dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
Vánoční lenošení skončilo i politikům, obnovují vyjednávání o nové pražské koalici
Budoucí političtí partneři na magistrátu? Předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Trojkoalice). Foto: archiv

Vánoční lenošení skončilo i politikům, obnovují vyjednávání o nové pražské koalici

Vyjednávání o nové podobě pražské koalice kolem TOP 09 by měla pokračovat v druhé polovině tohoto týdne. ČTK to sdělili zástupci TOP 09, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), Pirátů i ODS, které o nové vládě jednají. V týdnu se mají průběžně scházet také pracovní skupiny vyjednavačů jednotlivých stran, které řeší konkrétní programová témata. Ještě dnes by se pak měl sejít zastupitelský klub TOP 09. Sejdou se i zastupitelé za ANO, ti ale o výše zmíněné koalici nejednají.

Přesné termíny schůzek ještě nejsou stanoveny. Tento týden by se ale měly sejít nejen vyjednávací týmy jednotlivých stran, ale rovněž členové pracovních skupin, které řeší témata případné koaliční smlouvy, tedy mimo jiné dopravu, územní rozvoj nebo majetek. Skupiny se průběžně schází již několik týdnů. „Měli jsme několik jednání koncem roku a teď je třeba shromáždit závěry z nich," uvedl například zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

V týdnu by se také měly sejít zastupitelské kluby jednotlivých stran. Vyjednavači by na nich měli seznámit zbylé zastupitele o průběhu jednání. Zastupitelé TOP 09 se sejdou již dnes od 19 hodin.

Kdy by nová koalice mohla vzniknout, zatím není jasné. Strany již dříve deklarovaly, že by chtěly případnou dohodu stihnout uzavřít do příštího jednání zastupitelstva 28. ledna, právě na něm by mohlo být odvoláno dosavadní vedení Prahy v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a zvoleno vedení nové.

Nová koalice, kde by za podpory ODS a klubu nezávislých zastupitelů v radě zasedly TOP 09, Trojkoalice a Piráti, by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů.

Jednat dnes budou od 16 hodin rovněž členové klubu ANO, ti ale s výše zmíněnými stranami nejednají. ANO totiž podepsalo dohodu o společném vyjednávání o nové koalici s ČSSD.

V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.


Další články
Nahoru