dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
-1°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím

Pro záchranáře a policisty jsou Vánoce nejnáročnějším obdobím roku, častější službu mají i strážníci. Naopak pro pražské hasiče bývají vánoční dny těmi klidnějšími. Na dotaz ČTK to sdělili tiskoví mluvčí.

V prosinci a lednu narůstá pražským záchranářům počet případů proti jiným obdobím o deset procent denně, tedy o několik desítek událostí. Mezi nejčastější případy však nepatří ani o Štědrém dnu zapíchnutá kost v krku. „Převažují pacienti s poruchou dýchání a poruchou činnosti oběhového systému, dále s křečemi, bolestmi, otravami, úrazy a podobně. Případy jako jsou kosti v krku, jsou jen ojedinělé, stejně tak jako poranění způsobená zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Za poslední tři roky záchranáři v hlavním městě vyjížděli k 35 úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou.

Ani pro policisty ve službě nejsou Vánoce klidným obdobím, ale naopak jedním z nejnáročnějších období roku. V svátcích řeší velkou škálu událostí, od banalit po nejzávažnější trestné činy.

„Vánoční atmosféra samozřejmě doléhá i na policisty a mnozí z nich jsou při řešení konkrétních situací citlivější a empatičtější než jindy. Z tohoto úhlu pohledu řadí policisté mezi nejhorší případy tragických dopravních nehod, sebevražd nebo domácího násilí a samozřejmě další situace, kde jsou přímými účastníky děti," sdělila ČTK na dotaz mluvčí policie Andrea Zoulová.

Pro strážníky v hlavním městě je podle mluvčí Ireny Seifertové služba o vánočních svátcích jako každá jiná, v ulicích je však více strážníků. „Podle statistiky hovorů na linku tísňového volání se na městkou policii na Štědrý den v loňském roce obrátilo 666 občanů. Což je v průměru asi o 30 procent méně, než je běžný standard. Nejčastěji se na městkou policii občané obraceli kvůli špatnému parkování, opilým spoluobčanům, rušení nočního klidu, používání zábavní pyrotechniky a také kvůli osobám bez domova. Bohužel výjimkou nebyly ani případy vyhrožování sebevraždou," sdělila mluvčí.

„Období pro pražské hasiče je spíše klidnější," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V minulém roce od 24. do 31. prosince zaznamenali hasiči v hlavním městě 36 požárů, škody byly vyčísleny na 1,28 milionu korun a hasiči uchránili hodnoty za šest milionů. Jeden člověk byl zraněn, další lidé byli evakuováni před nebezpečím. Příčinou požárů bylo úmyslné zapálení, nedbalost a technické závady.


Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

Dnes v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Včera v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru