Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Komentáře

Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté městské části Martin Valovič. 

Podle něj se koalice, pokud bude mít po volbách možnost podílet se na vedení městské části, pokusí prosadit, aby školy a školky zřizované Prahou 10 dostaly účelově vázané finanční prostředky. „Ty budou určeny výlučně na použití pro děti, na jejichž rodiče dopadá stávající situace nejvíce," řekl Valovič. Prostředky budou určeny na obědy, školní pomůcky, školní kroužky nebo školkovné.

Rodinám, které jsou ve složité situaci, by podle Valoviče měla Praha 10 přispět částkou čtyři tisíce korun na období říjen 2022 až leden 2023. „Podmínkou je, že dotyčná rodina má příjem nižší než 20 000 korun měsíčně na domácnost," nastínil plány místostarosta. 

Podpora v současné době podle něj musí směřovat i k seniorům. Ve vybraných školách Prahy 10 bude podle Valoviče možnost zakoupení obědů pro seniory za sníženou, velmi rozumnou cenu. „V mnoha menších městech nebo obcích je tato služba běžná, není důvod, proč ji v dnešní extrémně finančně složité době nezavést v širší míře na Praze 10," řekl. 

Zdůraznil, že by se nyní nemělo zapomínat ani na živnostníky. „Zmrazíme nájmy v nebytových prostorách pronajímaných živnostníkům naší městskou částí," plánuje.

Výměna bytu

„Nájemníkům v obecních bytech umožníme výměnu jejich bytů za menší. Tato nová služba bude znamenat, že stávající nájemce podá na radnici požadavek o přidělení menšího bytu a městská část začne takový byt v rámci svého bytového fondu aktivně vyhledávat. Bude-li takový byt k dispozici, například proto, že bude nově opraven, uvolní se, nebo jeho nájemce bude mít zájem stejným mechanismem přejít do většího bytu, umožní radnice žadateli neprodleně provést výměnu. Na rozdíl od stávající situace tak bude možné rychle a efektivně nalézt menší obecní byt, což může žadateli přinést úsporu na nájemném a energiích,“ představil plán koalice. 

Podle něj je špatně, že příslušníci profesí, kteří mají nárok na obecní bydlení v zájmu obce, nemají jistotu a každoročně musí žádat o prodloužení nájemní smlouvy o další rok. Jedná se především o hasiče, učitele, zdravotníky a policisty. 

„Toto opatření, které přináší zvýšenou administrativu a zbytečný stres pro příslušníky klíčových povolání, se musí odstranit. Smlouvy budeme uzavírat rovnou na pět let. Podmínkou samozřejmě i nadále zůstane, že nájemní smlouva skončí v případě, že dotyčný přestane na Praze 10 vykonávat profesi, díky které byt získal,“ popisuje povolební plány koalice Společně pro Prahu 10 Valovič.


Autor: Hla

Budoucnost asistentů pedagogů. Skutečně jsou pro výuku postradatelní?

8. listopadu 2023 v 11:48

Je pro naši vládu školství prioritou, nebo není? Nemohu se zbavit dojmu, že vzdělání našich dětí je poslední dobou házeno přes palubu. Jak jinak si vysvětlit návrh ministerstva školství, podle kterého by asistenti pedagogů byli do škol „přidělováni“ na základě několika parametrů, namísto podle...

Valovič: Občané i zaměstnanci Prahy 10 si zaslouží důstojné prostory

1. října 2023 v 19:33

Počátkem posledního říjnového týdne se konal jeden z pomyslných křtů nové radniční budovy ve Vinohradské 3218/169. Vůbec poprvé zde zasedalo zastupitelstvo městské části Praha 10. Jsem rád, že Desítka nově disponuje reprezentativními a moderními prostory i pro tyto...

Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

23. června 2023 ve 20:22

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Další články
Nahoru