Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany
Poničený panel na výstavě. Foto: Facebook Jiří Pospíšil

Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany

Neznámý pachatel ve středu poničil venkovní panely výstavy Rudé století na Kampě, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Výstava v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa byla zahájena minulý 14. května, skončit má 1. srpna.

„Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti. Tohle je smutná vizitka naší demokracie,“ uvedl k tomu iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Výstava měla za cíl návštěvníky provést dějinami Komunistické strany Československa, a to prostřednictvím 12 velkoformátových oboustranných panelů. Texty, dobové fotografie a letáky měly mimo jiné připomínat okolnosti vzniku KSČ, bolševizaci strany v době první republiky, uchopení moci v únoru 1948, normalizaci i nedávnou minulost strany.

„Doufali jsme, že venkovní výstava Rudé století v parku Kampa vydrží nepoškozená déle, než jen pár dnů,“ sdělilo na Facebooku Museum Kampa. Volně přístupná výstava Rudé století na 24 velkoformátových oboustranných panelech provádí návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky komunistické strany.

„Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud,“ uvedl historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.

Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Vedle plenérové výstavy jsou zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz.

Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru