dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
13°C
pozítří
Pondělí - jasno
15°C
Pražská kultura

Václav Havel vylézá na party zpod stolu, nese naháče, hraje s Jaggrem přebíranou a vede rozhovor nad kostmi

Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, 170 00, Praha 7) představuje od pátku 16. prosince nejnovější desetidílný obrazový cyklus malíře Tomáše Císařovského s názvem Úmysl a trochu náhoda, který originálním způsobem zachycuje běžné i podivuhodné momenty ze života dramatika, spisovatele, disidenta a našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.

Ani v této velkoformátové „životopisné“ sérii nezůstává Tomáš Císařovský nic dlužen svému dlouhodobému předsevzetí vracet na uměleckou scénu tradiční malířské žánry, jako jsou portrét a historická malba.

duverny-rozhovor-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Důvěrný rozhovor, 2013 olej na plátně / Foto: Martin Polák

Havlovský cyklus v něčem, ale zcela jinak a nově, navazuje na legionářský a masarykovský cyklus, kterými se Císařovský proslavil na konci 80. let, kdy se stal jednou z nejvýraznějších osobností nastupující postmoderní generace. Obrazy z československé historie se pak v různých periodách pravidelně objevovaly v Císařovského práci. Předehru k obrazům s Havlem tak na výstavě v Centru DOX tvoří několik autorových starších obrazů s představiteli země z doby monarchie, demokracie, nacismu i socialismu.

obcanska-vychova-2014-15-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Občanská výchova. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Desetidílný cyklus s Václavem Havlem se vnitřně dělí na tři období: zachycuje jeho dětství či mládí, dále spisovatelské a disidentské dění před listopadem 1989 a poté prezidentskou periodu. Výběr zobrazených motivů je proto různorodý, od rodinného prostředí až po státnické události.

kralovsky-vecer-2014-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Královský večer. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

„Cyklus není historickou kronikou ani pouhou oslavou mimořádné české osobnosti. Jako takový nemá žádný sklon k patosu ani k popisnému vyjadřování, je syntetickým obrazovým vyprávěním, malovaným s přesně čitelnou nadsázkou a malířským vtipem,“ říká o Císařovského obrazech kurátor výstavy Martin Dostál.

tam-na-strahovskych-hradbach-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-1-nahled

Tomáš Císařovský. Tam na Strahovských hradbách. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Ať už jde o setkání Václava Havla se skupinou Rolling Stones, kde prezident hraje s frontmanem Mickem Jaggrem dětskou hru přebíraná na pozadí hradeb Strahovského stadionu, nebo se setkává s buddhististicky oblečenou postavou, která může být dalajlámou, ale třeba i kambodžským králem, či na obraze z dětství, kde jedna z dvojic připomíná Huga Haase s Adinou Mandlovou, ale také nemusí, jde vždy o vrstvení významů a jistou uvolněnost pro divácké čtení obrazového příběhu.

První obraz začal Tomáš Císařovský malovat měsíc po smrti Václava Havla – v lednu 2012. „Cítil jsem, že skončila jedna epocha, že se ve společnosti cosi nezvratně láme. A nastal pro mě čas, opět se dotknout podstatných událostí v české historii,“ vysvětluje autor. Celý cyklus pak zakončil v roce 2016.

pod-lucernou-2016-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Pod Lucernou. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Havlovské téma malíř nezpracoval jen v obrazech, ale také v sérii prací na papíře, kdy technikou lavírované tuše rozkrývá řadu dalších momentů ze života prezidenta. Jde o svéráznou, překvapivou a atraktivní obrazovou havlovskou „kroniku“, která je určena všem, kdo se dokážou podívat na svět s nadhledem a otevřenou myslí.

Výstava potrvá do 6. března 2017. Více informací na www.dox.


Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

Včera v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Knižní novinka Tiché lži jsou napínavým psychologickým thrillerem

Včera v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

Včera v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

18. října 2018 v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

18. října 2018 v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

18. října 2018 v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

17. října 2018 ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

17. října 2018 v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

17. října 2018 v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

17. října 2018 v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Další články
Nahoru