Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - polojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let
Zdobení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Foto: Taiko

Vánoční smrk na Staroměstském náměstí bude z Děčínska, rostl 58 let

Do centra metropole letos přijede vánoční strom z Ústeckého kraje. Do výšky zhruba pětadvaceti metrů rostl 58 let. Smrk vzešel z šestadvaceti tipů, které zaslala veřejnost. Vítězný strom do Prahy dorazí z malé vesnice nedaleko České Kamenice. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která pražské trhy organizuje. Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).
smrk-ztepily-2-pro-staromestske-namesti-2022

Smrk, který bude stát na Staroměstském náměstí

Smrk ztepilý roste na obecním pozemku. Do soutěže Hledá se strom ho přihlásil majitel blízkého domu z důvodu bezpečnosti. Jehličnan dosáhl odhadem nejméně pětadvaceti metrů a majitel se obává, že by mohl spadnout. „Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ upřesnil Petr Kubica. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů již podvanácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Pokud vše půjde podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 26. listopadu, kdy také začnou Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromé zahrady v Dolní Černé Studnici na Jablonecku. Z kmene smrku letos vyrobili učni Střední odborné školy Jarov dvě knihobudky a hmyzí hotel, které budou sloužit Domovu pro seniory Háje a Domovu pro seniory Chodov. Na větvích vánočního stromu si tradičně pochutnala zvířata v trojské zoo. 

V roce 2020 byl vánoční strom pro Staroměstské náměstí pokácen v Kamenném Přívozu nedaleko Prahy, kde dorostl do výšky 17,5 metru. V roce 2019 byl vybrán smrk ze Semil v Libereckém kraji, v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. 

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru