Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Celkem 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

Prostřednictvím řemeslných stánků se návštěvníkům v rámci projektu „Podpoř dobro“ představilo celkem sedm neziskových organizací. Konkrétně se jednalo o Světlušku, chráněnou dílnu Inspirace, Klub ŽAP, projekt organizace BONA s názvem Jedna bedna, chráněnou dílnu Řásnovka, PROSAZ a Společnost DUHA.

„V celkovém součtu jsme za dobu pořádání Václavských Vánoc a s nimi souvisejícího projektu ´Podpoř dobro´ pomohli neziskovým organizacím získat celkem 2 755 132 korun. Z této částky máme opravdu velikou radost a ještě jednou děkujeme všem, kteří si na Václavské náměstí opakovaně nacházejí cestu,“ uvedla k rekordnímu ročníku projektová manažerka hlavního pořadatele akce Sdružení Nového Města pražského Monika Vlková.

Přestože i letošní ročník do jisté míry ovlivnily vládní restrikce, pořadatelům se podařilo v souladu s nimi uspořádat akci, která Pražanům i návštěvníkům hlavního města nabídla kromě magické vánoční atmosféry i možnost přispět na dobrou věc. A té lidé využili opravdu příkladně. Projekt „Podpoř dobro“ vynesl letos neziskovým organizacím rekordních 382 441 korun.

„Naše podpora této tradiční kulturní a charitativní akce byla správná a – což mě obzvlášť těší – pomohla řadě lidí, kteří mají díky práci v chráněných dílnách šanci na kvalitnější a smysluplnější život. Děkuji všem, kteří jste nás, pořadatele a lidi z dílen podpořili,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského totiž čelily značnému tlaku, aby akci zrušily, přestože se jedná o kulturní akci a na ty se restrikce minulé vlády nevztahovaly.

Podporu od návštěvníků ocenila i Monika Vlková. „Co opravdu zahřeje u srdce je fakt, že i v době stále trvající koronavirové pandemie Pražané ukázali, že jim pomoc znevýhodněným není cizí, což se odráží ve vybrané sumě,“ dodala projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského.

A spokojené jsou i samotné neziskové organizace. „Ačkoliv byl letošní ročník opět poznamenán vládními opatřeními, akce se opravdu velmi povedla. Vážíme si toho, že můžeme být součástí Václavských Vánoc, které pro nás kromě představení naší organizace a prodeje řemeslných výrobků znamenají i příjemný zážitek na krásném místě v centru Prahy. Pokud bude i příští advent možnost zapojit se do projektu ´Podpoř dobro´, nebudeme s naší účastí jakkoli váhat,“ doplnila Zuzana Černá z chráněné dílny Inspirace.

Kromě neziskových organizací se během dvanáctého ročníku Václavských Vánoc představilo také množství kapel a pěveckých uskupení, které svými vystoupeními dotvářely příjemnou vánoční atmosféru. „Vážíme si pozvání na akci s tak dlouhou tradicí a už teď se těšíme na další ročník, který už, doufejme, proběhne bez jakýchkoli restrikcí a omezení,“ uzavřel za školní kapelu Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova kapelník a učitel Radek Pilc.


Autor: TZ, red

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Hudební salón Café crème představí v říjnu dvě sólistky

Včera v 19:59

Již 14 let nabízí Hudební salón Café crème dramturgicky ojedinělé projekty v oblasti klasické hudby. Svou uměleckou úrovní si vysloužil záštitu Pražského jara, v jehož prostorách – v kostele sv. Vavřince, se odehrává. V říjnu bude mít hostitelka, přední česká cembalistka Monika Knoblochová, tu...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

Včera v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Praha 14: Kurzy sebeobrany pro seniory

27. září 2022 v 11:22

V pondělí 3. října začínají na Plechárně kurzy sebeobrany pro seniory. Volná místa stále jsou a kurz je zdarma.

Nabídl úplatek a slíbil, že už to nikdy neudělá

27. září 2022 v 10:33

Policisté z oddělení hlídkové služby si v polovině září kolem půlnoci povšimli v Pélleově ulici v Praze 6 muže na skútru, který na silnici podivně kličkoval, proto se ho rozhodli zkontrolovat.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další krátké zprávy
Nahoru