Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva
Pro Koněva si na začátku dubna přijel jeřáb. Foto: P6

Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva

Po dubnovém odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z bubenečského náměstí Interbrigády zůstalo na místě torzo pomníku, které čelí útokům vandalů. Nehezky vypadající místo se však během podzimu změní.

„Na odstranění torza pomníku maršála Koněva má Praha 6 vydané povolení stavebního úřadu,“ sdělila serveru Pražský patriot referentka komunikace Kanceláře městské části Kateřina Maršálová.

Připraveno je výběrové řízení na firmu, která by měla odstranění torza včetně sedmdesáti kubíků zeminy provést. „Předpokládáme, že k tomu dojde na přelomu října a listopadu a náklady na likvidaci dle našich předběžných odhadů překročí jeden milion korun,“ upřesnila Maršálová.

Od dubnového odstranění Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, prošetřuje to policie. Aktuálně místu věnují zvýšenou pozornost strážníci městské policie.

Podle Maršálové Praha 6 připravuje vyhlášení architektonické soutěže na ztvárnění Památníku osvobození Prahy, který má dle usnesení zastupitelstva městské části nahradit Koněvův pomník. „Do doby, než bude jisté, co bývalý pomník nahradí, se místo zatravní,“ dodala.

konev-socha-odstraneni Kontroverze budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti. Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru