dnes
Pátek - zatazeno
19°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
16°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
18°C
Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím

Pro záchranáře a policisty jsou Vánoce nejnáročnějším obdobím roku, častější službu mají i strážníci. Naopak pro pražské hasiče bývají vánoční dny těmi klidnějšími. Na dotaz ČTK to sdělili tiskoví mluvčí.

V prosinci a lednu narůstá pražským záchranářům počet případů proti jiným obdobím o deset procent denně, tedy o několik desítek událostí. Mezi nejčastější případy však nepatří ani o Štědrém dnu zapíchnutá kost v krku. „Převažují pacienti s poruchou dýchání a poruchou činnosti oběhového systému, dále s křečemi, bolestmi, otravami, úrazy a podobně. Případy jako jsou kosti v krku, jsou jen ojedinělé, stejně tak jako poranění způsobená zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Za poslední tři roky záchranáři v hlavním městě vyjížděli k 35 úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou.

Ani pro policisty ve službě nejsou Vánoce klidným obdobím, ale naopak jedním z nejnáročnějších období roku. V svátcích řeší velkou škálu událostí, od banalit po nejzávažnější trestné činy.

„Vánoční atmosféra samozřejmě doléhá i na policisty a mnozí z nich jsou při řešení konkrétních situací citlivější a empatičtější než jindy. Z tohoto úhlu pohledu řadí policisté mezi nejhorší případy tragických dopravních nehod, sebevražd nebo domácího násilí a samozřejmě další situace, kde jsou přímými účastníky děti," sdělila ČTK na dotaz mluvčí policie Andrea Zoulová.

Pro strážníky v hlavním městě je podle mluvčí Ireny Seifertové služba o vánočních svátcích jako každá jiná, v ulicích je však více strážníků. „Podle statistiky hovorů na linku tísňového volání se na městkou policii na Štědrý den v loňském roce obrátilo 666 občanů. Což je v průměru asi o 30 procent méně, než je běžný standard. Nejčastěji se na městkou policii občané obraceli kvůli špatnému parkování, opilým spoluobčanům, rušení nočního klidu, používání zábavní pyrotechniky a také kvůli osobám bez domova. Bohužel výjimkou nebyly ani případy vyhrožování sebevraždou," sdělila mluvčí.

„Období pro pražské hasiče je spíše klidnější," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V minulém roce od 24. do 31. prosince zaznamenali hasiči v hlavním městě 36 požárů, škody byly vyčísleny na 1,28 milionu korun a hasiči uchránili hodnoty za šest milionů. Jeden člověk byl zraněn, další lidé byli evakuováni před nebezpečím. Příčinou požárů bylo úmyslné zapálení, nedbalost a technické závady.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Další články
Nahoru