dnes
Neděle - jasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky
Skládka v pražském lese. Ilustrační foto: archiv LHMP

Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky

Ani pražským lesům se bohužel nevyhýbá vandalismus, a to ve všech ročních obdobích. Co lidé ničí? Shazují víka z ptačích budek, zapalují mladé lesní porosty nebo odpadkové koše, lámou alejové či mladé stromky, ničí stromky kvůli jmelí. Problémem jsou i volně pobíhající psi, kteří pronásledují lesní zvěř.

„Návštěvnost lesů je během celého roku vysoká, což s sebou nese jak projevy vandalismu, tak i fenomén ochrany veřejného majetku zodpovědnými spoluobčany, kteří si zeleně a rekreačních možností svého města váží,“ uvedla pro Pražský patriot mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová.

Lesníci se podle jejích slov s projevy vandalismu setkávají v průběhu celého roku. Při letních požárech, které způsobují nepozorní návštěvníci, či při ničení terminálních výhonů v nových výsadbách, které zřejmě vzniká v souvislosti s nějakou hrou se sečnými zbraněmi.

Necitlivý ořez chvojí, cyklistika mimo cesty

Problémem jsou i krádeže vánočních stromků nebo necitlivý ořez chvojí, poškozování odpočinkových a herních prvků v lese či informačních tabulí nebo pohazování odpadků mimo instalované koše, případně jejich zapalování. A také krádeže dřeva.

Dále se lesníci s projevy vandalismu setkávají třeba v souvislosti s cyklistikou na horských kolech mimo zpevněné cesty, což napomáhá erozi. Problém je i to, že volně pobíhající psi plaší a někdy i pronásledují lesní zvěř.

Srna uvízlá v plotu nemocnice, zapalování, lámání

ohorely-strom-v-prazskem-lese-nahled

Ohořelý strom

A konkrétní příklady vandalismu v pražských lesích? V Kunratickém lese uvízla v plotu Thomayerovy nemocnice srna, která byla pronásledována psy. Byla natolik pokousána, že ji bylo nutno utratit. V témže lese došlo i k úmyslnému shazování vík z ptačích budek nebo k naházení laviček do rybníka Labuť.

V Kunratickém lese bylo zaznamenáno opakované zapálení mladých lesních porostů nebo úmyslné opakované lámání mladých, asi dva až tři metry vysokých, zejména jehličnatých stromků. Za noc jich bylo ulámáno 100 až 300 kusů.

Rozbíjení a vysypávání košů do potoka, krádež daňčat

V Píšovickém lese došlo zase k rozbíjení odpadkových košů a vysypávání jejich obsahu do potoka. V Hostivařském lesoparku k rozbití a zapálení odpadkových košů, k zapálení altánu nebo ke svalení balíků sena do potoka.

Na sídlišti Rohožník v Újezdě nad Lesy byly zase zlomené alejové stromy, v Chuchelském háji byla ukradena daňčata ze zookoutku, přičemž následně – v důsledku stresu – uhynula další.

V téže Mini Zoo Malá Chuchle jsou dokonce vystaveny informace o tom, že tam vandalové v období Vánoc zničili několik stromů ve snaze otrhat z nich jmelí. Některé kvůli tomu pokáceli celé, jiné částečně, ale přesto je tím zničili. Jmelí si odnesli „pouze“ asi v polovině případů.

danci-zoo-koutek-chuchle-nahled

Chuchelský zookoutek

Optimističtější sdělení poskytl vedoucí oddělení ochrany lesa při České inspekci životního prostředí Josef Miegl: „V posledních letech jsme žádný případ ničení lesů vandaly neřešili.“ Dáno je to ale především tím, že případy řeší především právě Lesy hlavního města Prahy.

A jaká opatření LHMP podnikají, aby zhoubným aktivitám vandalů předešly nebo zabránily? Kupříkladu spolupracují se zodpovědnými a všímavými návštěvníky nebo přistupují ke zvýšené lesní ochranné službě v tradičně rizikových lokalitách.

Součinnost s policisty a hasiči, pikniková místa

Návštěvníky usměrňují do rekreačních zón. S tím, aby byly ponechány částečně klidové oblasti. Spolupracují s pražskými strážníky a hasiči. Nástrojem proti ničení lesů je i síť piknikových míst, kde je možné bezpečně rozdělat oheň. Pikniková místa se nacházejí v Ďáblickém háji (V Lomu), v Hloubětíně – na louce u Hořejšího rybníka, na vyhlídce Kunratického lesa a U Gizely v Kunratickém lese nebo na parkovišti u přehrady v Hostivaři.

Dále je možné uspořádat piknik v Kojkovicích u dětského hřiště – v Prokopském údolí, v Chuchelském háji (V Lomu), v areálu zdraví nacházejícím se v Areálu Řepy Motol a v Divoké Šárce (Na rovinách).

V Praze se nezapomíná ani na ekovýchovná opatření. Tedy osvětové akce, například Do lesa s lesníkem. Do péče o les jsou zapojovány školy i veřejnost. Konají se například společná sázení se základními a středními školami. „V letošním roce bylo společně vysazeno na dva tisíce sazenic lesních dřevin,“ sdělila Petra Fišerová z LHMP.


Autor: Anna Skálová

Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru