dnes
Úterý - polojasno
26°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky
Skládka v pražském lese. Ilustrační foto: archiv LHMP

Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky

Ani pražským lesům se bohužel nevyhýbá vandalismus, a to ve všech ročních obdobích. Co lidé ničí? Shazují víka z ptačích budek, zapalují mladé lesní porosty nebo odpadkové koše, lámou alejové či mladé stromky, ničí stromky kvůli jmelí. Problémem jsou i volně pobíhající psi, kteří pronásledují lesní zvěř.

„Návštěvnost lesů je během celého roku vysoká, což s sebou nese jak projevy vandalismu, tak i fenomén ochrany veřejného majetku zodpovědnými spoluobčany, kteří si zeleně a rekreačních možností svého města váží,“ uvedla pro Pražský patriot mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová.

Lesníci se podle jejích slov s projevy vandalismu setkávají v průběhu celého roku. Při letních požárech, které způsobují nepozorní návštěvníci, či při ničení terminálních výhonů v nových výsadbách, které zřejmě vzniká v souvislosti s nějakou hrou se sečnými zbraněmi.

Necitlivý ořez chvojí, cyklistika mimo cesty

Problémem jsou i krádeže vánočních stromků nebo necitlivý ořez chvojí, poškozování odpočinkových a herních prvků v lese či informačních tabulí nebo pohazování odpadků mimo instalované koše, případně jejich zapalování. A také krádeže dřeva.

Dále se lesníci s projevy vandalismu setkávají třeba v souvislosti s cyklistikou na horských kolech mimo zpevněné cesty, což napomáhá erozi. Problém je i to, že volně pobíhající psi plaší a někdy i pronásledují lesní zvěř.

Srna uvízlá v plotu nemocnice, zapalování, lámání

ohorely-strom-v-prazskem-lese-nahled

Ohořelý strom

A konkrétní příklady vandalismu v pražských lesích? V Kunratickém lese uvízla v plotu Thomayerovy nemocnice srna, která byla pronásledována psy. Byla natolik pokousána, že ji bylo nutno utratit. V témže lese došlo i k úmyslnému shazování vík z ptačích budek nebo k naházení laviček do rybníka Labuť.

V Kunratickém lese bylo zaznamenáno opakované zapálení mladých lesních porostů nebo úmyslné opakované lámání mladých, asi dva až tři metry vysokých, zejména jehličnatých stromků. Za noc jich bylo ulámáno 100 až 300 kusů.

Rozbíjení a vysypávání košů do potoka, krádež daňčat

V Píšovickém lese došlo zase k rozbíjení odpadkových košů a vysypávání jejich obsahu do potoka. V Hostivařském lesoparku k rozbití a zapálení odpadkových košů, k zapálení altánu nebo ke svalení balíků sena do potoka.

Na sídlišti Rohožník v Újezdě nad Lesy byly zase zlomené alejové stromy, v Chuchelském háji byla ukradena daňčata ze zookoutku, přičemž následně – v důsledku stresu – uhynula další.

V téže Mini Zoo Malá Chuchle jsou dokonce vystaveny informace o tom, že tam vandalové v období Vánoc zničili několik stromů ve snaze otrhat z nich jmelí. Některé kvůli tomu pokáceli celé, jiné částečně, ale přesto je tím zničili. Jmelí si odnesli „pouze“ asi v polovině případů.

danci-zoo-koutek-chuchle-nahled

Chuchelský zookoutek

Optimističtější sdělení poskytl vedoucí oddělení ochrany lesa při České inspekci životního prostředí Josef Miegl: „V posledních letech jsme žádný případ ničení lesů vandaly neřešili.“ Dáno je to ale především tím, že případy řeší především právě Lesy hlavního města Prahy.

A jaká opatření LHMP podnikají, aby zhoubným aktivitám vandalů předešly nebo zabránily? Kupříkladu spolupracují se zodpovědnými a všímavými návštěvníky nebo přistupují ke zvýšené lesní ochranné službě v tradičně rizikových lokalitách.

Součinnost s policisty a hasiči, pikniková místa

Návštěvníky usměrňují do rekreačních zón. S tím, aby byly ponechány částečně klidové oblasti. Spolupracují s pražskými strážníky a hasiči. Nástrojem proti ničení lesů je i síť piknikových míst, kde je možné bezpečně rozdělat oheň. Pikniková místa se nacházejí v Ďáblickém háji (V Lomu), v Hloubětíně – na louce u Hořejšího rybníka, na vyhlídce Kunratického lesa a U Gizely v Kunratickém lese nebo na parkovišti u přehrady v Hostivaři.

Dále je možné uspořádat piknik v Kojkovicích u dětského hřiště – v Prokopském údolí, v Chuchelském háji (V Lomu), v areálu zdraví nacházejícím se v Areálu Řepy Motol a v Divoké Šárce (Na rovinách).

V Praze se nezapomíná ani na ekovýchovná opatření. Tedy osvětové akce, například Do lesa s lesníkem. Do péče o les jsou zapojovány školy i veřejnost. Konají se například společná sázení se základními a středními školami. „V letošním roce bylo společně vysazeno na dva tisíce sazenic lesních dřevin,“ sdělila Petra Fišerová z LHMP.


Autor: Anna Skálová

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru