Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější
Na dárcích letos musí v některých rodinách šetřit. Foto: Karel Netolický

Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější

Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent obyvatel Česka (pro účely článku dále Čechů, pozn. aut.) a 52 procent Slováků. Více než třetina Čechů (39 procent) a zhruba 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. To jsou závěry průzkumu mezi více než čtyřmi a půl tisíci Čechy a Slováky pro Patron GO. Informovala o tom mediální zástupkyně společnosti Petra Věchtová.

Podle průzkumu v Česku 57 procent lidí plánuje letos za Vánoce utratit méně peněz než loni – a z toho 30 % proto, protože si letos nemohou dovolit to, co minulý rok. 

„Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb,” myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO, která se zabývá správou financí.

A co dostávají Češi a Slováci pod stromeček každý rok? Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 %) a ponožkami (13 procent).

Anketa

Utratíte za letošní Vánoce méně peněz než loni?

45.5%
(45.5%)
38.6%
(38.6%)
15.9%
(15.9%)
Z dotazníku dále vyplývá, že 44 procent Čechů si letos koupí živý stromeček a 36 procent bude mít umělý. U našich sousedů je to naopak. 56 procent Slováků používá umělý stromeček, a jen 33 procent se chystá koupit živý. 

Většinu dárků nakoupí lidé v obou zemích před Vánoci. Jen 12 procent respondentů většinu dárků plánuje pořídit až v povánočních slevách – i přesto, že je to výrazně levnější. 

„Podle průzkumu nejvíce lidí v Česku i na Slovensku obdarovává své blízké jen v rámci blízkého rodinného kruhu a kupované dárky jednoznačně vedou před zážitkovými poukazy, penězi a vyrobenými dárky,” dodává Vršecký. 

Dotazníkového šetření se podle něj zúčastnilo celkem 4677 respondentů – 3318 v ČR a 1359 v SR, v období 5. až 12. prosince 2022.


Autor: Karel Netolický

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru