Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany
Poničený panel na výstavě. Foto: Facebook Jiří Pospíšil

Vandalové poničili na Kampě část výstavy o dějinách komunistické strany

Neznámý pachatel ve středu poničil venkovní panely výstavy Rudé století na Kampě, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Výstava v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa byla zahájena minulý 14. května, skončit má 1. srpna.

„Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti. Tohle je smutná vizitka naší demokracie,“ uvedl k tomu iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Výstava měla za cíl návštěvníky provést dějinami Komunistické strany Československa, a to prostřednictvím 12 velkoformátových oboustranných panelů. Texty, dobové fotografie a letáky měly mimo jiné připomínat okolnosti vzniku KSČ, bolševizaci strany v době první republiky, uchopení moci v únoru 1948, normalizaci i nedávnou minulost strany.

„Doufali jsme, že venkovní výstava Rudé století v parku Kampa vydrží nepoškozená déle, než jen pár dnů,“ sdělilo na Facebooku Museum Kampa. Volně přístupná výstava Rudé století na 24 velkoformátových oboustranných panelech provádí návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky komunistické strany.

„Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud,“ uvedl historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.

Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Vedle plenérové výstavy jsou zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz.

Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru