Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Vánoční strom je už na Staroměstském náměstí, poprvé se rozsvítí v sobotu
Noční příjezd stromu na Staroměstské náměstí. Foto: THMP

Vánoční strom je už na Staroměstském náměstí, poprvé se rozsvítí v sobotu

Vyrostl v nadmořské výšce 415 metrů nad mořem v obci Kytlice (část Mlýny) na Děčínsku. Na Staroměstské náměstí dorazil v úterý brzy ráno. Smrk ztepilý se teď bude čtyři dny zdobit, aby o 1. adventním víkendu mohl být v sobotu 26. listopadu poprvé rozsvícen. Informovala o tom Petra Macháčková. Mluvčí městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která už třetím rokem zajišťuje kácení, převoz i zdobení vánočního stromu pro metropoli.

Přibližně 150 kilometrů dlouhou cestu urazil z místa kácení až po místo usazení strom, který bude letošní dominantou Vánoc v Praze. „Je to jedna z nejdelších tras, kterou musel strom na Staroměstské náměstí kdy absolvovat. Přesnou cestu je přitom nutné předem důkladně naplánovat – souprava totiž dosahuje délky 29 a šířky 6 metrů a váhy okolo 35 tun. Přihlédnout je potřeba i k počasí, které nemusí být vždy nejpříznivější,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek. Převoz stromu podle něj proběhl bez komplikací.

Do Prahy strom dorazil společně s druhým stromem určeným pro Václavské náměstí. Oba stromy byly pokáceny v neděli 20. listopadu v Mlýnech, v části obce Kytlice poblíž České Kamenice. Akce zaměstnala několik desítek lidí od ranních až do pozdních odpoledních hodin. „Nejen s ohledem na převoz, ale zejména kvůli zajištění bezpečnosti při kácení se jedná o jednu z logisticky nejnáročnějších akcí. Oba stromy se letos kácely s přihlédnutím k tomu, že se v jejich blízkosti nacházela silnice, železniční trať a sloupy vysokého napětí, a tak by je majitel musel stejně odstranit,“ sdělil pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Vánoční strom na Staroměstském náměstí budou až do pátku zdobit zaměstnanci THMP. „Na základě zkušeností z předchozích let víme, že celý proces zdobení trvá zhruba desítce našich elektromontérů několik dní. Jen si to představte: šest kilometrů dlouhý řetěz s LED světélky, 80 vánočních hvězd ve dvou velikostech, k tomu 170 červených a zlatých koulí, které budou symbolizovat barvy hlavního města, a na vrcholu dva metry vysoká světelná špice,“ popsal letošní vzhled stromu místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

Pro světelné dekorace podle něj bude využito moderní LED osvětlení s minimální spotřebou elektrické energie, kdy se spotřeba stromu nepřiblíží ani spotřebě běžné domácnosti. Přesto bude v rámci úspor omezeno svícení vánočního stromu na interval od 16 hodin do půlnoci.

Po Třech králích bude strom odstrojen a rozřezán. Větve poputují do pražské zoologické zahrady a kmen pak do pražské odborné střední školy, kde z něj vyrobí nábytek nebo jiné užitečné výrobky. Z loňského stromu studenti vyrobili hmyzí hotel a knihobudky, které našly uplatnění v domovech pro seniory.“

THMP zajišťují současně i strom pro Václavské náměstí, který byl dosud umělý.


Autor: puc

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru