Vandalové stále častěji pokládají překážky na koleje
6. května 2024 18:37
Za růstem podle Gavendy stojí fenomén výzev na sociálních sítích. „Od začátku roku roste počet případů, kdy si zejména děti a mládež pletou koleje s hřištěm. Pod vlivem výzev stále častěji ohrožují bezpečnost provozu pokládáním předmětů na koleje. Navíc tím porušují zákon zakazující vstup do kolejiště. Neuvědomují si přitom, že vážné nebezpečí hrozí nejen jim, ale i lidem ve vlacích,“ sdělil mluvčí.
Ve snaze předvést tvůrčí schopnosti mnohdy děti a mladí lidé ignorují pravidla a pohybují se v místech, kde jim hrozí zranění, nebo dokonce smrt. V honbě za sledujícími neriskují jen své zdraví, ale hazardují i s bezpečností provozu.
Jen za první čtvrtletí roku 2024 šlo o 20 případů pokládání předmětů na koleje. Pokračování tohoto trendu by znamenalo téměř dvojnásobný nárůst oproti počtu incidentů v předchozích dvou letech. Konkrétně za rok 2023 jich eviduje SŽ 53, o rok dříve se stalo 38 případů.„Takové chování, klasifikované jako trestný čin, může způsobit i vykolejení vlaku nebo vysokou hmotnou škodu, která se poté vymáhá po pachatelích. V případě nezletilých osob samozřejmě hradí vzniklou škodu jejich rodiče,“ sdělil mluvčí. Škody přitom mohou být i několik milionů korun. Za obecné ohrožení může jít dospělý člověk v případě odsouzení na několik let do vězení.
Letos v březnu zastavili děti provoz na trati mezi pražským hlavním nádražím a Libní, házely kameny na vlaky. Loni v květnu tři výrostci ve věku kolem deseti let položil na koleje zastávky Praha-Čakovice kameny, klacky a kovové sítě. Nachytal je strojvedoucí, který naštěstí stihnul zastavit.
„Apelujeme právě na rodiče, aby upozornili své děti, že obsah na sociálních sítích je jedna věc, ale napodobování či šíření riskantních výzev přináší mnohdy fatální následky. Doplatit na ně mohou nejen strojvedoucí a cestující ve vlacích, ale i samotní aktéři nebezpečné zábavy a jejich nejbližší,“ dodal Gavenda.Loni bylo obdobných případů vandalismu v hlavní městě 8. „V metropoli na rozdíl od jiných krajů počet nestoupl. Souviset to může například i s větší frekvencí dopravy a také kolemjdoucích, což může vandaly od riskantního chování v kolejišti odrazovat,“ sdělil mluvčí.
Problematika vandalismu byla součástí nedávné bezpečnostní kampaně Budeš nám chybět. V současnosti je realizována kampaň Koleje nejsou hřiště.
Od loňska organizuje SŽ ve svém informačním centru na pražském hlavním nádraží bezpečnostní workshopy pro žáky mateřských a základních škol, kde se o tématu rovněž diskutuje.