Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější
Na dárcích letos musí v některých rodinách šetřit. Foto: Karel Netolický

Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější

Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent obyvatel Česka (pro účely článku dále Čechů, pozn. aut.) a 52 procent Slováků. Více než třetina Čechů (39 procent) a zhruba 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. To jsou závěry průzkumu mezi více než čtyřmi a půl tisíci Čechy a Slováky pro Patron GO. Informovala o tom mediální zástupkyně společnosti Petra Věchtová.

Podle průzkumu v Česku 57 procent lidí plánuje letos za Vánoce utratit méně peněz než loni – a z toho 30 % proto, protože si letos nemohou dovolit to, co minulý rok. 

„Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb,” myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO, která se zabývá správou financí.

A co dostávají Češi a Slováci pod stromeček každý rok? Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 %) a ponožkami (13 procent).

Anketa

Utratíte za letošní Vánoce méně peněz než loni?

45.5%
(45.5%)
38.6%
(38.6%)
15.9%
(15.9%)
Z dotazníku dále vyplývá, že 44 procent Čechů si letos koupí živý stromeček a 36 procent bude mít umělý. U našich sousedů je to naopak. 56 procent Slováků používá umělý stromeček, a jen 33 procent se chystá koupit živý. 

Většinu dárků nakoupí lidé v obou zemích před Vánoci. Jen 12 procent respondentů většinu dárků plánuje pořídit až v povánočních slevách – i přesto, že je to výrazně levnější. 

„Podle průzkumu nejvíce lidí v Česku i na Slovensku obdarovává své blízké jen v rámci blízkého rodinného kruhu a kupované dárky jednoznačně vedou před zážitkovými poukazy, penězi a vyrobenými dárky,” dodává Vršecký. 

Dotazníkového šetření se podle něj zúčastnilo celkem 4677 respondentů – 3318 v ČR a 1359 v SR, v období 5. až 12. prosince 2022.


Autor: Karel Netolický

Zbraslavské Vánoce

Dnes ve 14:57

Dárky, šperky a vánoční ozdoby, pochutiny, dílny pro děti a hudební program v sobotu 16. prosince.

Tipy na adventní trhy nejen v Česku

Dnes v 11:17

Svařák, řemeslné výrobky a bohatě nazdobené vánoční stromečky. To jsou jen některé z mála symbolů nejkrásnějšího období v roce – adventu. Každé město se přitom může pochlubit jedinečnými adventními trhy a právě cestování v karavanu nabízí skvělou možnost, jak je všechny procestovat najednou a...

Vánoční taneční scéna v Kongresovém centru

Dnes v 07:48

Adventní představení, v němž se potkává energie mládí, talent a radost z pohybu. Večery, které potěší příznivce klasického i současného tance. To je komponovaný program, jenž pod názvem „Vánoční taneční scéna 2023“ uvede konzervatoř Taneční centrum Praha v pondělí 18. a v úterý 19. prosince od...

Adventní setkání v Parku Zahrádky

Dnes ve 02:38

V neděli 10. prosince pořádá Praha 9 v Parku Zahrádky ve spolupráci s divadlem Gong, kluzištěm Zahrádky, Edu Bubo klubem a Café Park Zahrádky další adventní setkání.

Pěvecký sbor Cantoria zazpívá ve vysočanské radnici

Včera ve 13:00

V pondělí 11. prosince zve Praha 9 od 18:30 hodin na adventní koncert.

Praha 9: Na Harfě byl slavnostně otevřen Vánoční les

Včera v 08:02

Soutěž o nejhezčí vánoční stromek, který ozdobili předškoláci z devítkových mateřských škol a prvňáčci a druháci ve školních družinách pořádá Praha 9 ve spolupráci s Galerií Harfa.

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Cyklus komorní hudby v Praze 2 zve na poslední letošní koncert

Včera v 07:03

Inspirativní koncert dechového kvinteta uslyšíte ve středu 13. prosince.

V Praze 11 probíhá Jihoměstský advent

Včera v 06:51

Až do 21. prosince probíhá v Praze 11 Jihoměstský advent. Vánoce můžete navštívit na Chodovské tvrzi a v KC Zahrada si poslechněte Českou mši vánoční.

Další články
Nahoru