dnes
Středa - oblacno
28°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
27°C
pozítří
Pátek - oblacno
27°C
Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu
Smrk poveze do Prahy klasický americký truck. Foto (2x): Taiko

Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu

Strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze po dobu letošního adventu, byl dnes dopoledne pokácen a je připravený na cestu do Prahy. Smrk ztepilý o výšce 24 metrů pochází z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. Na Staroměstském náměstí ho organizátoři vztyčí v noci z pondělí na úterý. Poprvé se rozsvítí v sobotu 2. prosince.

kaceni-stromu-2

V oblasti Křivoklátska, kde vyrostl tento strom, který se stane letošní vánoční dominantou Prahy, se podle legendy skrýval ve 30. letech 19. století legendární loupežník Václav Babinský.

Smrk se stal vítězem letošní soutěže Hledá se strom (Celkem bylo 23 tipů), tradičně ho pokácel několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Velikán vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením. „Strom sahá do drátů vysokého napětí a mohl by je poškodit. Také jeho kořeny prorůstají břehem kamenného kanálu. Vlivem silného větru by mohlo dojít k jeho vyvrácení, takže jsme počítali s jeho pokácením i přesto, že je strom zdravý,“ říká Josef Fryauf, majitel pozemku.

Šestašedesát let starý smrk nebude podle starostky Roztok Lenky Peterkové jako vánoční strom sloužit poprvé, jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho dosavadní místo v údolí Berounky.

V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

Dnes v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

Dnes v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

Dnes v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru