dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - jasno
32°C
Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky
Skládka v pražském lese. Ilustrační foto: archiv LHMP

Pražské lesy ničí dvounohá „zvěř“: Shazuje budky, láme stromky, zakládá požáry a skládky

Ani pražským lesům se bohužel nevyhýbá vandalismus, a to ve všech ročních obdobích. Co lidé ničí? Shazují víka z ptačích budek, zapalují mladé lesní porosty nebo odpadkové koše, lámou alejové či mladé stromky, ničí stromky kvůli jmelí. Problémem jsou i volně pobíhající psi, kteří pronásledují lesní zvěř.

„Návštěvnost lesů je během celého roku vysoká, což s sebou nese jak projevy vandalismu, tak i fenomén ochrany veřejného majetku zodpovědnými spoluobčany, kteří si zeleně a rekreačních možností svého města váží,“ uvedla pro Pražský patriot mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová.

Lesníci se podle jejích slov s projevy vandalismu setkávají v průběhu celého roku. Při letních požárech, které způsobují nepozorní návštěvníci, či při ničení terminálních výhonů v nových výsadbách, které zřejmě vzniká v souvislosti s nějakou hrou se sečnými zbraněmi.

Necitlivý ořez chvojí, cyklistika mimo cesty

Problémem jsou i krádeže vánočních stromků nebo necitlivý ořez chvojí, poškozování odpočinkových a herních prvků v lese či informačních tabulí nebo pohazování odpadků mimo instalované koše, případně jejich zapalování. A také krádeže dřeva.

Dále se lesníci s projevy vandalismu setkávají třeba v souvislosti s cyklistikou na horských kolech mimo zpevněné cesty, což napomáhá erozi. Problém je i to, že volně pobíhající psi plaší a někdy i pronásledují lesní zvěř.

Srna uvízlá v plotu nemocnice, zapalování, lámání

ohorely-strom-v-prazskem-lese-nahled

Ohořelý strom

A konkrétní příklady vandalismu v pražských lesích? V Kunratickém lese uvízla v plotu Thomayerovy nemocnice srna, která byla pronásledována psy. Byla natolik pokousána, že ji bylo nutno utratit. V témže lese došlo i k úmyslnému shazování vík z ptačích budek nebo k naházení laviček do rybníka Labuť.

V Kunratickém lese bylo zaznamenáno opakované zapálení mladých lesních porostů nebo úmyslné opakované lámání mladých, asi dva až tři metry vysokých, zejména jehličnatých stromků. Za noc jich bylo ulámáno 100 až 300 kusů.

Rozbíjení a vysypávání košů do potoka, krádež daňčat

V Píšovickém lese došlo zase k rozbíjení odpadkových košů a vysypávání jejich obsahu do potoka. V Hostivařském lesoparku k rozbití a zapálení odpadkových košů, k zapálení altánu nebo ke svalení balíků sena do potoka.

Na sídlišti Rohožník v Újezdě nad Lesy byly zase zlomené alejové stromy, v Chuchelském háji byla ukradena daňčata ze zookoutku, přičemž následně – v důsledku stresu – uhynula další.

V téže Mini Zoo Malá Chuchle jsou dokonce vystaveny informace o tom, že tam vandalové v období Vánoc zničili několik stromů ve snaze otrhat z nich jmelí. Některé kvůli tomu pokáceli celé, jiné částečně, ale přesto je tím zničili. Jmelí si odnesli „pouze“ asi v polovině případů.

danci-zoo-koutek-chuchle-nahled

Chuchelský zookoutek

Optimističtější sdělení poskytl vedoucí oddělení ochrany lesa při České inspekci životního prostředí Josef Miegl: „V posledních letech jsme žádný případ ničení lesů vandaly neřešili.“ Dáno je to ale především tím, že případy řeší především právě Lesy hlavního města Prahy.

A jaká opatření LHMP podnikají, aby zhoubným aktivitám vandalů předešly nebo zabránily? Kupříkladu spolupracují se zodpovědnými a všímavými návštěvníky nebo přistupují ke zvýšené lesní ochranné službě v tradičně rizikových lokalitách.

Součinnost s policisty a hasiči, pikniková místa

Návštěvníky usměrňují do rekreačních zón. S tím, aby byly ponechány částečně klidové oblasti. Spolupracují s pražskými strážníky a hasiči. Nástrojem proti ničení lesů je i síť piknikových míst, kde je možné bezpečně rozdělat oheň. Pikniková místa se nacházejí v Ďáblickém háji (V Lomu), v Hloubětíně – na louce u Hořejšího rybníka, na vyhlídce Kunratického lesa a U Gizely v Kunratickém lese nebo na parkovišti u přehrady v Hostivaři.

Dále je možné uspořádat piknik v Kojkovicích u dětského hřiště – v Prokopském údolí, v Chuchelském háji (V Lomu), v areálu zdraví nacházejícím se v Areálu Řepy Motol a v Divoké Šárce (Na rovinách).

V Praze se nezapomíná ani na ekovýchovná opatření. Tedy osvětové akce, například Do lesa s lesníkem. Do péče o les jsou zapojovány školy i veřejnost. Konají se například společná sázení se základními a středními školami. „V letošním roce bylo společně vysazeno na dva tisíce sazenic lesních dřevin,“ sdělila Petra Fišerová z LHMP.


Autor: Anna Skálová

DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru