Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let
Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Foto: Taiko

Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let

Do centra metropole letos přijede vánoční strom z Ústeckého kraje. Do výšky zhruba pětadvaceti metrů rostl 58 let. Smrk vzešel z šestadvaceti tipů, které zaslala veřejnost. Vítězný strom do Prahy dorazí z malé vesnice nedaleko České Kamenice. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která pražské trhy organizuje. Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).
smrk-ztepily-2-pro-staromestske-namesti-2022

Smrk, který bude stát na Staroměstském náměstí

Smrk ztepilý roste na obecním pozemku. Do soutěže Hledá se strom ho přihlásil majitel blízkého domu z důvodu bezpečnosti. Jehličnan dosáhl odhadem nejméně pětadvaceti metrů a majitel se obává, že by mohl spadnout. „Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ upřesnil Petr Kubica. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již podvanácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud vše půjde podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 26. listopadu, kdy také začnou Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromé zahrady v Dolní Černé Studnici na Jablonecku. Z kmene smrku letos vyrobili učni Střední odborné školy Jarov dvě knihobudky a hmyzí hotel, které budou sloužit Domovu pro seniory Háje a Domovu pro seniory Chodov. Na větvích vánočního stromu si tradičně pochutnala zvířata v trojské zoo. 

V roce 2020 byl vánoční strom pro Staroměstské náměstí pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru. V roce 2019 byl vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji, v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. 

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: puc

K chodovskému obchodnímu centru se vrací kluziště s ledovým barem

Včera ve 21:15

Netradiční kluziště bude možné od prosince do konce ledna navštívit v parku u obchodního centra Westfield Chodov. Ledová plocha se rozkládá na ploše přes 600 metrů čtverečních. Opět je připravený Ice Bar, který nabízí občerstvení přímo z ledové plochy.

Sousedské koledování v Centrálním parku

Včera ve 21:11

Praha 13 zve v neděli 4. prosince na Sousedské koledování, které bude spojeno se slavnostním rozsvícením betlému.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

Vánoční setkání se Sportovním klubem vozíčkářů v Praze 1

Včera v 09:28

V úterý 6. prosince se koná Vánoční setkání pro Sportovní klub vozíčkářů v Jindřišském dvorku.

Praha 11: Vánoční jarmark

Včera v 07:54

KC Mezi Domy zve v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin na Vánoční Jarmark. Nakoupíte originální rukodělné dárky a drobnosti.

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy

27. listopadu 2022 v 09:50

Zpěvácký spolek Hlahol zve v neděli 18. prosince v 15 a v 17 hodin na Vánoční koncerty J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy do Velkého sálu Pražského Hlaholu na Masarykově nábřeží na Starém Městě.

Další články
Nahoru