Dnes Středa - polojasno 13°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 14°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komentáře

Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté městské části Martin Valovič. 

Podle něj se koalice, pokud bude mít po volbách možnost podílet se na vedení městské části, pokusí prosadit, aby školy a školky zřizované Prahou 10 dostaly účelově vázané finanční prostředky. „Ty budou určeny výlučně na použití pro děti, na jejichž rodiče dopadá stávající situace nejvíce," řekl Valovič. Prostředky budou určeny na obědy, školní pomůcky, školní kroužky nebo školkovné.

Rodinám, které jsou ve složité situaci, by podle Valoviče měla Praha 10 přispět částkou čtyři tisíce korun na období říjen 2022 až leden 2023. „Podmínkou je, že dotyčná rodina má příjem nižší než 20 000 korun měsíčně na domácnost," nastínil plány místostarosta. 

Podpora v současné době podle něj musí směřovat i k seniorům. Ve vybraných školách Prahy 10 bude podle Valoviče možnost zakoupení obědů pro seniory za sníženou, velmi rozumnou cenu. „V mnoha menších městech nebo obcích je tato služba běžná, není důvod, proč ji v dnešní extrémně finančně složité době nezavést v širší míře na Praze 10," řekl. 

Zdůraznil, že by se nyní nemělo zapomínat ani na živnostníky. „Zmrazíme nájmy v nebytových prostorách pronajímaných živnostníkům naší městskou částí," plánuje.

Výměna bytu

„Nájemníkům v obecních bytech umožníme výměnu jejich bytů za menší. Tato nová služba bude znamenat, že stávající nájemce podá na radnici požadavek o přidělení menšího bytu a městská část začne takový byt v rámci svého bytového fondu aktivně vyhledávat. Bude-li takový byt k dispozici, například proto, že bude nově opraven, uvolní se, nebo jeho nájemce bude mít zájem stejným mechanismem přejít do většího bytu, umožní radnice žadateli neprodleně provést výměnu. Na rozdíl od stávající situace tak bude možné rychle a efektivně nalézt menší obecní byt, což může žadateli přinést úsporu na nájemném a energiích,“ představil plán koalice. 

Podle něj je špatně, že příslušníci profesí, kteří mají nárok na obecní bydlení v zájmu obce, nemají jistotu a každoročně musí žádat o prodloužení nájemní smlouvy o další rok. Jedná se především o hasiče, učitele, zdravotníky a policisty. 

„Toto opatření, které přináší zvýšenou administrativu a zbytečný stres pro příslušníky klíčových povolání, se musí odstranit. Smlouvy budeme uzavírat rovnou na pět let. Podmínkou samozřejmě i nadále zůstane, že nájemní smlouva skončí v případě, že dotyčný přestane na Praze 10 vykonávat profesi, díky které byt získal,“ popisuje povolební plány koalice Společně pro Prahu 10 Valovič.


Autor: Hla

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

STAN Praha k volbě nového předsednictva na celostátním sněmu v Hradci Králové

24. července 2022 v 08:12

Hlavní město na svém krajském sněmu vyjádřilo podporu stávajícímu předsedovi Vítu Rakušanovi, který dnes obhájil svůj post. Zástupcem hlavního města Prahy v nově zvoleném předsednictvu hnutí Starostové a nezávislí je zkušený politik, poslanec a místostarosta městské části Praha 6 Jan...

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Další články
Nahoru