Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Válka na Ukrajině je krizovou situací i pro miliony zvířat. Psi, kočky a fretky mohou do Česka vstoupit bez pasu
V ohrožení jsou i psi, které stresují zvuky z válečné vřavy, řada z nich se ocitla bez páníčků. Foto: Jan Puci

Válka na Ukrajině je krizovou situací i pro miliony zvířat. Psi, kočky a fretky mohou do Česka vstoupit bez pasu

Jak vypadá situace pro ukrajinská zvířata v útulcích, záchranných stanicích, azylech nebo na cestách se svými páníčky? Jak mohou pomoci lidé z České republiky? Všechny důležité informace poskytuje česká zvířecko-právní organizace Svoboda zvířat. 

Situace na Ukrajině je extrémně krizová nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Zvířata v ukrajinských útulcích jsou na pokraji přežití. 

„Největší problém je nedostatek krmení a v některých přístřešcích je problém s vodou. Zvířata se bojí explozí,” informuje na svých sociálních sítích ukrajinská organizace na ochranu zvířat UAnimals. 

Kvůli bojům v Gostomelu bylo v útulku u Gostomelu zabito několik zvířat. Kvůli výpadku elektřiny jim neteče voda a nemůžou se dovolat pomoci. Boje propukly také v Kyjevě nedaleko zoo. 

„Jsme ve spojení se spoluzakladatelkou organizace UAnimals, Olgou Chevhaniuk, která nám potvrdila, že dva obrovské útulky jsou přímo v bojišti a organizace se snaží jim dovézt krmení. Silnice jsou zničené a pod kontrolou Rusů,” uvádí Jolana Haismanová ze Svobody zvířat. 

Polské organizace na ochranu zvířat čekají desítky hodin na hranicích, aby si mohly převzít zvířata z útulků, která chtějí umístit do těch polských, informuje na Facebooku organizace Viva. Zatím je největší problém s rychlostí dopravy přes Ukrajinu. Chybí benzín a cesty jsou extrémně nebezpečné. 

Podle posledních zpráv, které poskytla maďarská organizace Ébredő Bolygó Alapítvány (Awakening Planet Foundation), jsou lidé cestující se svými zvířecími přáteli na maďarských hranicích přijímáni. 

Stejně jako na Slovensku, kde o situaci informuje organizace Zvierací ombudsman. „Podle informací z Awaking Planet Foundation maďarské organizace kontrolují hranice a snaží se zmapovat útulky a ostatní zařízení pro zvířata v Podkarpatské Rusi,” doplňuje Jolana Haismanová. 

Maďaři také potvrdili, že jim jejich Zoologická asociace podala informaci z Evropské Asociace pro zoologické zahrady. Hlasovala pro pomoc ukrajinským zoo a připravuje se na zásah k transportu zvířat, pokud to bude potřeba. 

Česká republika 

Psi, kočky i fretky můžou se svými páníčky vstoupit na území ČR bez pasu, ale čeká je karanténa, během které je vyšetří soukromý veterinární lékař, vydala oznámení Státní veterinární správa (SVS) v pátečních večerních hodinách. 

K celé situaci se vyjadřuje ústřední ředitel SVS Zdeněk Semerád: „Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nímž má vztah a povinnost se o ně postarat. Nechceme je proto zatěžovat zbytečnou byrokracií, či jim vstup se zvířaty do ČR znemožňovat. Nicméně je na druhou stranu nutné minimalizovat riziko zavlečení vztekliny či dalších nebezpečných nákaz do země.“ 

Jelikož je situace nepřehledná, neměli by obyvatelé Česka kontaktovat jednotlivé útulky a organizace. V současnosti jsou jejich pracovníci zahlceni, starají se o stovky zvířat a nemohou odpovídat na zprávy. Polské, české, slovenské i maďarské organizace pracují na koordinované pomoci, vše se teprve vyvíjí. 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru