Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Valovič: Stavba drážní promenády je zas o kus blíž
Drážní promenáda. Vizualizace: archiv

Valovič: Stavba drážní promenády je zas o kus blíž

Hlavním městem vlastněná Technická správa komunikací brzy vypíše tendr na dodavatele stavby drážní promenády, myšlenky zrozené u nás na Desítce. Realizace této hojně očekávané pěší a cyklistické spojnice se provede metodou Design & Build, což znamená, že projekční a stavební práce zajistí jeden dodavatel. Aktuálně probíhá debata o tom, kolik původních drážních prvků se podaří zachránit a do díla zakomponovat. Původní plán počítal se zachováním částí kolejiště, návěstidel nebo pěší lávky v místě bývalé stanice Praha – Strašnice zastávka.

Na co se můžete těšit? Na zhruba čtyřkilometrovou promenádu tvořenou chodníkem, velkorysým pruhem pro cyklisty nebo bruslaře a pás zeleně. Díky tomu, že tento park vzniká na bývalém železničním tělese, mluví se o něm jako o obdobě slavné newyorské High Line.

Ta též vznikla na místě bývalé železniční trati. Oproti chystané promenádě je její podstatná část visutá. Proměna zrušené manhattanské železnice v liniový park začala v roce 2006. První část se veřejnosti otevřela v roce 2009.

Další úseky následovaly. Dnes jde o vyhledávanou turistickou zajímavost. V tom se naše drážní promenáda bude lišit. Jistě přitáhne pozornost, cesta po ní se stane cílem výletu, ale nejspíš se z ní nestane magnet na turisty.

Součástí nového pražského korza mají být tři lávky, a to u nové železniční zastávky v Edenu, u ulice V Korytech a největší přes Průběžnou ulici. Na promenádě a v jejím těsném sousedství vznikne několik míst určených pro trávení volného času, například na místě zrušené stanice nebo u výhledu na Zahradní Město.

Z pozice Desítky tento posun, kterým je hledání dodavatele, samozřejmě vítám a jsem rád, že magistrát si vzal realizaci tohoto projektu na svá bedra. Pěší spojení Vršovic, Strašnic a Zahradního Města zlepší prostupnost městské části a otevře nové příležitosti pro rekreaci. Už jsou to více než tři roky od okamžiku, kdy touto lokalitou projel poslední vlak. Provoz byl ukončen 12. prosince 2020, po 114 letech.

Desítka však zrušením této zastávky o železniční spojení nepřišla. Jak jistě všichni víte, vlaky se přesunuly na nově položené koleje a vznikly zastávky Praha – Zahradní Město a Praha – Eden. Zatímco prvně jmenovaná zlepšuje dopravní dostupnost této čtvrti do centra, význam druhé vzroste po proměně Slatin, ale to je jiné téma.

Facebookový příspěvek starosty Prahy 10 Martina Valoviče (ODS)


Radoměřská: Představíme harmonogram kroků pro odstranění slumu

23. února 2024 v 16:38

Praha 1 v pondělí vyzvala protivládního aktivistu Ondřeje Thora, který od loňského května táboří na prostranství před Úřadem vlády, aby z místa odstranil svoje přístřešky. Thor na to má pět dnů od převzetí výzvy, může se ještě odvolat k pražskému magistrátu. Aktivista to odmítá. Pokud budou jeho...

Stavební práce u stanice metra Černý Most mohou rušit noční klid

14. února 2024 v 15:12

S ohledem na povahu nadcházejících prací při výstavbě polyfunkčního domu u stanice metra Černý Most je velmi pravděpodobné, že během následujících dnů dvakrát – ze soboty 17. na neděli 18. února a ze středy 21. na čtvrtek 22. února, přesáhnou do doby...

Kontejnery a odpadky už nehyzdí Provaznickou ulici v centru

11. února 2024 v 17:51

Kolem kontejnerů na směsný odpad býval v Provaznické ulici v centru Prahy velký nepořádek. Kontejnery byly přemístěny do útrob tamních domů a situace se zlepšila. Na sociálních sítích o tom informovala svozová společnost Pražské služby.

VFN: Nová jednotka intenzivní metabolické péče a XXL centrum

9. února 2024 v 10:06

Stavba nové jednotky intenzivní metabolické péče na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jde do finále. Již brzy bude špičkové pracoviště poskytovat multidisciplinární péči pro široké spektrum akutních interních stavů.

Letiště Praha nenabízí k prodeji žádná ztracená zavazadla

5. února 2024 v 15:13

Na sociálních sítích Facebook a Instagram se čím dál častěji objevují podvodné profily, které se vydávají za Letiště Praha. Falešné stránky nabízí k prodeji ztracená zavazadla. Letiště Praha dlouhodobě tyto profily monitoruje a aktivně nahlašuje. Bohužel, společnost Meta, na jejíž straně jsou...

Valné hromady SDH Horní Měcholupy se zúčastnili zástupci vedení Prahy 15

4. února 2024 v 15:41

V sále hasičské zbrojnice se v pátek konala valná hromada SDH Horní Měcholupy. Pozvání přijali starosta Prahy 15 Michal Fischer, 1. místostarostka Jitka Kolářová (ANO), dobrovolní hasiči z partnerského města Žiliny a další hosté. Patnáctá městská část o tom informovala na sociálních...

Varování z Digitálního Světa: Když eDoklady zamění identitu

27. ledna 2024 v 11:19

Jeden občan, jehož jméno si zde dovolím vynechat, mi předal velmi naléhavou informaci. Při pokusu získat elektronické doklady se totiž stalo, že systém mu omylem přiřadil občanský průkaz jeho ženy. Přátelé, tak tohle si dovolím považovat za vážný problém.

Intervenční centrum je bezpečné útočiště pro oběti ohavností

24. ledna 2024 v 09:40

V médiích aktuálně rezonuje příběh mladé dívky, která byla dlouhodobě zneužívána svým otčímem. Bohužel to není ojedinělý případ, naopak. Jsou jich každý rok stovky. Od odborníků přitom víme, že předčasná sexualizace je pro děti velmi zraňující. I na takových příbězích vidíme, že potřebujeme...

Radní zveřejnila otevřený dopis s výzvou k řešení bezdomovectví

24. ledna 2024 v 09:32

Radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová (dříve Piráti) zveřejnila otevřený dopis s výzvou představitelům vlády a magistrátu k řešení bezdomovectví a podpoře pracovníků v sociálních službách.

Stárek: Při zpoplatnění vjezdu do centra musí být zavedena opatření v Praze 6

17. ledna 2024 v 18:47

Naši sousedi z Prahy 1 nás požádali o vyjádření k ostře sledovanému zavedení poplatků za vjezd do části Prahy 1. Rada městské části Praha 6 se sešla a o návrhu jednala. Ve výsledku zdůraznila potřebu komplexních opatření jako předpoklad pro zavedení poplatků za vjezd do centra Prahy. Cílem je...

Praha 7 letos oslaví 140 let, založila tematickou facebookovou stránku

14. ledna 2024 v 10:47

V listopadu roku 1884 nastal historický okamžik. K Praze byla připojena obec, která se jmenovala Holešovice-Bubny. Tato obec se stala sedmou částí české metropole. Rok 2024 se proto ponese ve znamení oslav 140. narozenin Prahy 7.

Zaměstnanci innogy darovali desítky litrů krve

11. ledna 2024 v 16:43

Společnost innogy aktuálně zveřejnila loňské výsledky projektu Daruj krev s innogy. Zaměstnanci firmy v roce 2023 darovali celkem 53 litrů krve. „Dvakrát jsme se loni vydali k odběru společně do krevních center v Praze a v Ostravě. Díky hromadnému darování se nám podařilo motivovat k dárcovství...

Cyklostezka v Běchovicích se dočkala veřejného osvětlení

11. ledna 2024 v 16:36

Na nové cyklostezce v Běchovicích na východě Prahy městská společnost Technologie hlavního města Prahy právě dokončila výstavbu více než čtyřiceti stožárů veřejného osvětlení. „Až to počasí dovolí, stožáry ještě natřeme a označíme čísly a QR kódy, které slouží pro snadné nahlašování jejich...

Primář ortopedie Nemocnice Na Františku Sinkule je v Top 50 lékařů ČR

10. ledna 2024 ve 22:16

Primář ortopedie Nemocnice Na Františku Miroslav Sinkule se zařadil mezi Top 50 lékařů ČR, a to podle prestižního časopisu Forbes Česko. Tento žebříček je výsledkem konzultací, oponentur a hodnocení z odborných kruhů zahrnující lékaře i nemocnice.

Praha 13 vypsala výběrová řízení na různé pracovní pozice

9. ledna 2024 ve 20:22

Úřad městské části Praha 13 aktuálně na svém facebookovém profilu informuje o vypsaných výběrových řízeních na několik pozic.

Další články
Nahoru