dnes
Čtvrtek - polojasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
19°C
Dětská Praha

Vánoční prázdniny s architekturou Karla IV.

V letošním roce slaví naše země významné výročí 700 let od narození císaře Karla IV. (1316–1378). U této příležitosti se ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze koná výstava ARCHITEKTURA PRO KORUNU – Lidé a architektura v době Karla IV. V rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu „Hravý architekt“ se Valdštejnská jízdárna stala cílem řady základních škol a to i z regionů vzdálených stovky kilometrů. Příležitost navštívit výstavní expozice, které jsou tvořeny replikami historických objektů, architektonickými modely a artefakty máte možnost navštívit se svými dětmi i během vánočních prázdnin až do 31. prosince.

V adventním čase se do Prahy za poznáním i předvánoční atmosférou vydala řada základních škol s dětmi 1. stupně ZŠ. Některé s nich přijely ze vzdálených regionů jako například děti ze ZŠ Vetřkovice z Opavska, ze ZŠ Jiráskovo náměstí v Hradci Králové, ZŠ Olomouc Mozartova 48 a řada dalších.

Některé děti navštívily Prahu vůbec poprvé a o to větší zážitek si domů odvezly. Jejich celodenní program byl nabitý, spolek Hravý architekt pro ně připravil komentovanou prohlídku výstavy prostřednictvím Mistra Petra Parléře, aktivity v ateliéru pod odborným vedením Ondřeje Šefců, ředitele národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze, Dominiky Hejdukové z ČKAIT (Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků) a řady dalších odborníků. Na závěr dne si děti užily i předvánoční prohlídku Prahy.

Děti ze základních škol se ale podílely už na samotné přípravě výstavy, kterou svými výtvory na téma středověká architektura originálně dotvořily. Na výstavě se podílelo více než 190 dětí z celé České republiky a téměř 600 dětí ze zahraničí. Výstava vznikla za podpory Národní galerie v Praze a Senátu Parlamentu České republiky. Organizátorem je Czech Architecture Week a spolek Hravý architekt.

Zástupkyně ředitele školy ZŠ Olomouc Mozartova 48 Jana Raiskubová popsala zkušenost s projektem Hravý architekt takto: „S dětmi jsem měla možnost pracovat podle pracovních listů v rámci hodin výtvarné výchovy, absolvovala jsem s nimi edukační činnost – přednášku, kdy jsme si do školy pozvali ing. arch. Libora Daška z olomouckého magistrátu a na závěr projektu jsem společně s dětmi jela do Prahy. Děti projekt od samého začátku motivoval a doslova vtáhl. Děti nejvíce prožívaly výkresy, které měly putovat do Prahy přímo na výstavu. Přednáška u nás ve škole zase žákům pomohla utřídit si pojmy a pochopit dobu Karla IV. v dějinných a místních souvislostech. Do Prahy jsme jeli poučeni a moc jsme se těšili. Přijetí ve Valdštejnské jízdárně bylo velice srdečné a bylo znát, že se na projektu podílelo množství nadšených lidí. Jmenovitě Petr Ivanov, skvělý Ondřej Šefců, který nad svým vtipně pojatým animovaným filmem poutavě vyprávěl o architektuře a děti zaujal, a především paní Hanáková, která se nás ujala téměř mateřsky a provedla nás výstavou tak, aby děti na názorných ukázkách a příbězích vše, přiměřeně svému věku, pochopily. Následovala prohlídka Prahy, určitě ovlivněná i krásným slunečným počasím. Některé děti byly na Karlově mostě, Staroměstském náměstí, nebo dokonce v Praze poprvé. Myslím, že si celou akci budou pamatovat a o době Karla IV. už díky projektu ví mnohem víc“.    

Otevírací doba: výstava otevřena do 31. 12. 2016, úterý – neděle, 10:00 – 18:00 hodin
Vstupné:
-    děti do 16 let:            zdarma
-    studenti od 16 do 26 let:    50 Kč/os
-    dospělí:            100 Kč/os
-    senioři:                50 Kč/os
-    rodinné vstupné (2 dospělí,
     max. 5 dětí do 16 let:         150 Kč
-    skupinové vstupné u skupin od 10 osob sleva 50 % zvýše uvedených částek


Předškoláček 2019 představí děti mateřských škol Prahy 9

17. března 2019 v 08:00

Městská část Praha 9 zve na 23. ročník přehlídky mateřských škol Předškoláček 2019, která se koná ve dnech 26. a 27. března v Divadle Gong ve Vysočanech.

Struny dětem rozehrají pestrobarevný program plný hudby, tance a her

6. března 2019 v 11:44

Struny dětem, oblíbený rodinný festival, který se koná o víkendu 29. – 31. března, zábavným a inspirativním způsobem už mnoho let ukazuje dětem pestrý svět umění. 

Praha 15 zve tento víkend na Dětský maškarní bál

5. března 2019 v 11:10

V sobotu 9. března od 14:30 do 16:30 hodin se za podpory patnácté městské části koná maškarní bál. Na děti čeká Frydolín s Frýdou, písničky, tance a soutěže.

Filmová fantazie: Galerie Barrandov vystavuje práce žáků Prahy 5

4. března 2019 v 07:39

Až do 30. března budou v Galerii Barrandov k vidění nejlepší práce  IX. ročníku výtvarné soutěže základních škol Prahy 5 “Filmová fantazie“.

Bruslení v maskách

1. března 2019 ve 20:40

Poslední den na venkovním kluzišti OC Šestka v neděli 3. března se ponese v masopustním duchu.

Zítra: Stezka odvahy generála Aloise Šišky

1. března 2019 v 07:01

Spolek pro lepší život v Praze zve děti v sobotu 2. března na Stezku odvahy generála Aloise Šišky.

Z pohádky do pohádky. Děti navštíví Večerníček

26. února 2019 v 09:19

Soutěže, muzika a tanec, spousta odměn za důmyslné masky a další zábava v pátek 1. března od 15 hodin v LD Kbely.

Dětský maškarní bál v Praze 15

25. února 2019 ve 12:29

V sobotu 9. března si mohou děti zatančit, budou plnit úkoly a čeká je sladká odměna.

Maškarní rej pro nejmenší v RC Osmička

25. února 2019 v 08:57

Masky, malá taneční diskotéka, soutěže, odměna. Praha 8 a Osmička pro rodinu zvou na rej masek zítra od 10 do 11 hodin.

Praha 7 přispívá dětem na kroužky

24. února 2019 v 07:22

Sedmá městská část pokračuje v projektu Kroužek pro každé dítě. Rodiče žáků základních škol s trvalým bydlištěm v Praze 7 si mohou do 31. března zažádat o příspěvek na zájmový kroužek dle vlastního výběru. Na úhradu kroužku ve druhém pololetí městská část přispěje až do výše 1500 korun. Příspěvky...

Další články
Nahoru