy budou poprvé zveřejněny jeho fotografie.

Tento smrk byl jedním z pětadvaceti tipů v soutěži Hledá se strom, kterou vyhlásila letos už pošesté společnost Taiko, pořadatel největších Vánočních trhů v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí. Pro pokácení však musel splnit hlavní podmínku – růst v oblasti plánované výstavby nebo být svými rozměry nebezpečný svému okolí (soukromé zahrady, blízkost školek či zastávek).

„Strom, který jsme vybrali, byl jednoznačně nejhezčí ze všech nabízených. Ukázalo se, že se vyplatí oslovit veřejnost z celé republiky. Navíc je opravdu lehce dostupný, takže se bude jistě dobře upevňovat a odvážet. Už šest let pro Prahu získáváme stromy nikoliv z lesů, ale osamocené, které by musely být z různých důvodů stejně pokáceny,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel Taiko.

Soukromá firma přihlásila strom do soutěže právě z důvodu plánovaného kácení. Na místě, kde roste, totiž vznikne parkoviště a kvůli bezpečnosti by stejně padl. „Nechtěli jsme jen tak zničit hezky rostlý strom, ale projekt nových parkovacích míst, která jsou pro rozvoj společnosti důležitá, bohužel neumožnil jeho zachování. Rozhodli jsme se proto, že částku deset tisíc korun, kterou jsme za vhodný tip získali, ještě znásobíme a vysadíme v okolí parkoviště menší stromy jako náhradu,“ upřesňuje Pavel Mooz, jednatel společnosti, která je majitelem pozemku.

Strom dnes prošel dendrologickým průzkumem, který prokázal, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí. Vyšetření provedli jako v minulých letech odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Odebrané vzorky ukázaly, že je v dobrém stavu. Do týdne by pak měl být hotový kompletní posudek z laboratorního vyšetření,“ potvrzuje Jan Tippner, vyšetřující dendrolog.


Další články
Nahoru