Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany
Poničený panel na výstavě. Foto: Facebook Jiří Pospíšil

Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany

Neznámý pachatel ve středu poničil venkovní panely výstavy Rudé století na Kampě, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Výstava v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa byla zahájena minulý 14. května, skončit má 1. srpna.

„Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti. Tohle je smutná vizitka naší demokracie,“ uvedl k tomu iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Výstava měla za cíl návštěvníky provést dějinami Komunistické strany Československa, a to prostřednictvím 12 velkoformátových oboustranných panelů. Texty, dobové fotografie a letáky měly mimo jiné připomínat okolnosti vzniku KSČ, bolševizaci strany v době první republiky, uchopení moci v únoru 1948, normalizaci i nedávnou minulost strany.

„Doufali jsme, že venkovní výstava Rudé století v parku Kampa vydrží nepoškozená déle, než jen pár dnů,“ sdělilo na Facebooku Museum Kampa. Volně přístupná výstava Rudé století na 24 velkoformátových oboustranných panelech provádí návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky komunistické strany.

„Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud,“ uvedl historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.

Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Vedle plenérové výstavy jsou zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz.

Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.


Autor: red

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru