Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Celkem 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

Prostřednictvím řemeslných stánků se návštěvníkům v rámci projektu „Podpoř dobro“ představilo celkem sedm neziskových organizací. Konkrétně se jednalo o Světlušku, chráněnou dílnu Inspirace, Klub ŽAP, projekt organizace BONA s názvem Jedna bedna, chráněnou dílnu Řásnovka, PROSAZ a Společnost DUHA.

„V celkovém součtu jsme za dobu pořádání Václavských Vánoc a s nimi souvisejícího projektu ´Podpoř dobro´ pomohli neziskovým organizacím získat celkem 2 755 132 korun. Z této částky máme opravdu velikou radost a ještě jednou děkujeme všem, kteří si na Václavské náměstí opakovaně nacházejí cestu,“ uvedla k rekordnímu ročníku projektová manažerka hlavního pořadatele akce Sdružení Nového Města pražského Monika Vlková.

Přestože i letošní ročník do jisté míry ovlivnily vládní restrikce, pořadatelům se podařilo v souladu s nimi uspořádat akci, která Pražanům i návštěvníkům hlavního města nabídla kromě magické vánoční atmosféry i možnost přispět na dobrou věc. A té lidé využili opravdu příkladně. Projekt „Podpoř dobro“ vynesl letos neziskovým organizacím rekordních 382 441 korun.

„Naše podpora této tradiční kulturní a charitativní akce byla správná a – což mě obzvlášť těší – pomohla řadě lidí, kteří mají díky práci v chráněných dílnách šanci na kvalitnější a smysluplnější život. Děkuji všem, kteří jste nás, pořadatele a lidi z dílen podpořili,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského totiž čelily značnému tlaku, aby akci zrušily, přestože se jedná o kulturní akci a na ty se restrikce minulé vlády nevztahovaly.

Podporu od návštěvníků ocenila i Monika Vlková. „Co opravdu zahřeje u srdce je fakt, že i v době stále trvající koronavirové pandemie Pražané ukázali, že jim pomoc znevýhodněným není cizí, což se odráží ve vybrané sumě,“ dodala projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského.

A spokojené jsou i samotné neziskové organizace. „Ačkoliv byl letošní ročník opět poznamenán vládními opatřeními, akce se opravdu velmi povedla. Vážíme si toho, že můžeme být součástí Václavských Vánoc, které pro nás kromě představení naší organizace a prodeje řemeslných výrobků znamenají i příjemný zážitek na krásném místě v centru Prahy. Pokud bude i příští advent možnost zapojit se do projektu ´Podpoř dobro´, nebudeme s naší účastí jakkoli váhat,“ doplnila Zuzana Černá z chráněné dílny Inspirace.

Kromě neziskových organizací se během dvanáctého ročníku Václavských Vánoc představilo také množství kapel a pěveckých uskupení, které svými vystoupeními dotvářely příjemnou vánoční atmosféru. „Vážíme si pozvání na akci s tak dlouhou tradicí a už teď se těšíme na další ročník, který už, doufejme, proběhne bez jakýchkoli restrikcí a omezení,“ uzavřel za školní kapelu Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova kapelník a učitel Radek Pilc.


Autor: TZ, red

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Dnes v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nadační fond pomůže rodičům se zaplacením dětského tábora

Dnes v 08:33

Rodičům, kteří se dostali do obtížné ekonomické situace a finanční prostředky nestačí na zaplacení dětského tábora, nabízí pomoc ve formě příspěvku Nadační fond Dvojka srdcem městské části Praha 2.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

Dnes v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

Dnes v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Na Žižkově zítra nepoteče voda

Dnes v 07:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 17. května. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

Včera ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

Včera v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

Včera v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Další krátké zprávy
Nahoru