dnes
Úterý - polojasno
27°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
30°C
Pražská kultura

Václav Havel vylézá na party zpod stolu, nese naháče, hraje s Jaggrem přebíranou a vede rozhovor nad kostmi

Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, 170 00, Praha 7) představuje od pátku 16. prosince nejnovější desetidílný obrazový cyklus malíře Tomáše Císařovského s názvem Úmysl a trochu náhoda, který originálním způsobem zachycuje běžné i podivuhodné momenty ze života dramatika, spisovatele, disidenta a našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.

Ani v této velkoformátové „životopisné“ sérii nezůstává Tomáš Císařovský nic dlužen svému dlouhodobému předsevzetí vracet na uměleckou scénu tradiční malířské žánry, jako jsou portrét a historická malba.

duverny-rozhovor-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Důvěrný rozhovor, 2013 olej na plátně / Foto: Martin Polák

Havlovský cyklus v něčem, ale zcela jinak a nově, navazuje na legionářský a masarykovský cyklus, kterými se Císařovský proslavil na konci 80. let, kdy se stal jednou z nejvýraznějších osobností nastupující postmoderní generace. Obrazy z československé historie se pak v různých periodách pravidelně objevovaly v Císařovského práci. Předehru k obrazům s Havlem tak na výstavě v Centru DOX tvoří několik autorových starších obrazů s představiteli země z doby monarchie, demokracie, nacismu i socialismu.

obcanska-vychova-2014-15-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Občanská výchova. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Desetidílný cyklus s Václavem Havlem se vnitřně dělí na tři období: zachycuje jeho dětství či mládí, dále spisovatelské a disidentské dění před listopadem 1989 a poté prezidentskou periodu. Výběr zobrazených motivů je proto různorodý, od rodinného prostředí až po státnické události.

kralovsky-vecer-2014-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Královský večer. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

„Cyklus není historickou kronikou ani pouhou oslavou mimořádné české osobnosti. Jako takový nemá žádný sklon k patosu ani k popisnému vyjadřování, je syntetickým obrazovým vyprávěním, malovaným s přesně čitelnou nadsázkou a malířským vtipem,“ říká o Císařovského obrazech kurátor výstavy Martin Dostál.

tam-na-strahovskych-hradbach-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-1-nahled

Tomáš Císařovský. Tam na Strahovských hradbách. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Ať už jde o setkání Václava Havla se skupinou Rolling Stones, kde prezident hraje s frontmanem Mickem Jaggrem dětskou hru přebíraná na pozadí hradeb Strahovského stadionu, nebo se setkává s buddhististicky oblečenou postavou, která může být dalajlámou, ale třeba i kambodžským králem, či na obraze z dětství, kde jedna z dvojic připomíná Huga Haase s Adinou Mandlovou, ale také nemusí, jde vždy o vrstvení významů a jistou uvolněnost pro divácké čtení obrazového příběhu.

První obraz začal Tomáš Císařovský malovat měsíc po smrti Václava Havla – v lednu 2012. „Cítil jsem, že skončila jedna epocha, že se ve společnosti cosi nezvratně láme. A nastal pro mě čas, opět se dotknout podstatných událostí v české historii,“ vysvětluje autor. Celý cyklus pak zakončil v roce 2016.

pod-lucernou-2016-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Pod Lucernou. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Havlovské téma malíř nezpracoval jen v obrazech, ale také v sérii prací na papíře, kdy technikou lavírované tuše rozkrývá řadu dalších momentů ze života prezidenta. Jde o svéráznou, překvapivou a atraktivní obrazovou havlovskou „kroniku“, která je určena všem, kdo se dokážou podívat na svět s nadhledem a otevřenou myslí.

Výstava potrvá do 6. března 2017. Více informací na www.dox.


Vernisáž výstavy Srpen 1968 ve vzpomínkách

Včera v 17:58

Praha 10 si srpen 1968 připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Vernisáž výstavy: 1968 Praha 3 – léta naděje rychle pominula

Včera v 17:46

Výstava připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3 – některé dosud nezveřejněné informace či fotografie ze žižkovských...

Koncert k 50. výročí srpna 1968

Včera v 17:32

Vzpomínková akce k výročí srpnových událostí přivede v úterý 21. srpna od 18 hodin na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Tóny Vinohrad opět rozezní Grébovku

Včera v 08:51

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na koncerty v druhém pololetí. Poprvé se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. září, kdy se můžete zaposlouchat do Trumpetového recitálu.

Géniové si nezávidí. Stylový večer

19. srpna 2018 ve 12:19

Harmonia Praga vystoupí na svém prvním poprázdninovém koncertu v rámci cyklu Stylových večerů na Novoměstské radnici 6. září v 19:30. Tématem večera bude obdivný vztah génia romantické hudby, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, k jinému hudebnímu titánu, přednímu představiteli hudebního baroka,...

Na operu do Písecké brány

19. srpna 2018 v 06:41

V Písecké bráně v Praze 6 zazní ty nejkrásnější melodie z českých oper Prodaná nevěsta a Rusalka v podání sboru a sólistů Národního divadla.

Na Open air koncert filmové hudby zve Praha 5

19. srpna 2018 v 06:24

Známé filmové melodie zahraje Pražský filmový orchestr v sobotu 8. září, koncert začíná v 17 hodin v Kinského zahradě, vstup zdarma.

Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

18. srpna 2018 v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

17. srpna 2018 ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Národní památník na Vítkově otevírá dvě nové výstavy k výročí okupace

16. srpna 2018 v 07:10

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a...

Jiří Kolář: Úšklebek století

15. srpna 2018 v 09:57

Výstava Jiřího Koláře Úšklebek století se zaměřuje na takový výběr Kolářových prací, který v propojení s jeho básnickým dílem naznačuje, jak neortodoxně dovedl Kolář umělecky formulovat svůj účastný komentář ke světu.

Další články
Nahoru