Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva
Pro Koněva si na začátku dubna přijel jeřáb. Foto: P6

Vandaly ničené torzo Koněvova pomníku zmizí do dvou měsíců, na místě dočasně poroste tráva

Po dubnovém odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z bubenečského náměstí Interbrigády zůstalo na místě torzo pomníku, které čelí útokům vandalů. Nehezky vypadající místo se však během podzimu změní.

„Na odstranění torza pomníku maršála Koněva má Praha 6 vydané povolení stavebního úřadu,“ sdělila serveru Pražský patriot referentka komunikace Kanceláře městské části Kateřina Maršálová.

Připraveno je výběrové řízení na firmu, která by měla odstranění torza včetně sedmdesáti kubíků zeminy provést. „Předpokládáme, že k tomu dojde na přelomu října a listopadu a náklady na likvidaci dle našich předběžných odhadů překročí jeden milion korun,“ upřesnila Maršálová.

Od dubnového odstranění Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, prošetřuje to policie. Aktuálně místu věnují zvýšenou pozornost strážníci městské policie.

Podle Maršálové Praha 6 připravuje vyhlášení architektonické soutěže na ztvárnění Památníku osvobození Prahy, který má dle usnesení zastupitelstva městské části nahradit Koněvův pomník. „Do doby, než bude jisté, co bývalý pomník nahradí, se místo zatravní,“ dodala.

konev-socha-odstraneni Kontroverze budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti. Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

9. května 2021 v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru