Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Celkem 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

Prostřednictvím řemeslných stánků se návštěvníkům v rámci projektu „Podpoř dobro“ představilo celkem sedm neziskových organizací. Konkrétně se jednalo o Světlušku, chráněnou dílnu Inspirace, Klub ŽAP, projekt organizace BONA s názvem Jedna bedna, chráněnou dílnu Řásnovka, PROSAZ a Společnost DUHA.

„V celkovém součtu jsme za dobu pořádání Václavských Vánoc a s nimi souvisejícího projektu ´Podpoř dobro´ pomohli neziskovým organizacím získat celkem 2 755 132 korun. Z této částky máme opravdu velikou radost a ještě jednou děkujeme všem, kteří si na Václavské náměstí opakovaně nacházejí cestu,“ uvedla k rekordnímu ročníku projektová manažerka hlavního pořadatele akce Sdružení Nového Města pražského Monika Vlková.

Přestože i letošní ročník do jisté míry ovlivnily vládní restrikce, pořadatelům se podařilo v souladu s nimi uspořádat akci, která Pražanům i návštěvníkům hlavního města nabídla kromě magické vánoční atmosféry i možnost přispět na dobrou věc. A té lidé využili opravdu příkladně. Projekt „Podpoř dobro“ vynesl letos neziskovým organizacím rekordních 382 441 korun.

„Naše podpora této tradiční kulturní a charitativní akce byla správná a – což mě obzvlášť těší – pomohla řadě lidí, kteří mají díky práci v chráněných dílnách šanci na kvalitnější a smysluplnější život. Děkuji všem, kteří jste nás, pořadatele a lidi z dílen podpořili,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského totiž čelily značnému tlaku, aby akci zrušily, přestože se jedná o kulturní akci a na ty se restrikce minulé vlády nevztahovaly.

Podporu od návštěvníků ocenila i Monika Vlková. „Co opravdu zahřeje u srdce je fakt, že i v době stále trvající koronavirové pandemie Pražané ukázali, že jim pomoc znevýhodněným není cizí, což se odráží ve vybrané sumě,“ dodala projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského.

A spokojené jsou i samotné neziskové organizace. „Ačkoliv byl letošní ročník opět poznamenán vládními opatřeními, akce se opravdu velmi povedla. Vážíme si toho, že můžeme být součástí Václavských Vánoc, které pro nás kromě představení naší organizace a prodeje řemeslných výrobků znamenají i příjemný zážitek na krásném místě v centru Prahy. Pokud bude i příští advent možnost zapojit se do projektu ´Podpoř dobro´, nebudeme s naší účastí jakkoli váhat,“ doplnila Zuzana Černá z chráněné dílny Inspirace.

Kromě neziskových organizací se během dvanáctého ročníku Václavských Vánoc představilo také množství kapel a pěveckých uskupení, které svými vystoupeními dotvářely příjemnou vánoční atmosféru. „Vážíme si pozvání na akci s tak dlouhou tradicí a už teď se těšíme na další ročník, který už, doufejme, proběhne bez jakýchkoli restrikcí a omezení,“ uzavřel za školní kapelu Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova kapelník a učitel Radek Pilc.


Autor: TZ, red

Zítra: Vodní pólo a paddleboard

Dnes v 19:07

Na koupališti Lhotka v Praze 4 můžete vyzkoušet vodní sporty. Začíná se v 15 hodin.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

Dnes v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

Dnes v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Dnes: Naprostí cizinci v Parku Přátelství

Dnes v 09:57

Kinobus parkuje v Parku Přátelství a začíná se ve 21:15. Film je zdarma.

Obrazy a kresby Jiřího Mastila můžete vidět do pátku. Výstava je zdarma

Dnes v 09:52

Výstava amatérské tvorby autora z Prahy 13, který vystavuje na místní radnici. Instalace v atriu ukazuje různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

Dnes v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Leamoni v Anežce

Dnes v 08:20

V úterý večer 23. července v klubu Anežka, který je součástí komplexu Anežského kláštera. Uslyšíte skoro všechny songy Leamonů včetně těch z nejnovějšího alba Dům z karet. Vstupné dobrovolné.

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

Dnes v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Cyklohráček se ve čtvrtek vydá do Českého Holandska. V Lužci nad Vltavou se zvedne železniční most

Včera ve 13:49

Ve čtvrtek 18. července se uskuteční další ze série letních jízd dětského výletního vlaku Cyklohráček – tentokrát pojede netradičně do oblasti Českého Holandska s cílovou stanicí Lužec nad Vltavou.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

Včera v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Děti vyrobily obrázky mračounů a smajlíků a hodnotily řidiče

Včera v 10:16

Děti z pěti škol Prahy 4, které se letos zúčastnily dopravně preventivní akce Smajlík 2024, se sešly na hřišti základní školy Na Chodovci.

Nová školní linka v Letňanech

Včera v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Vozka smrti. Němý film s živým hudebním doprovodem

Včera v 07:43

Legendární němý snímek Vozka smrti (Körkarlen, Švédsko, 1921) uvidíte s živým hudebním doprovodem Matěje Metoděje Štrunce a Jana Bradáče v úterý 23. července ve 21 hodin.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

Včera v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Další krátké zprávy
Nahoru