dnes
Sobota - oblacno
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
23°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
23°C
Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Vánoce jsou pro záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím

Pro záchranáře a policisty jsou Vánoce nejnáročnějším obdobím roku, častější službu mají i strážníci. Naopak pro pražské hasiče bývají vánoční dny těmi klidnějšími. Na dotaz ČTK to sdělili tiskoví mluvčí.

V prosinci a lednu narůstá pražským záchranářům počet případů proti jiným obdobím o deset procent denně, tedy o několik desítek událostí. Mezi nejčastější případy však nepatří ani o Štědrém dnu zapíchnutá kost v krku. „Převažují pacienti s poruchou dýchání a poruchou činnosti oběhového systému, dále s křečemi, bolestmi, otravami, úrazy a podobně. Případy jako jsou kosti v krku, jsou jen ojedinělé, stejně tak jako poranění způsobená zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Za poslední tři roky záchranáři v hlavním městě vyjížděli k 35 úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou.

Ani pro policisty ve službě nejsou Vánoce klidným obdobím, ale naopak jedním z nejnáročnějších období roku. V svátcích řeší velkou škálu událostí, od banalit po nejzávažnější trestné činy.

„Vánoční atmosféra samozřejmě doléhá i na policisty a mnozí z nich jsou při řešení konkrétních situací citlivější a empatičtější než jindy. Z tohoto úhlu pohledu řadí policisté mezi nejhorší případy tragických dopravních nehod, sebevražd nebo domácího násilí a samozřejmě další situace, kde jsou přímými účastníky děti," sdělila ČTK na dotaz mluvčí policie Andrea Zoulová.

Pro strážníky v hlavním městě je podle mluvčí Ireny Seifertové služba o vánočních svátcích jako každá jiná, v ulicích je však více strážníků. „Podle statistiky hovorů na linku tísňového volání se na městkou policii na Štědrý den v loňském roce obrátilo 666 občanů. Což je v průměru asi o 30 procent méně, než je běžný standard. Nejčastěji se na městkou policii občané obraceli kvůli špatnému parkování, opilým spoluobčanům, rušení nočního klidu, používání zábavní pyrotechniky a také kvůli osobám bez domova. Bohužel výjimkou nebyly ani případy vyhrožování sebevraždou," sdělila mluvčí.

„Období pro pražské hasiče je spíše klidnější," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V minulém roce od 24. do 31. prosince zaznamenali hasiči v hlavním městě 36 požárů, škody byly vyčísleny na 1,28 milionu korun a hasiči uchránili hodnoty za šest milionů. Jeden člověk byl zraněn, další lidé byli evakuováni před nebezpečím. Příčinou požárů bylo úmyslné zapálení, nedbalost a technické závady.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

Dnes v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Dnes v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru