Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Advent v Praze

Václavské Vánoce letos opět podporují zdravotně znevýhodněné

Bohatý kulturní a charitativní program má už tradičně i letošní, v pořadí už dvanáctý ročník Václavských Vánoc. Ty jsou každoročně, tedy i letos, pořádány jako kulturní akce, na kterou se v současné době, po vyhlášení aktuálních vládních opatření, vztahují stejné podmínky jako na ostatní kulturní akce, nikoliv tedy jako na zakázané vánoční trhy.

„Naše městská část finančně podporuje kulturní a charitativní program Václavských Vánoc a i letos už v polovině října náš odbor péče o veřejný prostor dvanáctý ročník – opět v režimu kulturních akcí – povolil. Nejedná se tedy v žádném případě o nějaké přejmenování akce po přijetí vládních omezujících opatření. Takto bylo vše dlouhodobě připravováno. Organizátorem jsme zároveň byli opakovaně ubezpečeni, že veškerá aktuální omezení jsou a budou dodržována,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Žádost pořádající spolek Sdružení Nového Města pražského podal 13. září a 19. října ji pak jako kulturní akci povolil odbor péče o veřejný prostor Úřadu MČ Praha 1.

Sdružení Nového Města pražského pořádá Václavské Vánoce tradičně za spoluúčasti a podpory Prahy 1. Sdružení je rovněž povinno dodržovat aktuální vládní omezení.

Kromě bohatého kulturního programu, včetně štědrovečerní bohoslužby, má akce trvající do začátku ledna výrazný charitativní dosah.

„Celkem jsou na ní tři stánky s výrobky chráněných dílen, jejichž klienti jsou výrazně znevýhodněni v uplatnění na standardním trhu práce. Celoročně proto vyrábějí velmi hezké dárky, které pak prodávají na Václavských Vánocích. Z výtěžku jsou pak financovány projekty těchto dílen,“ dodal starosta Prahy 1.

Obsazení stánků:

Stánek 1

26/11 – 22/12 CHRÁNĚNÁ DÍLNA INSPIRACE Střední dívčí katolické školy, https://chranenadilnainspirace.cz/

Stánek 2

30/11 – 9/12  PROSAZ, http://www.prosaz.cz/novy/

10/12 – 16/12 SVĚTLUŠKA, https://svetluska.rozhlas.cz/

17/12 – 22/12 Společnost DUHA, https://spolecnostduha.cz/

Stánek 3

1/12 – 2/12 – Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, www.csop10.cz

3/12–4/12 – KLUB ŽAP, https://www.klubzap.cz/

5/12– 8/12 – Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, www.csop10.cz

9/12 – 13/12 JEDNA BEDNA https://jednabedna.cz/

14/12 – 22/12 Keramická dílna ŘÁSNOVKA, https://www.youtube.com/watch?v=CE3CkV2aQaM

Jeden stánek také organizátoři tradičně poskytují panu Josefu Kalouskovi – 85 let, je obyvatel Prahy 1, válečný poškozenec. Má protézu místo nohy z války, je ZTP. Maluje obrazy, akvarely a jeho práce se na akci prodávají. Prodávají se také drátkované výrobky a keramika od mikrovýrobců z Prahy 1. Výrobky prodávají lidé s handicapy a poruchami osobnosti. Příjem z prodeje z trhů je rozhodující pro existenci, přežití a udržení provozu galerie pana Kalouska na Hradčanech, protože jeho galerie se po dobu covidu už druhým rokem potýká s nízkým zájmem návštěvníků.

O úklid se díky programu Prahy 1 starají lidé bez domova.

Autor: TZ, red

Štědrá bohoslužba na Veronském náměstí

23. prosince 2022 v 07:14

Bohoslužba se bude se konat venku na Veronském náměstí s následným rozdáváním dárečků a vánočního punče kolemjdoucím.

Betlémské světlo v kostele sv. Václava

22. prosince 2022 ve 21:12

Dnes převzala Monika Shaw Salajová – místostarostka Prahy 5 od skautů na Okrouhlíku Betlémské světlo a společně s farářem rozsvítila v kostele sv. Václava.

Praha 13: Česká mši vánoční ve Stodůlkách

22. prosince 2022 ve 12:51

V neděli 25. prosince uslyšíte Českou mši vánoční. Účinkuje Stodůlecký chrámový pěvecký sbor s hosty a orchestrem. Řídí Jiří Kubík.

Praha 6: Bruslení na zimním stadionu HC Hvězda Praha

22. prosince 2022 ve 12:34

Bruslit na zimním stadionu HC Hvězda Praha můžete i během svátků.  

Pro Betlémské světlo na Jižní Město

21. prosince 2022 v 18:19

Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma se světlo letecky přepravuje do Vídně.  Odtud světlo rakouští skauti předávají do celé Evropy.

Pro Betlémské světlo na Okrouhlík

21. prosince 2022 v 10:09

Betlémské světlo doputovalo na Prahu 5 a přijít si pro něj můžete ve čtvrtek 22. prosince přímo ke skautům na Okrouhlík.

Praha 6 zve na poslední trh této sezóny

21. prosince 2022 v 07:05

Ve čtvrtek se koná na Kulaťáku úplně poslední trh této sezóny. Na místě bude zelenina nejen do bramborového salátu, pečivo, káva, občerstvení tak, jako vždy! Jediná změna se týká doby konání, kdy trhy začínají standardně v 8 ale končí až v 16 hodin.

Další články
Nahoru