dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - skorojasno
20°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Komentáře

Valenta: Jejich vzrůstající nenasytnost je nutno systémově regulovat!

Poplatky za roaming, chcete-li za poskytování telekomunikačních služeb zákazníkovi v jiné síti, v jiné zemi, než kde je má dotyčný zaregistrované, skončí v létě konečně i u nás. Má to opět tak,  jako je tomu v reálném kapitalismu téměř vždy, „menší háček“.  

Zatímco za propojování hovorů se již platit nemá, za poskytování datových služeb stále ještě ano a to přes fakt, že obě zmíněné služby jsou, samy o sobě, již nesmyslně předražené. EU teď alespoň nastaví jednotné poplatky za přenos dat ve všech členských zemích.

V širší souvislosti je však nutno připomenout, že ani takto polovičatý kompromis, nikterak nezaručující, že naši operátoři nezdraží „na oplátku" jimi nabízené tarify, předjednaný v Bruselu za přítomnosti náměstka ministra průmyslu Vladimíra Bártla, nebyl v Evropském parlamentu přijat bez problémů. Odmítavě se stavěli zástupci Španělska, Itálie či například Řecka, tedy zemí, kde operátoři z roamingových poplatků, zejména v dobách dovolených cizinců, vesele profitují.

Pozitivním se může jevit, že nová legislativa bude platit ve všech členských zemích, a národní zákony se jí musí přizpůsobit. V opačném případě bychom se mohli oprávněně domnívat, že by se ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) opět samo iniciativně přičinilo, ovšem zákaznicky kontraproduktivně, tedy spíše k vyšším ziskům operátorů.

MPO pod vedením Jana Mládka v oblasti informačních a komunikačních technologií tápalo průběžně, ale konečnou „ránu do vazu" inkasoval, jinak relativně sociálně přijatelný, ministr až teprve nedávno. Premiér Sobotka  ho nyní plánuje odvolat za opakované postoje jeho úřadu, které se jeví zřetelně v rozporu se zájmy českých spotřebitelů na trhu mobilních služeb. Sobotka ke svému spolustraníkovi dokonce prohlásil, že „některé věci, které zaznívaly z MPO, přímo urážely veřejnost".

Měl na mysli nejspíše výrok Mládkova nového náměstka Lubomíra Bokštefla, který „odeslal české občany za nízkými polskými cenami v oblasti telekomunikace rovnou do Polska". Samotný ministr se však nelichotivou situaci nesnažil nikterak zklidňovat, ba právě naopak, „přiléval do ohně“. Nejnověji třeba navrhl, aby si zákazník již nemohl s operátorem individuálně vyjednat cenovou výši svého tarifu.

Osobně jsem také ministra Mládka v lednu ve sněmovně interpeloval poté, co vyšlo najevo, že nesplnil slib, když do zákona o elektronických komunikací nezapracoval tři významná ustanovení ochraňující zákazníky před nenasytným přístupem operátorů. Prosadil pouze nejméně důležitý bod a tím je zkrácení maximální doby pro přenos čísla.

Ale již jaksi takticky pozapomněl, že bylo především nutné vložit do zmíněného zákona to, že ve smlouvách je zcela nezbytná povinnost vymezení rozsahu povolených jednostranných změn ze strany operátora nebo povinnost oznamování změn a informování zákazníka o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, pokud prováděné změny nezlepšují jeho postavení.

 A o tom, co zlepšuje zákazníkovo postavení, nesmí rozhodovat operátor jako doposud. Tento aspekt je dokonce v rozporu nejen s evropskou směrnicí, ale i s českým občanským zákazníkem.

Selhání pana ministra se v oblasti ICT průmyslu a eGovernmentu objevilo však mnohem více. Namátkou mohu uvést pofidérní vlivový duel se stranickým kolegou, ministrem vnitra, o přerozdělování čtrnácti dotačních miliard z EU určených k zavádění vysokorychlostního internetu u nás, či zcela laxní přístup k tvorbě Národního plánu rozvoje sítí nové generace, který MPO stvořilo v relativně přijatelné kvalitě až na devátý pokus. Lajdáckým zpožděním jsme o evropské miliardy mohli přijít zcela aj.

Příchodem ministra nového, půjde nejspíše o „všeznalého" Tomáše Prouzu ze Sobotkova stranicko – klientelistického křídla, snad naděje pro lepší postavení účastníka ve vztahu k operátorovi, alespoň předvolebně, možná ještě ožije. Je ovšem skutečně co napravovat!

Po zrušení roamingu musí nyní následovat úprava zákaznicko – operátorské smluvní dysbalance a za úzké spolupráce s Českým telekomunikačním úřadem i redukce spotřebitelských cen, které jsou v evropském kontextu stále nepřijatelně vysoké.

Jiří Valenta (KSČM), poslanec  – předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment v PS PČR

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce. 
 


Vyloučený Klaus: Toto je má poslední poznámka k ODS! Jeho profil na Facebooku následně zaplavily komentáře bez servítek….

20. března 2019 ve 12:37

Začíná to připomínat nepovedenou frašku. A návrh, aby se kvůli pár hodinám výrazně lišily příspěvky, to snad ani nemůžou myslet vážně, zlobí se Udženija

20. března 2019 ve 12:05

Vyjednávání ministrů o zvýšení rodičovského příspěvku začíná připomínat nepovedenou frašku. Vláda zjišťuje, že jí docházejí peníze a chce šetřit na rodinách s malými dětmi. Návrh, aby rodiče dětí narozených několik hodin od sebe pobírali výrazně odlišné příspěvky, ani nemůžou myslet vážně....

Podle Topolánka okořeněním Prahou a Janouškem vzniknul blivajz, který je dobrý do vodňanského střívka

20. března 2019 v 11:02

Vzorová ukázka, jak se v holdingovém tisku vypořádat s nepříjemným tématem. Vyhnout se tomu nemůžeme, tak splácáme páté přes deváté a okořeníme osvědčenou ingrediencí – ODS, Praha, Janoušek, atd. Vznikne blivajz, do vodňanského střívka dobrý.

Červíčková: Novela antidiskriminačního zákona přináší průlom ve vymáhání práv obětí

19. března 2019 ve 14:18

Senioři odmítaní doktory nebo rodičovství jako nepřekonatelná překážka při hledání práce. Diskriminaci se v Česku stále daří, změnit by to ale mohla novela antidiskriminačního zákona, kterou Poslanecké sněmovně předložila poslankyně Monika Červíčková (ANO).

Udženija: Odpískala to, přitom dnešní třicátníci a čtyřicátníci kvůli tomu mohou mít velký problém

18. března 2019 v 15:20

„Paní ministryně Maláčová odpískala důchodovou reformu, protože nemá odvahu narůstající problémy penzijního systému řešit. ODS ještě letos představí konkrétní reformu důchodového systému a koncepci prorodinné politiky. Musíme dnešní třicátníky a čtyřicátníky motivovat k tomu, aby si spořili na...

Vystavili Klausovi účet: Václave, toto jsou důvody, proč jdeš z kola ven! Jsou závažné a jej jich dost...

18. března 2019 v 15:08

Když Výkonná rada ODS na sobotním jednání jednomyslně rozhodla o vyloučení Václava Klause mladšího z ODS, odůvodnila to následujícím způsobem:

Filip se pustil do ODS a vyjmenovává její „udičky“. Nešetří ani Fialu a dívá se do jeho žaludku

17. března 2019 v 15:37

„Udice nebo ryby? Tak nějak předseda ODS Fiala rozděluje politiky. Přesná gesta, slova a slogany s výrazným podpisem marketingových mágů. I to je lídr ODS. Udičky tato strana používala a používá dodnes. A jaký úlovek mají lidé? Podivné privatizace, rozprodej prosperujících podniků, zdražování,...

Kalousek přiznal svou závist, tímto hříchem míří na Slovensko

17. března 2019 v 07:19

Ve druhém kole prezidentských voleb na Slovensku jsou dvě jasně proevropské osobnosti. Mám smíšený pocit: Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět.

Výživné čtení: Ostře se pustil do hlasatelů soudného dne, je podle něj třeba přestat brečet, začít něco dělat a vytáhnout ruce z kapes. Z vlastních, cizích i dotačních

16. března 2019 v 15:51

​Kdysi v pubertě jsem začal poslouchat punk. Tvrdou hudbu mám rád dodnes, ale punkové heslo No future! (Žádná budoucnost!) už mi nic neříká. Jak totiž člověk dospívá a bere rozum, dochází mu, že je to jen na něm.

Komunista Bóna popsal fakta, která radost ženám neudělají. V těchto třech oblastech na muže prý ztrácejí

15. března 2019 ve 14:26

Když jsme schopni jeden den ročně oslavování žen věnovat (MDŽ – 8. Března), co můžeme udělat ve zbývajících 364?  Pro začátek se hodí seznámit se s fakty. Například s tím, že:

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů, zaměřit by se měla i na městské společnosti

13. března 2019 v 07:17

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních úřadů. Velmi vítáme, že se po mnoha letech nečinnosti předchozích politiků konečně...

Podle Klause je tato ztráta děsivá a prosí o sdílení: Už nevím, jak na to lidi upozornit. Snaží se mě umlčet a ti největší lumpové dokonce dělat antisemitu!

13. března 2019 v 06:46

Nacher: Tam to smysl nedává absolutně. Určitě by neměl zasahovat do těchto věcí a ještě takhle selektivně a prapodivně…

12. března 2019 v 16:11

8. března byla v Poslanecké sněmovně schválena změna zákona o prodejní době, kterou jsem s kolegy navrhnul, kdy z regulace alespoň vypadly velkoobchody. Tam to smysl nedává absolutně. Hlasoval jsem v duchu svých dlouhodobých názorů i pro zrušení zákona jako celku. Myslím, že stát by neměl...

Petr Fiala: Premiér se musí jasně vyjádřit k Faltýnkově roli v kauze kolem výběru mýta

12. března 2019 v 15:00

„Jak jsme již avizovali o víkendu, ODS na dnešní schůzi Sněmovny navrhne zařazení bodu k nedávnému zásahu policie, který se dotkl i prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Budeme chtít znát názor pana premiéra na tento rozsáhlý policejní zásah, stejně tak ale i názor pana ministra...

Toto je prý může znejistět, ani obvyklá figura „ale Kalousek" by nemusela zafungovat…

11. března 2019 ve 23:24

Korupce v „protikorupčním" hnutí může voliče ANO znejistět. Nejde zjevně o „účelovku" ani nesrozumitelný případ typu korunových dluhopisů. Je to lehce představitelná klasika typu „z ruky do ruky". Ani obvyklá figura „ale Kalousek", by nemusela úplně fungovat.  

Další články
Nahoru