dnes
Čtvrtek - skorojasno
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu
Smrk poveze do Prahy klasický americký truck. Foto (2x): Taiko

Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu

Strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze po dobu letošního adventu, byl dnes dopoledne pokácen a je připravený na cestu do Prahy. Smrk ztepilý o výšce 24 metrů pochází z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. Na Staroměstském náměstí ho organizátoři vztyčí v noci z pondělí na úterý. Poprvé se rozsvítí v sobotu 2. prosince.

kaceni-stromu-2

V oblasti Křivoklátska, kde vyrostl tento strom, který se stane letošní vánoční dominantou Prahy, se podle legendy skrýval ve 30. letech 19. století legendární loupežník Václav Babinský.

Smrk se stal vítězem letošní soutěže Hledá se strom (Celkem bylo 23 tipů), tradičně ho pokácel několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Velikán vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením. „Strom sahá do drátů vysokého napětí a mohl by je poškodit. Také jeho kořeny prorůstají břehem kamenného kanálu. Vlivem silného větru by mohlo dojít k jeho vyvrácení, takže jsme počítali s jeho pokácením i přesto, že je strom zdravý,“ říká Josef Fryauf, majitel pozemku.

Šestašedesát let starý smrk nebude podle starostky Roztok Lenky Peterkové jako vánoční strom sloužit poprvé, jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho dosavadní místo v údolí Berounky.

V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Dnes ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru