dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Václav Novotný z TOP 09: Jednání radních se bude ODS účastnit, i když nebude mít zastoupení
Václav Novotný byl v předchozím volebním obdobím radním odpovědným za kulturu, jeden čas byl i náměstkem primátora. Foto: archiv MHMP

Václav Novotný z TOP 09: Jednání radních se bude ODS účastnit, i když nebude mít zastoupení

Jak probíhají vyjednávání o nové pražské koalici? Jaké jsou třecí plochy? Kdy bude mít Praha nového primátora? Jak se bude ODS podílet na správě města, když nebude mít své radní? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný, který je jedním z vyjednávačů o nové pražské koalici.

Jaký máte po úterním jednání dojem z vašich politických partnerů, se kterými se bavíte o nové pražské koalici? Je pro ně tento projekt prioritou, nebo si nechávají otevřená zadní vrátka?
V současné zablokované patové situaci v Praze se jedná o zatím jediný reálný projekt, jak dál. Myslím, že k tomu všichni tak přistupují. Fakt je ovšem, že každý ze zúčastněných konstatoval, že tuto ne příliš standardní konstrukci musí projednat ve svých stranických strukturách. Piráti v referendu, my na celostátním výkonném výboru tak, jak nám určují stanovy, stejně tak ODS i Trojkoalice. Zcela podle svého uvážení o věci mohou jednat jen nezávislí.

Bylo pro TOP 09 těžké ustoupit od požadavku na velkou koalici, ve které by ODS měla své zástupce v Radě hl. města?
Ano, rozhodně bychom uvítali, kdyby byly všechny zúčastněné strany společně v jasné koalici, všechny by tak byly účastny v radě a nesly společně odpovědnost. Řešení, kdy ODS bude Radu podporovat bez přímé účasti v ní, nepovažujeme za optimální. Přesto ho považuji za přijatelné, protože se prostě jiné nerýsuje.

novotny-top-09_1-nahled Menšinové koalice bývají často nestabilními projekty. Jak nastavit ten aktuální, aby se této charakteristice vymykal?
Název menšinová koalice není úplně přesný. Ona je to koalice většinová s počtem 35 hlasů s tím, že ODS není zastoupena v Radě. Bude se však angažovat ve společném projektu prostřednictvím předsedů výborů zastupitelstva. 

Pokud se ODS nedostane do vedení metropole, věříte, že bude spolehlivě podporovat při jednání zastupitelstva body schválené radními?
Protože bude ODS v pozici předsednictví některých výborů, bude na jednání Rady přítomna a jednotlivé materiály s ní budou projednávány jako v běžných koalicích.

Už jste veřejně naznačil, že rodící se koalice nemá žádné zásadní neshody, nicméně dopravu, majetek a majetkové účasti je ještě potřeba detailněji probrat. Jaká témata mají zatím nejostřejší hrany, kde se nejsložitěji hledají kompromisy?
Zdá se, že nejkomplikovanější téma je doprava, kde se projevuje odlišný pohled Trojkoalice a zejména Zelených od ostatních.

Jaký je váš názor na účast politiků v dozorčích radách a dalších orgánech společnosti s městskou účastí? Narážím na tolik medializovaný případ starostky Prahy 10 Radmily Kleslové.
Dozorčí rady firem vlastněných městem je vcelku logické obsazovat alespoň zčásti zastupiteli. Jsou to koneckonců představitelé vlastníka, tedy města. Jde však o to, aby byli k věci způsobilí praxí a vzděláním a aby odměňování za výkon funkcí ani jejich četnost nebyly v rozporu s dobrými mravy. Shodujeme se na tom, že celé této záležitosti bude nutno dát jasná pravidla.

Anketa

Kdo se stane novým pražským primátorem?

13.1%
(13.1%)
33.6%
(33.6%)
15.3%
(15.3%)
V probíhající anketě serveru Pražský patriot by si většina hlasujících přála, abyste se novým primátorem stal vy. Pokud by straníci nakonec ukázali na vás, jste ochoten kandidaturu přijmout?
Pokud si mě kolegové vyberou, přijmu to s pokorou a s vědomím, že primátor je v Radě jen jedním z jedenácti a v zastupitelstvu jen jedním z 65. Rád bych dal najevo, že i opoziční zastupitelé jsou kolegové, že i opačnému názoru je třeba dopřát sluchu a vzít jej v úvahu tak aby zastupitelstvo bylo důstojným a snad i moudrým sborem a nikoliv hašteřícím se spolkem plným negativních emocí, jak je tomu dosud.

Kdy myslíte, že se Praha dočká nového politického vedení, včetně primátora?
Myslím, že v lednu.

Co byste z pracovního hlediska popřál ostatním pražským zastupitelům?
Energii k práci a vnitřní klid.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru