dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C

Válková navrhuje rozšířit státní svátek i o události roku 1939

Rozšíření názvu státního svátku Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopad, navrhla poslankyně Helena Válková (ANO). Svátek by nesl název Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii. Spolu s událostmi roku 1989 by tak zahrnoval i události 1939. Sněmovna se bude návrhem, iniciovaným Svazem bojovníků za svobodu, zabývat zřejmě po letních prázdninách.

Svaz bojovníků za svobodu, který o změnu (název byl změněn v roce 1990) usiluje již léta, inicioval i petici, ke které se na internetu připojily téměř čtyři stovky lidí, další stovky ji podepsaly papírově. Petici, kterou také podepsaly stovky lidí, inicioval i Národní parlament dětí a mládeže. Sněmovna se návrhem na rozšíření názvu státního svátku, připadajícího na 17. listopad, v minulosti již zabývala. Opakovaně ho předložili poslanci KSČM, návrh byl vždy zamítnut.

17. listopad byl coby Mezinárodní den studentstva v roce 1941 vyhlášen na manifestačním shromáždění v Anglii, zúčastnili se ho delegáti z 26 zemí. Událostem 17. listopadu 1939 předcházela pražská krvavě potlačená manifestace ke vzniku Československa 28. října. Zraněni byli dělník Václav Sedláček a student medicíny Jan Opletal, který na následky zranění zemřel.

Jeho pohřeb 15. listopadu se stal spontánní masovou demonstrací proti nacismu. V noci z 16. na 17. listopad došlo k zatýkání vysokoškolských studentů v Praze a v Brně, převezeni byli do koncentračního tábora Sachsenhausen. Devět studentů-funkcionářů bylo popraveno a byly uzavřeny české vysoké školy.


Další krátké zprávy
Nahoru