Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vánoce z papíru vystřižené
26 lis
2 led
Výstavy
Kolorovaný betlém. Foto: vanocnivystava.cz

Vánoce z papíru vystřižené

26. 11. 2022 - 2. 1. 2023
Papír je materiál, který k Vánocům neodmyslitelně patří, i když v minulosti tomu tak vždy nebývalo. Právě originální vystřihovací papírové betlémy představí mimo jiné letošní tradiční Vánoční výstava v Betlémské kapli, která proběhne od 26. listopadu do 2. ledna. 

„První papírové vystřihovací betlémy byly v Praze vytištěny na konci 18. století. Byly to dokonalé černobílé rytiny, které se následně kolorovaly, pravděpodobně obdobným způsobem, jakým se barvily svaté obrázky. Zatím se bohužel nepodařilo žádnou tuto původní kolorovanou rytinu betlému vypátrat. Černobílé kopie několika tisků nám ale ze své grafické sbírky zapůjčila k vystavení Královská kanonie premonstrátů na Strahově,“ říká na úvod Blahoslav Lukavec ze společnosti Bonsai servis Praha, která tyto tradiční vánoční výstavy pořádá už více než 40 let. 

Od Mikoláše Alše po reklamu
Prvním významným počinem v této oblasti bylo vydání tří barevných archů betlému od Mikoláše Alše v roce 1902, za dva roky se k nim přidal ještě další arch. Tento betlém je reprintován až do dnešní doby a je také vždy brzy vyprodán. Postupně se přidali další významní malíři, například Josef Lada, Josef Wenig či Marie Fišerová-Kvěchová. Nejvíce betlémů namaloval Vojtěch Kubašta. Je zajímavé, že jeho betlémy směly vycházet i v 60. letech minulého století.

V první polovině 20. století bylo také vydáváno mnoho reklamních betlémů, až to budí dojem, jako by se snad firmy v této činnosti „předháněly“. Daráci z těchto betlémů často nosí Ježíškovi jako dary výrobky příslušných firem. V poslední době se na produkci vystřihovacích betlémů podílí také jednotlivé regiony či profesní a zájmové spolky.  

Unikátní čtveřice betlémů z Ústeckoorlicka
Velkou tradici u nás mají malované papírové betlémy z Ústeckoorlicka a Třebíčska. Jejich stavění v domácnostech se udržuje až do dnešní doby, přičemž v některých betlémech se vyskytuje i několik tisíc figurek nejrůznějšího stáří a původu, které vycházejí převážně z českých lidových tradic. Ústeckoorlické betlémy mají navíc některé zvláštnosti: nejsou posazeny do zimní krajiny, ale na rozkvetlé louky s pozadím olistěných stromů, a v průběhu svátků se různě přestavují. „Největší zvláštností byl „postní betlém“. Nekonkrétní město se transformuje na Jeruzalém, centrální výjev se odehrává v Getsemanské zahradě. V ní se v úzkostech modlí Kristus, kterému anděl podává kalich. Nedaleko spí apoštolové, zatímco se už blíží jednotka žoldnéřů,“ vysvětluje Blahoslav Lukavec s tím, že Ústeckoorlické muzeum zapůjčilo na výstavu všechny čtyři betlémy: Vánoční, Tříkrálový, Hromniční a Velikonoční (postní), jejichž autorem byl Jiří Knapovský.

Skříňový, deskový i papírová krajka
Třebíčské papírové betlémy se vyráběly ve dvou formách: malé skříňové a velké deskové. Terén je na nich skalnatý a figurky mají nádech až do orientální vizáže. „Muzeum Vysočiny v Třebíči nám na výstavu zapůjčilo skříňový betlém od Eduarda Charváta. Dále se podařilo zapůjčit několik skříňových třebíčských betlémů ze soukromých sbírek. Na výstavě budou prezentovány ve formě ručně malovaných originálů i jako tištěné reprodukce. Jsme rádi, že budeme moct představit i několik betlémů z unikátní sbírky papírových betlémů, kterou sesbíral, vystříhal a dokonale zkatalogizoval František Karas. Z této kolekce vystavíme většinu betlémů, které namaloval Vojtěch Kubašta. Máme přislíben i unikátní betlém vytvořený technikou papírová krajka od Papírnice Ilony Kunstové,“ představuje letošní nejvýznamnější exponáty Blahoslav Lukavec.

Vánoční ozdoby od dětí i seniorů
„Tradiční ukázky lidových řemesel tentokrát obohatíme o tvorbu ručního papíru, kaligrafie, knihařství i o vytváření různých předmětů z papírmaše. Na výstavě bude navíc k vidění mnoho nejrůznějších papírových ozdob a betlémů, které přímo pro ni vytvořily dětské kolektivy od mateřských, základních a středních škol i škol s uměleckým zaměřením až třeba po kolektivy z domovů důchodců,“ upozorňuje Blahoslav Lukavec a připomíná, že návštěvníci se mohou těšit i na tradiční setkání řezbářů, krajkářek a dalších řemesel. V průběhu výstavy se pak budou na pódiu střídat nejrůznější soubory i jednotlivci, kteří ještě podtrhnou vánoční atmosféru zpěvem koled a vánočních písní i prezentací vánočních her. Více na www.vanocnivystava.cz

Výstava proběhne od 26. listopadu do 2. ledna. Vernisáž se koná 25. listopadu od 16:30 hodin.

Zdroj a foto: www.vanocnivystava.cz
Autor: Cen

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

V Portheimce začala fotografická výstava o dění na Ukrajině

7. června 2023 ve 12:27

Galerie Portheimka na Smíchově zve na výstavu Pravda i krása českých fotografů o dění na Ukrajině. Pětice autorů Jarmila Štuková, Jakub Plíhal, Milan Jaroš, Gabriel Kuchta a René Volfík dokumentuje skrze své fotoaparáty nejenom válečné běsnění, ale také jeho přímé či nepřímé...

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Další články
Nahoru