Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější
Na dárcích letos musí v některých rodinách šetřit. Foto: Karel Netolický

Vánoční průzkum: Většina lidí utrácí méně než loni, oproti Slovákům jsme spořivější

Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 procent obyvatel Česka (pro účely článku dále Čechů, pozn. aut.) a 52 procent Slováků. Více než třetina Čechů (39 procent) a zhruba 45 procent Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. To jsou závěry průzkumu mezi více než čtyřmi a půl tisíci Čechy a Slováky pro Patron GO. Informovala o tom mediální zástupkyně společnosti Petra Věchtová.

Podle průzkumu v Česku 57 procent lidí plánuje letos za Vánoce utratit méně peněz než loni – a z toho 30 % proto, protože si letos nemohou dovolit to, co minulý rok. 

„Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb,” myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO, která se zabývá správou financí.

A co dostávají Češi a Slováci pod stromeček každý rok? Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 procent), poté peníze (16 procent) a ponožky (15 procent). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 %) a ponožkami (13 procent).

Anketa

Utratíte za letošní Vánoce méně peněz než loni?

45.5%
(45.5%)
38.6%
(38.6%)
15.9%
(15.9%)
Z dotazníku dále vyplývá, že 44 procent Čechů si letos koupí živý stromeček a 36 procent bude mít umělý. U našich sousedů je to naopak. 56 procent Slováků používá umělý stromeček, a jen 33 procent se chystá koupit živý. 

Většinu dárků nakoupí lidé v obou zemích před Vánoci. Jen 12 procent respondentů většinu dárků plánuje pořídit až v povánočních slevách – i přesto, že je to výrazně levnější. 

„Podle průzkumu nejvíce lidí v Česku i na Slovensku obdarovává své blízké jen v rámci blízkého rodinného kruhu a kupované dárky jednoznačně vedou před zážitkovými poukazy, penězi a vyrobenými dárky,” dodává Vršecký. 

Dotazníkového šetření se podle něj zúčastnilo celkem 4677 respondentů – 3318 v ČR a 1359 v SR, v období 5. až 12. prosince 2022.


Autor: Karel Netolický

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru