dnes
Středa - zatazeno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - skorojasno
28°C
Advent v Praze

Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat zájemcům z řad kolemjdoucích i lidí bez domova vánoční pokrmy. Je rovněž zván každý, komu zbude jídlo nebo cukroví ze Štědrého dne – to může na stánky zanést a dobrovolníci jídlo rozdělí lidem bez domova.

„Pro naši akci Vánoce společně je důležité, že nám nejde jen o rozdávání jídla – je to příležitost pro přátelský kontakt lidí z majority s lidmi bez domova. Každý může přijít, něco přinést, nebo od nás dostat, a popovídat si s ostatními. Chceme tak podporovat solidaritu mezi lidmi, jejichž životní situace je odlišná a poukazovat na strukturální problémy, jimž musíme čelit my všichni, a jejichž nejvážnějším projevem je právě bezdomovectví,“ vysvětluje Mariya Dobra, členka Studentského hnutí za solidaritu.

„Vánoce opět tisíce lidí bez domova stráví na ulici, v azylovém domě nebo na noclehárně bez naděje na skutečný domov. Bydlení je v České republice čím dál tím nedostupnější a ceny nájmů rostou dvakrát rychleji, než mzdy. Koupě bytu se stává nedosažitelnou i pro střední třídu, mladí lidé, rodiny s dětmi nebo senioři se ocitají na trhu s bydlením ve velmi ohrožené pozici. Vláda odmítla pracovat na Zákonu o sociálním bydlení a sliby politiků o dostupném bydlení na všech úrovních zatím nepřinesly skutečnou změnu,“ upřesňuje Martina Veverková z iniciativy Bydlet-Žít!

Stánky budou 25. prosince otevřeny od 14 do 19 hodin, lidé mohou přinést jídlo ze Štědrého dne a cukroví, ale i zimní oblečení, čepice, šály, rukavice, spodní prádlo, nebo hygienické potřeby, které budou lidem bez domova předány. 


Praha 4: Rybí polévka se bude rozdávat na Pankráci

23. prosince 2019 v 15:58

Tradiční vánoční rybí polévka se letos bude rozdávat i v Praze 4, a to na Štědrý den od 10:30 hodin před obchodním centrem Arkády Pankrác, kam na polévku, vánočku a svařené víno zve starostka Irena Michalcová.

Dnes: Poslední z Adventních koncertů Prahy 5

22. prosince 2019 v 09:52

Od 17 hodin se v obřadní síni Prahy 5 ve Stroupežnického ulici koná čtvrtý z koncetrů radnice páté městské části.

Praha 5: Adventní koncert Pražákova kvarteta

22. prosince 2019 v 07:46

Dnes, 22. prosince, se v kostele sv. Václava na Smíchově koná Adventní koncert. Začíná v 16 hodin a je zdarma.

Dnes: Zastupitelé budou zpívat před kostelem

22. prosince 2019 v 07:28

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily v Praze 2 scházejí zastupitelé druhé městské části a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru