dnes
Pondělí - obcasny-dest
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
17°C
pozítří
Středa - polojasno
14°C
Advent v Praze

Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat zájemcům z řad kolemjdoucích i lidí bez domova vánoční pokrmy. Je rovněž zván každý, komu zbude jídlo nebo cukroví ze Štědrého dne – to může na stánky zanést a dobrovolníci jídlo rozdělí lidem bez domova.

„Pro naši akci Vánoce společně je důležité, že nám nejde jen o rozdávání jídla – je to příležitost pro přátelský kontakt lidí z majority s lidmi bez domova. Každý může přijít, něco přinést, nebo od nás dostat, a popovídat si s ostatními. Chceme tak podporovat solidaritu mezi lidmi, jejichž životní situace je odlišná a poukazovat na strukturální problémy, jimž musíme čelit my všichni, a jejichž nejvážnějším projevem je právě bezdomovectví,“ vysvětluje Mariya Dobra, členka Studentského hnutí za solidaritu.

„Vánoce opět tisíce lidí bez domova stráví na ulici, v azylovém domě nebo na noclehárně bez naděje na skutečný domov. Bydlení je v České republice čím dál tím nedostupnější a ceny nájmů rostou dvakrát rychleji, než mzdy. Koupě bytu se stává nedosažitelnou i pro střední třídu, mladí lidé, rodiny s dětmi nebo senioři se ocitají na trhu s bydlením ve velmi ohrožené pozici. Vláda odmítla pracovat na Zákonu o sociálním bydlení a sliby politiků o dostupném bydlení na všech úrovních zatím nepřinesly skutečnou změnu,“ upřesňuje Martina Veverková z iniciativy Bydlet-Žít!

Stánky budou 25. prosince otevřeny od 14 do 19 hodin, lidé mohou přinést jídlo ze Štědrého dne a cukroví, ale i zimní oblečení, čepice, šály, rukavice, spodní prádlo, nebo hygienické potřeby, které budou lidem bez domova předány. 


Zítra: Štědrá bohoslužba v Praze 15 a vánoční bramboračka

23. prosince 2018 v 07:11

Bohoslužba na Veronském náměstí se 24. prosince koná od 11:30 hodin.     

Rybovka na Hlaváku 2018

23. prosince 2018 v 05:14

Všichni, kdo si chtějí „Českou mši vánoční“ zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout mohou dnes ve 14 hodin. Hraje se ve vstupní hale nádraží, severní část. Diriguje Lukáš Prchal.

Skauti z Proseka přiváží Betlémské světlo

22. prosince 2018 v 07:11

Skauti z Proseka opět přiváží Betlémské světlo do Prahy 9. Přijďte si se svíčkou 23. prosince pro plamínek a hrnek teplého nápoje na zahřátí. Letos se bude rozdávat ve velkém stanu před obchodním domem Billa.

Máte vánočně vyzdobený balkon? V Praze 13 můžete soutěžit

22. prosince 2018 v 07:09

Domovy se oblékly do svátečního a vánoční výzdobu má stále více balkonů a předzahrádek. Pokud i ta vaše k nim patří, můžete soutěžit.

Štědrovečerní polévku ochutnáte i na náměstí Míru

21. prosince 2018 v 08:18

Tradiční štědrovečerní polévku bude rozlévat Arcidiecézní charita Praha. Na 500 porcí jí bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů v neděli 23. prosince od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

Praha 5: Čtvrtý koncert z cyklu nedělních adventních koncertů

21. prosince 2018 v 07:57

Nenechte si ujít čtvrtý koncert z tradičního cyklu nedělních adventních koncertů, které pořádá MČ Praha 5. 23. prosince v obřadní síni ÚMČ Praha 5 ve Stroupežnického ulici od 15 hodin zahraje sextet Pražského filmového orchestru.

Živý betlém v Hostivaři

21. prosince 2018 v 07:05

V úterý 25. prosince můžete od 17 hodin navštívit živý betlém se svatou rodinou, s ovečkami, koledami, slovem RNDr. Jiřího Grygara, se svařeným vínem, perníčky, u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Zastupitelé budou zpívat před kostelem sv. Ludmily

20. prosince 2018 v 16:49

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily scházejí zastupitelé Prahy 2 a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Lovesong Orchestra zahrají Na Hradbách

20. prosince 2018 v 16:33

Lovesong Orchestra zvou na Vánoční open air koncert. Ten proběhne 25. prosince od 15:30 hodin ve vyšehradské Hospůdce Na Hradbách.

Další články
Nahoru