Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva
Pro Koněva si na začátku dubna přijel jeřáb. Foto: P6

Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva

Po dubnovém odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z bubenečského náměstí Interbrigády zůstalo na místě torzo pomníku, které čelí útokům vandalů. Nehezky vypadající místo se však během podzimu změní.

„Na odstranění torza pomníku maršála Koněva má Praha 6 vydané povolení stavebního úřadu,“ sdělila serveru Pražský patriot referentka komunikace Kanceláře městské části Kateřina Maršálová.

Připraveno je výběrové řízení na firmu, která by měla odstranění torza včetně sedmdesáti kubíků zeminy provést. „Předpokládáme, že k tomu dojde na přelomu října a listopadu a náklady na likvidaci dle našich předběžných odhadů překročí jeden milion korun,“ upřesnila Maršálová.

Od dubnového odstranění Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, prošetřuje to policie. Aktuálně místu věnují zvýšenou pozornost strážníci městské policie.

Podle Maršálové Praha 6 připravuje vyhlášení architektonické soutěže na ztvárnění Památníku osvobození Prahy, který má dle usnesení zastupitelstva městské části nahradit Koněvův pomník. „Do doby, než bude jisté, co bývalý pomník nahradí, se místo zatravní,“ dodala.

konev-socha-odstraneni Kontroverze budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti. Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru