dnes
Čtvrtek - jasno
2°C
zítra
Pátek - jasno
0°C
pozítří
Sobota - jasno
0°C
Dětská Praha

Vánoční prázdniny s architekturou Karla IV.

V letošním roce slaví naše země významné výročí 700 let od narození císaře Karla IV. (1316–1378). U této příležitosti se ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze koná výstava ARCHITEKTURA PRO KORUNU – Lidé a architektura v době Karla IV. V rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu „Hravý architekt“ se Valdštejnská jízdárna stala cílem řady základních škol a to i z regionů vzdálených stovky kilometrů. Příležitost navštívit výstavní expozice, které jsou tvořeny replikami historických objektů, architektonickými modely a artefakty máte možnost navštívit se svými dětmi i během vánočních prázdnin až do 31. prosince.

V adventním čase se do Prahy za poznáním i předvánoční atmosférou vydala řada základních škol s dětmi 1. stupně ZŠ. Některé s nich přijely ze vzdálených regionů jako například děti ze ZŠ Vetřkovice z Opavska, ze ZŠ Jiráskovo náměstí v Hradci Králové, ZŠ Olomouc Mozartova 48 a řada dalších.

Některé děti navštívily Prahu vůbec poprvé a o to větší zážitek si domů odvezly. Jejich celodenní program byl nabitý, spolek Hravý architekt pro ně připravil komentovanou prohlídku výstavy prostřednictvím Mistra Petra Parléře, aktivity v ateliéru pod odborným vedením Ondřeje Šefců, ředitele národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze, Dominiky Hejdukové z ČKAIT (Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků) a řady dalších odborníků. Na závěr dne si děti užily i předvánoční prohlídku Prahy.

Děti ze základních škol se ale podílely už na samotné přípravě výstavy, kterou svými výtvory na téma středověká architektura originálně dotvořily. Na výstavě se podílelo více než 190 dětí z celé České republiky a téměř 600 dětí ze zahraničí. Výstava vznikla za podpory Národní galerie v Praze a Senátu Parlamentu České republiky. Organizátorem je Czech Architecture Week a spolek Hravý architekt.

Zástupkyně ředitele školy ZŠ Olomouc Mozartova 48 Jana Raiskubová popsala zkušenost s projektem Hravý architekt takto: „S dětmi jsem měla možnost pracovat podle pracovních listů v rámci hodin výtvarné výchovy, absolvovala jsem s nimi edukační činnost – přednášku, kdy jsme si do školy pozvali ing. arch. Libora Daška z olomouckého magistrátu a na závěr projektu jsem společně s dětmi jela do Prahy. Děti projekt od samého začátku motivoval a doslova vtáhl. Děti nejvíce prožívaly výkresy, které měly putovat do Prahy přímo na výstavu. Přednáška u nás ve škole zase žákům pomohla utřídit si pojmy a pochopit dobu Karla IV. v dějinných a místních souvislostech. Do Prahy jsme jeli poučeni a moc jsme se těšili. Přijetí ve Valdštejnské jízdárně bylo velice srdečné a bylo znát, že se na projektu podílelo množství nadšených lidí. Jmenovitě Petr Ivanov, skvělý Ondřej Šefců, který nad svým vtipně pojatým animovaným filmem poutavě vyprávěl o architektuře a děti zaujal, a především paní Hanáková, která se nás ujala téměř mateřsky a provedla nás výstavou tak, aby děti na názorných ukázkách a příbězích vše, přiměřeně svému věku, pochopily. Následovala prohlídka Prahy, určitě ovlivněná i krásným slunečným počasím. Některé děti byly na Karlově mostě, Staroměstském náměstí, nebo dokonce v Praze poprvé. Myslím, že si celou akci budou pamatovat a o době Karla IV. už díky projektu ví mnohem víc“.    

Otevírací doba: výstava otevřena do 31. 12. 2016, úterý – neděle, 10:00 – 18:00 hodin
Vstupné:
-    děti do 16 let:            zdarma
-    studenti od 16 do 26 let:    50 Kč/os
-    dospělí:            100 Kč/os
-    senioři:                50 Kč/os
-    rodinné vstupné (2 dospělí,
     max. 5 dětí do 16 let:         150 Kč
-    skupinové vstupné u skupin od 10 osob sleva 50 % zvýše uvedených částek


Štědrý den v Gongu

11. prosince 2018 ve 13:18

Štědrodenní pohádku O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi připravilo Divadlo Gong na Štědrý den 24. prosince od 13:00 hodin. Co se stane, když zaspí psaníčkový andělíček, který nosí každé Vánoce dětská přání Ježíškovi?

Adventní tvořivá dílna na Hradčanech

11. prosince 2018 v 08:12

Přijďte si zítra, 12. prosince, vytvořit anděla či andílka technikou suchého plstění do knihovny na Hradčanech.

Kávička, jarmark a dílnička. Praha 5 zve na Mikulášské odpoledne

7. prosince 2018 v 19:00

V sobotu 8. prosince od 15:30 hodin se v Rodinném centru Kamarád Chameleon koná za podpory radnice páté městské části Mikulášské odpoledne.

Sobota: Mikulášská nejen pro kočku

4. prosince 2018 ve 20:17

Umisťovací výstava opuštěných koček, které se budou snažit získat si místo ve vašem srdci a misku s pelíškem u vás doma se koná 8. prosince.

V Praze 11 se staví z lega

3. prosince 2018 v 17:54

Setkání Lego klubu 7. prosince od 17 ve sboru Církve bratrské Jižní Město.

Do Juklíku na pyžamkovou párty

3. prosince 2018 v 08:30

Potřebujete v klidu zabalit vánoční dárky, dozdobit perníčky bez asistence malých pomocníků nebo si prostě jenom užít trochu klidu pro sebe? Pošlete svoje ratolesti od 7. do 8. prosince na Pyžamkovou párty v Juklíku v Praze 5.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Galerie Harfa mění jeviště za kluziště

29. listopadu 2018 v 17:42

Veřejné bruslení probíhá každý den odpoledne, a pokud nemáte brusle, rádi vám je v Harfě zapůjčí. Bruslící sezóna na Harfě začíná už 29. listopadu. 

Náměstí Míru bude zítra patřit dětem, ozdobí stromečky

29. listopadu 2018 v 11:51

Soutěž základních a mateřských škol Prahy 2 o nejkrásnější vánoční stromek začne zítra v 9:30 hodin. Děti na severozápadním okraji náměstí Míru, naproti budově ÚMČ Praha 2 ozdobí stromky, které zůstanou na náměstí až do Štědrého dne.

Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

27. listopadu 2018 v 08:31

Do 3. března 2019 je v prostorách Ctěnického zámku k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

MuzeuM Market na Florenci zdarma

27. listopadu 2018 v 08:23

Muzeum hlavního města Prahy pořádá 1. prosince v hlavní budově muzea tradiční předvánoční MuzeuM Market. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, pro děti budou připravena divadelní představení s vánoční tématikou. Děti i dospělí si budou moci vyrobit vánoční ozdoby ve výtvarných dílnách....

Přednáška s Policií ČR pro rodiče a děti

24. listopadu 2018 v 08:06

Přednáška s Policií ČR pro rodiče a děti od 3 do 6 let se koná v pondělí 26. listopadu od 15 do 16 hodin v Dětském klub Ďáblík, Taussigova 1172/1, Praha 8 – Kobylisy.

Další články
Nahoru