Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Celkem 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

Prostřednictvím řemeslných stánků se návštěvníkům v rámci projektu „Podpoř dobro“ představilo celkem sedm neziskových organizací. Konkrétně se jednalo o Světlušku, chráněnou dílnu Inspirace, Klub ŽAP, projekt organizace BONA s názvem Jedna bedna, chráněnou dílnu Řásnovka, PROSAZ a Společnost DUHA.

„V celkovém součtu jsme za dobu pořádání Václavských Vánoc a s nimi souvisejícího projektu ´Podpoř dobro´ pomohli neziskovým organizacím získat celkem 2 755 132 korun. Z této částky máme opravdu velikou radost a ještě jednou děkujeme všem, kteří si na Václavské náměstí opakovaně nacházejí cestu,“ uvedla k rekordnímu ročníku projektová manažerka hlavního pořadatele akce Sdružení Nového Města pražského Monika Vlková.

Přestože i letošní ročník do jisté míry ovlivnily vládní restrikce, pořadatelům se podařilo v souladu s nimi uspořádat akci, která Pražanům i návštěvníkům hlavního města nabídla kromě magické vánoční atmosféry i možnost přispět na dobrou věc. A té lidé využili opravdu příkladně. Projekt „Podpoř dobro“ vynesl letos neziskovým organizacím rekordních 382 441 korun.

„Naše podpora této tradiční kulturní a charitativní akce byla správná a – což mě obzvlášť těší – pomohla řadě lidí, kteří mají díky práci v chráněných dílnách šanci na kvalitnější a smysluplnější život. Děkuji všem, kteří jste nás, pořadatele a lidi z dílen podpořili,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského totiž čelily značnému tlaku, aby akci zrušily, přestože se jedná o kulturní akci a na ty se restrikce minulé vlády nevztahovaly.

Podporu od návštěvníků ocenila i Monika Vlková. „Co opravdu zahřeje u srdce je fakt, že i v době stále trvající koronavirové pandemie Pražané ukázali, že jim pomoc znevýhodněným není cizí, což se odráží ve vybrané sumě,“ dodala projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského.

A spokojené jsou i samotné neziskové organizace. „Ačkoliv byl letošní ročník opět poznamenán vládními opatřeními, akce se opravdu velmi povedla. Vážíme si toho, že můžeme být součástí Václavských Vánoc, které pro nás kromě představení naší organizace a prodeje řemeslných výrobků znamenají i příjemný zážitek na krásném místě v centru Prahy. Pokud bude i příští advent možnost zapojit se do projektu ´Podpoř dobro´, nebudeme s naší účastí jakkoli váhat,“ doplnila Zuzana Černá z chráněné dílny Inspirace.

Kromě neziskových organizací se během dvanáctého ročníku Václavských Vánoc představilo také množství kapel a pěveckých uskupení, které svými vystoupeními dotvářely příjemnou vánoční atmosféru. „Vážíme si pozvání na akci s tak dlouhou tradicí a už teď se těšíme na další ročník, který už, doufejme, proběhne bez jakýchkoli restrikcí a omezení,“ uzavřel za školní kapelu Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova kapelník a učitel Radek Pilc.


Autor: TZ, red

Přivítejte jaro v parku za Staroměstskou radnicí

Dnes ve 12:15

Divadla nebo kouzelník. Děti mohou přivítat jaro v parku na Staroměstském náměstí. První z pohádek bude k vidění 23. března.

Praha 1: Pozor na Klárově, probíhají arboristické práce

Dnes v 11:47

V tomto týdnu budou v parku na Klárově probíhat arboristické práce.

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

Dnes v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Turnaj ve stolním tenise O plecháček

Včera ve 20:24

Čtyři stoly, čtyři kategorie a krásné ceny v neděli 26. března na turnaji ve stolním tenise.

Doremifa 2023 v Praze 13

Včera v 19:12

Soutěž pro všechny nadšené hudebníky a zpěváky Doremifa se koná ve čtvrtek 30. března v sále radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Začíná rekonstrukce části Prosecké

Včera ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

Včera v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Maraton pro roztroušenou sklerózu podpoří pacienty s tímto onemocněním

Včera v 09:31

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

Včera v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další krátké zprávy
Nahoru