Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vandalové stále častěji pokládají překážky na koleje
V Jarošově nad Nežárkou někdo loni položil na koleje seno. Foto: Správa železnic

Vandalové stále častěji pokládají překážky na koleje

Za první čtvrtletí letošního roku bylo v Česku zaznamenáno dvacet případů, kdy někdo úmyslně položil na koleje předměty, třeba kamení nebo klády. Za celý rok 2023 bylo zjištěno 53 případů, což byl také nárůst oproti předešlému roku, kdy jich bylo odhaleno 38. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) Dušan Gavenda.  

Za růstem podle Gavendy stojí fenomén výzev na sociálních sítích. „Od začátku roku roste počet případů, kdy si zejména děti a mládež pletou koleje s hřištěm. Pod vlivem výzev stále častěji ohrožují bezpečnost provozu pokládáním předmětů na koleje. Navíc tím porušují zákon zakazující vstup do kolejiště. Neuvědomují si přitom, že vážné nebezpečí hrozí nejen jim, ale i lidem ve vlacích,“ sdělil mluvčí. 

Ve snaze předvést tvůrčí schopnosti mnohdy děti a mladí lidé ignorují pravidla a pohybují se v místech, kde jim hrozí zranění, nebo dokonce smrt. V honbě za sledujícími neriskují jen své zdraví, ale hazardují i s bezpečností provozu.

Jen za první čtvrtletí roku 2024 šlo o 20 případů pokládání předmětů na koleje. Pokračování tohoto trendu by znamenalo téměř dvojnásobný nárůst oproti počtu incidentů v předchozích dvou letech. Konkrétně za rok 2023 jich eviduje SŽ 53, o rok dříve se stalo 38 případů.

„Takové chování, klasifikované jako trestný čin, může způsobit i vykolejení vlaku nebo vysokou hmotnou škodu, která se poté vymáhá po pachatelích. V případě nezletilých osob samozřejmě hradí vzniklou škodu jejich rodiče,“ sdělil mluvčí. Škody přitom mohou být i několik milionů korun.  Za obecné ohrožení může jít dospělý člověk v případě odsouzení na několik let do vězení.

Letos v březnu zastavili děti provoz na trati mezi pražským hlavním nádražím a Libní, házely kameny na vlaky. Loni v květnu tři výrostci ve věku kolem deseti let položil na koleje zastávky Praha-Čakovice kameny, klacky a kovové sítě. Nachytal je strojvedoucí, který naštěstí stihnul zastavit.

„Apelujeme právě na rodiče, aby upozornili své děti, že obsah na sociálních sítích je jedna věc, ale napodobování či šíření riskantních výzev přináší mnohdy fatální následky. Doplatit na ně mohou nejen strojvedoucí a cestující ve vlacích, ale i samotní aktéři nebezpečné zábavy a jejich nejbližší,“ dodal Gavenda.

Loni bylo obdobných případů vandalismu v hlavní městě 8. „V metropoli na rozdíl od jiných krajů počet nestoupl. Souviset to může například i s větší frekvencí dopravy a také kolemjdoucích, což může vandaly od riskantního chování v kolejišti odrazovat,“ sdělil mluvčí. 

Problematika vandalismu byla součástí nedávné bezpečnostní kampaně Budeš nám chybět. V současnosti je realizována kampaň Koleje nejsou hřiště. 

Od loňska organizuje SŽ ve svém informačním centru na pražském hlavním nádraží bezpečnostní workshopy pro žáky mateřských a základních škol, kde se o tématu rovněž diskutuje.


Autor: Jan Puci

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru