dnes
Pondělí - polojasno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu
Smrk poveze do Prahy klasický americký truck. Foto (2x): Taiko

Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen v Roztokách u Křivoklátu

Strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze po dobu letošního adventu, byl dnes dopoledne pokácen a je připravený na cestu do Prahy. Smrk ztepilý o výšce 24 metrů pochází z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. Na Staroměstském náměstí ho organizátoři vztyčí v noci z pondělí na úterý. Poprvé se rozsvítí v sobotu 2. prosince.

kaceni-stromu-2

V oblasti Křivoklátska, kde vyrostl tento strom, který se stane letošní vánoční dominantou Prahy, se podle legendy skrýval ve 30. letech 19. století legendární loupežník Václav Babinský.

Smrk se stal vítězem letošní soutěže Hledá se strom (Celkem bylo 23 tipů), tradičně ho pokácel několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Velikán vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením. „Strom sahá do drátů vysokého napětí a mohl by je poškodit. Také jeho kořeny prorůstají břehem kamenného kanálu. Vlivem silného větru by mohlo dojít k jeho vyvrácení, takže jsme počítali s jeho pokácením i přesto, že je strom zdravý,“ říká Josef Fryauf, majitel pozemku.

Šestašedesát let starý smrk nebude podle starostky Roztok Lenky Peterkové jako vánoční strom sloužit poprvé, jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho dosavadní místo v údolí Berounky.

V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Praha 9 zve na vánoční koncert

16. listopadu 2018 ve 12:57

V rámci Cyklu komorních koncertů na vysočanské radnici se ve čtvrtek 6. prosince představí Plzeňský malý lidový soubor ve složení troje housle, dva klarinety, kontrabas, dudy a niněra. Společně se zpěváky vytváří pestrý krojovaný program lidových písní a instrumentálních...

Praha 2 zve na Novoměstský advent

16. listopadu 2018 v 08:37

Letos pošesté se Novoměstská radnice promění v prosinci v prostor naplněný příjemnou atmosférou. Adventní čas na Novoměstské radnici si letos užijí 1. a 2. prosince nejen rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i gurmáni.

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru