dnes
Středa - obcasny-dest
3°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
4°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Advent v Praze

Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat zájemcům z řad kolemjdoucích i lidí bez domova vánoční pokrmy. Je rovněž zván každý, komu zbude jídlo nebo cukroví ze Štědrého dne – to může na stánky zanést a dobrovolníci jídlo rozdělí lidem bez domova.

„Pro naši akci Vánoce společně je důležité, že nám nejde jen o rozdávání jídla – je to příležitost pro přátelský kontakt lidí z majority s lidmi bez domova. Každý může přijít, něco přinést, nebo od nás dostat, a popovídat si s ostatními. Chceme tak podporovat solidaritu mezi lidmi, jejichž životní situace je odlišná a poukazovat na strukturální problémy, jimž musíme čelit my všichni, a jejichž nejvážnějším projevem je právě bezdomovectví,“ vysvětluje Mariya Dobra, členka Studentského hnutí za solidaritu.

„Vánoce opět tisíce lidí bez domova stráví na ulici, v azylovém domě nebo na noclehárně bez naděje na skutečný domov. Bydlení je v České republice čím dál tím nedostupnější a ceny nájmů rostou dvakrát rychleji, než mzdy. Koupě bytu se stává nedosažitelnou i pro střední třídu, mladí lidé, rodiny s dětmi nebo senioři se ocitají na trhu s bydlením ve velmi ohrožené pozici. Vláda odmítla pracovat na Zákonu o sociálním bydlení a sliby politiků o dostupném bydlení na všech úrovních zatím nepřinesly skutečnou změnu,“ upřesňuje Martina Veverková z iniciativy Bydlet-Žít!

Stánky budou 25. prosince otevřeny od 14 do 19 hodin, lidé mohou přinést jídlo ze Štědrého dne a cukroví, ale i zimní oblečení, čepice, šály, rukavice, spodní prádlo, nebo hygienické potřeby, které budou lidem bez domova předány. 


Na staročeský Mikulášský jarmark do Toulcova dvora

Včera v 07:02

Tradiční předvánoční setkání 30. listopadu od 10 do 16:30 hodin. Budete mít možnost zakoupit si malé dárečky, zhlédnout pohádky a zpříjemnit si chvíle se starými řemesly nebo se zahřát medovinou.

Rozsvícení vánočního stromu před Píseckou bránou

11. listopadu 2019 v 08:26

Zahájení adventních oslav v Praze 6 a tradiční rozsvícení vánočního stromu před Píseckou bránou se zástupci radnice v neděli 1. prosince v 17:00 až 17:30 hodin.

Strom radosti: Návštěvníci nákupního centra mohou kupovat dárky pro nemocné děti

7. listopadu 2019 v 09:04

Tři sta dárků pro nemocné děti a děti z dětských domovů chce letos nasbírat nadační fond Radost dětem spolu se zákazníky pražského nákupního centra Palladium. Dětská přání se začnou plnit v obchodním centru už dnes spolu se slavnostním rozsvícením vánočního Stromu...

Chystáte vánoční výzdobu? Můžete se přihlásit do soutěže

24. října 2019 v 19:07

Protože stále více balkonů, předzahrádek a zahrad se každoročně v předvánočním čase oblékne do svátečního, vyhlašuje městská část Praha 13 v rámci aktivit místní Agendy 21 již podruhé fotosoutěž O nejkrásnější vánoční výzdobu balkonů, předzahrádek a...

Zítra: Štědrá bohoslužba v Praze 15 a vánoční bramboračka

23. prosince 2018 v 07:11

Bohoslužba na Veronském náměstí se 24. prosince koná od 11:30 hodin.     

Rybovka na Hlaváku 2018

23. prosince 2018 v 05:14

Všichni, kdo si chtějí „Českou mši vánoční“ zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout mohou dnes ve 14 hodin. Hraje se ve vstupní hale nádraží, severní část. Diriguje Lukáš Prchal.

Skauti z Proseka přiváží Betlémské světlo

22. prosince 2018 v 07:11

Skauti z Proseka opět přiváží Betlémské světlo do Prahy 9. Přijďte si se svíčkou 23. prosince pro plamínek a hrnek teplého nápoje na zahřátí. Letos se bude rozdávat ve velkém stanu před obchodním domem Billa.

Máte vánočně vyzdobený balkon? V Praze 13 můžete soutěžit

22. prosince 2018 v 07:09

Domovy se oblékly do svátečního a vánoční výzdobu má stále více balkonů a předzahrádek. Pokud i ta vaše k nim patří, můžete soutěžit.

Štědrovečerní polévku ochutnáte i na náměstí Míru

21. prosince 2018 v 08:18

Tradiční štědrovečerní polévku bude rozlévat Arcidiecézní charita Praha. Na 500 porcí jí bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů v neděli 23. prosince od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

Další články
Nahoru