dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
32°C
Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím

Pro záchranáře a policisty jsou Vánoce nejnáročnějším obdobím roku, častější službu mají i strážníci. Naopak pro pražské hasiče bývají vánoční dny těmi klidnějšími. Na dotaz ČTK to sdělili tiskoví mluvčí.

V prosinci a lednu narůstá pražským záchranářům počet případů proti jiným obdobím o deset procent denně, tedy o několik desítek událostí. Mezi nejčastější případy však nepatří ani o Štědrém dnu zapíchnutá kost v krku. „Převažují pacienti s poruchou dýchání a poruchou činnosti oběhového systému, dále s křečemi, bolestmi, otravami, úrazy a podobně. Případy jako jsou kosti v krku, jsou jen ojedinělé, stejně tak jako poranění způsobená zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Za poslední tři roky záchranáři v hlavním městě vyjížděli k 35 úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou.

Ani pro policisty ve službě nejsou Vánoce klidným obdobím, ale naopak jedním z nejnáročnějších období roku. V svátcích řeší velkou škálu událostí, od banalit po nejzávažnější trestné činy.

„Vánoční atmosféra samozřejmě doléhá i na policisty a mnozí z nich jsou při řešení konkrétních situací citlivější a empatičtější než jindy. Z tohoto úhlu pohledu řadí policisté mezi nejhorší případy tragických dopravních nehod, sebevražd nebo domácího násilí a samozřejmě další situace, kde jsou přímými účastníky děti," sdělila ČTK na dotaz mluvčí policie Andrea Zoulová.

Pro strážníky v hlavním městě je podle mluvčí Ireny Seifertové služba o vánočních svátcích jako každá jiná, v ulicích je však více strážníků. „Podle statistiky hovorů na linku tísňového volání se na městkou policii na Štědrý den v loňském roce obrátilo 666 občanů. Což je v průměru asi o 30 procent méně, než je běžný standard. Nejčastěji se na městkou policii občané obraceli kvůli špatnému parkování, opilým spoluobčanům, rušení nočního klidu, používání zábavní pyrotechniky a také kvůli osobám bez domova. Bohužel výjimkou nebyly ani případy vyhrožování sebevraždou," sdělila mluvčí.

„Období pro pražské hasiče je spíše klidnější," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V minulém roce od 24. do 31. prosince zaznamenali hasiči v hlavním městě 36 požárů, škody byly vyčísleny na 1,28 milionu korun a hasiči uchránili hodnoty za šest milionů. Jeden člověk byl zraněn, další lidé byli evakuováni před nebezpečím. Příčinou požárů bylo úmyslné zapálení, nedbalost a technické závady.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Dnes v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru