dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Valdštejnská zahrada nabízí pohled na mistrný um studentů
Místopředseda Senátu v rozhovoru s Jindřichem Jonášem při opravě starožitného křesla. Foto: archiv

Valdštejnská zahrada nabízí pohled na mistrný um studentů

Ještě týden má veřejnost možnost prohlédnout si originální kusy sedacího nábytku, který navrhli a sami vyrobili studenti Střední školy tvorby a designu nábytku v Liberci. A to ve Valdštejnské zahradě v sídle Senátu ČR. Další jejich unikátní výrobky jsou k vidění až do konce října na chodbě místopředsedů a v předsálí jednací síně Senátu.

Pokračující výstavě, která nabízí ne zcela tradičně pohled na um a tvořivost mladých nadějí, předcházela konference Chvála řemesla 2014, kterou pořádal místopředseda Senátu Parlamentu České Republiky Přemysl Sobotka ve spolupráci se Sdružením soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

„Cílem této akce bylo vyjádřit a prezentovat zájem zřizovatelů soukromých škol ve spolupráci s nejvyššími státními orgány o aktivní revitalizaci tradičních řemesel a technických oborů a jejich význam pro rozvoj naší země,“ říká Václav Tichý, ředitel libereckého školního komplexu, který zahrnuje SOU nábytkářské a SOŠ, Střední školu tvorby a designu nábytku a Střední školu uměleckořemeslnou a oděvní.

Doprovodnou akcí konference byla jednodenní výstava „Den řemesla“ v prostorách Saly terreny a Valdštejnské zahrady. Zde byly předvedeny ukázky práce tradičních řemeslníků a jejich výrobků.

sutdenti-liberec-senat-clanek-nahled

Eva Grabmüllerová při dřevořezbě nástěnných hodin

„Výrobky našich žáků měly obrovský úspěch. Stejně to bylo i s módní přehlídkou modelů žáků Střední školy uměleckořemeslné a oděvní, která se konala v Hlavním sále Senátu a pak opakovaně v Sala terreně. Naše škola kompletně obsadila celou Salu terrenu, předvedli jsme nádherný nábytek, repliky starožitného stylového nábytku včetně čalouněných křesel, sofa, typická špaletová okénka z krkonošských chaloupek, dřevořezby státního znaku, znaku Libereckého kraje i znaku statutárního města Liberce. Celkem jsme do Prahy dovezli dva plné veliké nákladní automobily,“ pokračuje Václav Tichý.

Výstavu originálních a umně vyvedených exponátů je možné ve Valdštejnské zahradě zhlédnout zdarma denně od 9 do 18 hodin.


Další články
Nahoru