dnes
Sobota - jasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Dětská Praha

Vánoční prázdniny s architekturou Karla IV.

V letošním roce slaví naše země významné výročí 700 let od narození císaře Karla IV. (1316–1378). U této příležitosti se ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze koná výstava ARCHITEKTURA PRO KORUNU – Lidé a architektura v době Karla IV. V rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu „Hravý architekt“ se Valdštejnská jízdárna stala cílem řady základních škol a to i z regionů vzdálených stovky kilometrů. Příležitost navštívit výstavní expozice, které jsou tvořeny replikami historických objektů, architektonickými modely a artefakty máte možnost navštívit se svými dětmi i během vánočních prázdnin až do 31. prosince.

V adventním čase se do Prahy za poznáním i předvánoční atmosférou vydala řada základních škol s dětmi 1. stupně ZŠ. Některé s nich přijely ze vzdálených regionů jako například děti ze ZŠ Vetřkovice z Opavska, ze ZŠ Jiráskovo náměstí v Hradci Králové, ZŠ Olomouc Mozartova 48 a řada dalších.

Některé děti navštívily Prahu vůbec poprvé a o to větší zážitek si domů odvezly. Jejich celodenní program byl nabitý, spolek Hravý architekt pro ně připravil komentovanou prohlídku výstavy prostřednictvím Mistra Petra Parléře, aktivity v ateliéru pod odborným vedením Ondřeje Šefců, ředitele národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze, Dominiky Hejdukové z ČKAIT (Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků) a řady dalších odborníků. Na závěr dne si děti užily i předvánoční prohlídku Prahy.

Děti ze základních škol se ale podílely už na samotné přípravě výstavy, kterou svými výtvory na téma středověká architektura originálně dotvořily. Na výstavě se podílelo více než 190 dětí z celé České republiky a téměř 600 dětí ze zahraničí. Výstava vznikla za podpory Národní galerie v Praze a Senátu Parlamentu České republiky. Organizátorem je Czech Architecture Week a spolek Hravý architekt.

Zástupkyně ředitele školy ZŠ Olomouc Mozartova 48 Jana Raiskubová popsala zkušenost s projektem Hravý architekt takto: „S dětmi jsem měla možnost pracovat podle pracovních listů v rámci hodin výtvarné výchovy, absolvovala jsem s nimi edukační činnost – přednášku, kdy jsme si do školy pozvali ing. arch. Libora Daška z olomouckého magistrátu a na závěr projektu jsem společně s dětmi jela do Prahy. Děti projekt od samého začátku motivoval a doslova vtáhl. Děti nejvíce prožívaly výkresy, které měly putovat do Prahy přímo na výstavu. Přednáška u nás ve škole zase žákům pomohla utřídit si pojmy a pochopit dobu Karla IV. v dějinných a místních souvislostech. Do Prahy jsme jeli poučeni a moc jsme se těšili. Přijetí ve Valdštejnské jízdárně bylo velice srdečné a bylo znát, že se na projektu podílelo množství nadšených lidí. Jmenovitě Petr Ivanov, skvělý Ondřej Šefců, který nad svým vtipně pojatým animovaným filmem poutavě vyprávěl o architektuře a děti zaujal, a především paní Hanáková, která se nás ujala téměř mateřsky a provedla nás výstavou tak, aby děti na názorných ukázkách a příbězích vše, přiměřeně svému věku, pochopily. Následovala prohlídka Prahy, určitě ovlivněná i krásným slunečným počasím. Některé děti byly na Karlově mostě, Staroměstském náměstí, nebo dokonce v Praze poprvé. Myslím, že si celou akci budou pamatovat a o době Karla IV. už díky projektu ví mnohem víc“.    

Otevírací doba: výstava otevřena do 31. 12. 2016, úterý – neděle, 10:00 – 18:00 hodin
Vstupné:
-    děti do 16 let:            zdarma
-    studenti od 16 do 26 let:    50 Kč/os
-    dospělí:            100 Kč/os
-    senioři:                50 Kč/os
-    rodinné vstupné (2 dospělí,
     max. 5 dětí do 16 let:         150 Kč
-    skupinové vstupné u skupin od 10 osob sleva 50 % zvýše uvedených částek


Přípravy VyšeHrátek vrcholí, festival začne první týden v září

Včera v 19:51

Stejně jako každý rok i letos organizátoři festivalu VyšeHrátky celé léto intenzivně pracují na tom, aby mohli v září prodloužit dětem prázdniny. Kromě oslavy 15 let od prvního ročníku VyšeHrátky připomenou i 100. výročí založení republiky. Festival nabídne pohádky, workshopy, interaktivní...

Žluté lázně zvou na nedělní rodinný den plný zábavy a chuti

16. srpna 2018 v 07:57

V areálu Žluté lázně v Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě zpříjemní už tuto neděli 19. srpna rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla...

Setkání maminek a miminek v září

14. srpna 2018 ve 12:08

Pro maminky a děti do tří let připravuje radnice první městské části Mama klub, setkání maminek a jejich ratolestí.

Modely a modeláři na radnici

14. srpna 2018 v 07:44

Modely a modeláři z Prahy 13. Vůbec největší výstava od otevření radnice nabízí modely největšího sběratele stavebnice Merkur Jiřího Mládka.

Přijďte se sklouznout na Parukářku

12. srpna 2018 v 10:18

Vodní skluzavka je další letní akce, kterou si Praha 3 připravila v rámci projektu Trojka pro sport. Přijďte v úterý 28. srpna od 12 hodin do parku Parukářka svézt se na obří vodní skluzavce. 

Praha 1: Táboráček pro děti

10. srpna 2018 v 07:51

Radní MČ Praha 1 pro kulturu a sport Filip Kračman zve na příměstský tábor Táboráček pro děti ve věku 6 – 12 let s trvalým bydlištěm v Praze 1. Tábor je zadarmo od 27. až 31. srpna od 8 do 17 hodin v Tyršově domě a okolí v Praze 1.

Pohádkový les se vrátí na Prahu 5

6. srpna 2018 v 11:13

Oblíbený Pohádkový les se vrací. Městská část rozhodla o uspořádání dalšího Pohádkového lesa ve zcela novém provedení.

Praha 2: V Žihli se oblíbený dětský tábor koná i letos

3. srpna 2018 ve 12:06

Tábor pro děti, který pořádá Dům dětí a mládeže Praha 2 za finančního i personálního přispění druhé městské části, navštívila tento týden starostka Jana Černochová.

Na dětském hřišti U Vodárny se bude natírat

3. srpna 2018 v 11:56

Od pondělí 13. srpna do konce měsíce budou na dětském hřišti U Vodárny probíhat nátěry herních prvků. Předmětem plánované údržby je nátěr kombinované sestavy se skluzy, pružinové kolébačky, houpačky a stoly s lavicemi.

Dopravní hřiště Prosek má otevřeno i v srpnu

1. srpna 2018 v 08:11

Od středy do neděle můžete navštívit dopravní hřiště na Proseku. Kapacita hřiště je 30 jezdících osob. Otevřeno v závislosti na počasí, pokud prší, je zavřeno.  Informace zjistíte u správce Karla Zelenky: 603 245 863.

Diskotéka pro nejmenší, workshop, malování na obličej. Praha 6 zve na Maškarní

11. července 2018 v 15:56

Maškarní se koná ve čtvrtek 12. července na Vítězném náměstí – na Letní Oddychové Ploše. Vstup zdarma.

Bruslení s kočárky na Modřanské stezce

10. července 2018 v 10:22

Bruslení s kočárky na Modřanské stezce každou středu až do 26. září v 10 hodin.

Další články
Nahoru