Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Advent v Praze

Václavské Vánoce letos opět podporují zdravotně znevýhodněné

Bohatý kulturní a charitativní program má už tradičně i letošní, v pořadí už dvanáctý ročník Václavských Vánoc. Ty jsou každoročně, tedy i letos, pořádány jako kulturní akce, na kterou se v současné době, po vyhlášení aktuálních vládních opatření, vztahují stejné podmínky jako na ostatní kulturní akce, nikoliv tedy jako na zakázané vánoční trhy.

„Naše městská část finančně podporuje kulturní a charitativní program Václavských Vánoc a i letos už v polovině října náš odbor péče o veřejný prostor dvanáctý ročník – opět v režimu kulturních akcí – povolil. Nejedná se tedy v žádném případě o nějaké přejmenování akce po přijetí vládních omezujících opatření. Takto bylo vše dlouhodobě připravováno. Organizátorem jsme zároveň byli opakovaně ubezpečeni, že veškerá aktuální omezení jsou a budou dodržována,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Žádost pořádající spolek Sdružení Nového Města pražského podal 13. září a 19. října ji pak jako kulturní akci povolil odbor péče o veřejný prostor Úřadu MČ Praha 1.

Sdružení Nového Města pražského pořádá Václavské Vánoce tradičně za spoluúčasti a podpory Prahy 1. Sdružení je rovněž povinno dodržovat aktuální vládní omezení.

Kromě bohatého kulturního programu, včetně štědrovečerní bohoslužby, má akce trvající do začátku ledna výrazný charitativní dosah.

„Celkem jsou na ní tři stánky s výrobky chráněných dílen, jejichž klienti jsou výrazně znevýhodněni v uplatnění na standardním trhu práce. Celoročně proto vyrábějí velmi hezké dárky, které pak prodávají na Václavských Vánocích. Z výtěžku jsou pak financovány projekty těchto dílen,“ dodal starosta Prahy 1.

Obsazení stánků:

Stánek 1

26/11 – 22/12 CHRÁNĚNÁ DÍLNA INSPIRACE Střední dívčí katolické školy, https://chranenadilnainspirace.cz/

Stánek 2

30/11 – 9/12  PROSAZ, http://www.prosaz.cz/novy/

10/12 – 16/12 SVĚTLUŠKA, https://svetluska.rozhlas.cz/

17/12 – 22/12 Společnost DUHA, https://spolecnostduha.cz/

Stánek 3

1/12 – 2/12 – Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, www.csop10.cz

3/12–4/12 – KLUB ŽAP, https://www.klubzap.cz/

5/12– 8/12 – Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, www.csop10.cz

9/12 – 13/12 JEDNA BEDNA https://jednabedna.cz/

14/12 – 22/12 Keramická dílna ŘÁSNOVKA, https://www.youtube.com/watch?v=CE3CkV2aQaM

Jeden stánek také organizátoři tradičně poskytují panu Josefu Kalouskovi – 85 let, je obyvatel Prahy 1, válečný poškozenec. Má protézu místo nohy z války, je ZTP. Maluje obrazy, akvarely a jeho práce se na akci prodávají. Prodávají se také drátkované výrobky a keramika od mikrovýrobců z Prahy 1. Výrobky prodávají lidé s handicapy a poruchami osobnosti. Příjem z prodeje z trhů je rozhodující pro existenci, přežití a udržení provozu galerie pana Kalouska na Hradčanech, protože jeho galerie se po dobu covidu už druhým rokem potýká s nízkým zájmem návštěvníků.

O úklid se díky programu Prahy 1 starají lidé bez domova.

Autor: TZ, red

Vánočního setkání v klášteře se zúčastnily dvě stovky bezdomovců

26. prosince 2021 v 18:43

Lidem bez domova v Praze včera odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant'Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy.

Praha 6: Česká mše vánoční

25. prosince 2021 v 07:59

Praha 6 zve na tradiční vánoční koncert v Kostele československé církve husitské dnes v 17 hodin.

Praha 9 rozdávala rybí polévku

24. prosince 2021 v 17:43

Po loňské pauze Praha 9 letos rozdávala tradiční rybí polévku. U stanice metra Vysočanská se ve středu rozdalo přes 1000 porcí. K dispozici byl i kuřecí vývar, nechyběl ani rybí čaj a sladký koláč.

Praha 1: Štědrý den na Střeláku

23. prosince 2021 v 11:12

Na Střeláku se bruslí i na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Zavřeno bude pouze 25. prosince.

Vánoční program Zoo Praha. Děti na Štědrý den mají vstup za korunu

23. prosince 2021 v 08:14

Po celé vánoční svátky a Nový rok se mohou návštěvníci Zoo Praha těšit na program tradičních i mimořádných komentovaných krmení a setkání. Na Štědrý den mohou návštěvníci obdarovat zvířata donesením vhodného krmiva a děti mají vstup pouze za korunu.

Další články
Nahoru