dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Vadí Pražanům, když zde ve volbách kandidují mimopražští? Méně, než když obyvatel metropole kandiduje v jiném kraji
Rozhodování některých voličů ovlivňuje fakt, z jaké země, případně kraje České republiky, kandidát pochází. Foto: archiv

Vadí Pražanům, když zde ve volbách kandidují mimopražští? Méně, než když obyvatel metropole kandiduje v jiném kraji

Jsou Pražané nafoukaní a vadí jim, když v hlavním městě kandiduje někdo, kdo s ním nemá nic společného? Nebo jsou mnohem více nad věcí, než někteří regionální patrioti, kteří nemohou vystát kandidujícího Pražana? Názory politologů a sociologa se v něčem liší, ale v jednom shodují: mimopražský kandidát v Praze vadí obecně méně, než když Pražan kandiduje ve vzdálenějším regionu.

Proč kandiduje zrovna u nás, když je to Pražák? My chceme místní kandidáty, kteří naše problémy chápou víc… Určitě to znáte. Podobné hlasy se, především při senátních volbách, ozývají ze všech koutů republiky. Nejvíc by Pražan narazil asi v Brně.

A jak je to v Praze, když zde kandiduje někdo, kdo s hlavním městem nemá nic společného? Třeba Miroslava Němcová (ODS), která vždy kandidovala na Vysočině, nebo Andrej Babiš pocházející ze Slovenska? Hraje také v Praze roli patriotismus? Nebo dokonce pocit nadřazenosti?

Už v nedávném rozhovoru pro Pražský patriot jsme téma stručně nakousnuli s politologem Zdeňkem Zbořilem. Řekl mimo jiné, že touha prezentovat se v Praze může být i kontraproduktivní – ránou mimo terč je podle něj například právě kandidatura Němcové.

Lokálním patriotům náplavy v politice vadí

Politolog Jiří Pehe si naopak myslí, že u celostátních stran Pražanům místní původ obecně moc nevadí. „Chápou, že celostátní lídři jsou nějakým způsobem zainteresovaní v celé České republice. Pokud je konkrétní člověk výrazný ve straně, strana ho chce nasadit tam, kde je centrum moci, což je Praha,“ uvedl.

U lokálních patriotů to ale podle něj roli hrát může – jak v Praze, tak mimo ni. „I v Praze jsou voliči, kteří s tím problém mají. Vadí jim, že je v čele nebo na předním místě kandidátky někdo, kdo z hlavního města nepochází,“ řekl. Emoce u některých Pražanů budí i fakt, že pražským primátorem je Tomáš Hudeček z Olomouce.

Více však podle slov politologa vadí některým lidem v jiných krajích, když tam kandiduje Pražan. „Daleko větší roli to ale hraje v senátních volbách, kde je konkrétní kandidát více spojen s konkrétním obvodem,“ dodal.

Pražan s voličským průkazem to nemá lehké

I podle názoru sociologa Lubomíra Vacka je daleko rozšířenější, že vadí Pražan mimo hlavní město. Mnohdy se tam na něj dívají „divně“, i když tam jen přijede s voličským průkazem volit. „Přitom má právo vybrat si, kde bude volit,“ řekl Vacek.

„Přímo o pragocentrismu ale hovoří pouze některé skupiny lidí, žijící v místech vzdálenějších Praze. Třeba ve Středočeském kraji se mnozí za Pražany považují a kandidatura Pražanů jim tam tedy vůbec nevadí,“ uvedl.

Nezaznamenal ale, že by ze strany Pražanů bylo poukazováno na to, že v hlavním městě kandiduje někdo odjinud. „Neznám ani žádný sociologický výzkum, který by se tomu věnoval,“ uvedl.

„Pozastavují se nad tím spíš novináři, kteří píší, že někdo, kdo není z Prahy, kandiduje v Praze třeba za ODS. Nebo rozebírají rozpory v jednotlivých stranách, třeba u zemanovců, kde právě kvůli rozporům nasadili do čela kandidátky ministra, který není z Prahy,“ uzavřel. Masová záležitost to podle něj ale není.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru