Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let
Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Foto: Taiko

Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let

Do centra metropole letos přijede vánoční strom z Ústeckého kraje. Do výšky zhruba pětadvaceti metrů rostl 58 let. Smrk vzešel z šestadvaceti tipů, které zaslala veřejnost. Vítězný strom do Prahy dorazí z malé vesnice nedaleko České Kamenice. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která pražské trhy organizuje. Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).
smrk-ztepily-2-pro-staromestske-namesti-2022

Smrk, který bude stát na Staroměstském náměstí

Smrk ztepilý roste na obecním pozemku. Do soutěže Hledá se strom ho přihlásil majitel blízkého domu z důvodu bezpečnosti. Jehličnan dosáhl odhadem nejméně pětadvaceti metrů a majitel se obává, že by mohl spadnout. „Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ upřesnil Petr Kubica. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již podvanácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud vše půjde podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 26. listopadu, kdy také začnou Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromé zahrady v Dolní Černé Studnici na Jablonecku. Z kmene smrku letos vyrobili učni Střední odborné školy Jarov dvě knihobudky a hmyzí hotel, které budou sloužit Domovu pro seniory Háje a Domovu pro seniory Chodov. Na větvích vánočního stromu si tradičně pochutnala zvířata v trojské zoo. 

V roce 2020 byl vánoční strom pro Staroměstské náměstí pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru. V roce 2019 byl vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji, v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. 

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: puc

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru