dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - skorojasno
20°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Pražská kultura

Václav Havel vylézá na party zpod stolu, nese naháče, hraje s Jaggrem přebíranou a vede rozhovor nad kostmi

Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, 170 00, Praha 7) představuje od pátku 16. prosince nejnovější desetidílný obrazový cyklus malíře Tomáše Císařovského s názvem Úmysl a trochu náhoda, který originálním způsobem zachycuje běžné i podivuhodné momenty ze života dramatika, spisovatele, disidenta a našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.

Ani v této velkoformátové „životopisné“ sérii nezůstává Tomáš Císařovský nic dlužen svému dlouhodobému předsevzetí vracet na uměleckou scénu tradiční malířské žánry, jako jsou portrét a historická malba.

duverny-rozhovor-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Důvěrný rozhovor, 2013 olej na plátně / Foto: Martin Polák

Havlovský cyklus v něčem, ale zcela jinak a nově, navazuje na legionářský a masarykovský cyklus, kterými se Císařovský proslavil na konci 80. let, kdy se stal jednou z nejvýraznějších osobností nastupující postmoderní generace. Obrazy z československé historie se pak v různých periodách pravidelně objevovaly v Císařovského práci. Předehru k obrazům s Havlem tak na výstavě v Centru DOX tvoří několik autorových starších obrazů s představiteli země z doby monarchie, demokracie, nacismu i socialismu.

obcanska-vychova-2014-15-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Občanská výchova. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Desetidílný cyklus s Václavem Havlem se vnitřně dělí na tři období: zachycuje jeho dětství či mládí, dále spisovatelské a disidentské dění před listopadem 1989 a poté prezidentskou periodu. Výběr zobrazených motivů je proto různorodý, od rodinného prostředí až po státnické události.

kralovsky-vecer-2014-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Královský večer. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

„Cyklus není historickou kronikou ani pouhou oslavou mimořádné české osobnosti. Jako takový nemá žádný sklon k patosu ani k popisnému vyjadřování, je syntetickým obrazovým vyprávěním, malovaným s přesně čitelnou nadsázkou a malířským vtipem,“ říká o Císařovského obrazech kurátor výstavy Martin Dostál.

tam-na-strahovskych-hradbach-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-1-nahled

Tomáš Císařovský. Tam na Strahovských hradbách. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Ať už jde o setkání Václava Havla se skupinou Rolling Stones, kde prezident hraje s frontmanem Mickem Jaggrem dětskou hru přebíraná na pozadí hradeb Strahovského stadionu, nebo se setkává s buddhististicky oblečenou postavou, která může být dalajlámou, ale třeba i kambodžským králem, či na obraze z dětství, kde jedna z dvojic připomíná Huga Haase s Adinou Mandlovou, ale také nemusí, jde vždy o vrstvení významů a jistou uvolněnost pro divácké čtení obrazového příběhu.

První obraz začal Tomáš Císařovský malovat měsíc po smrti Václava Havla – v lednu 2012. „Cítil jsem, že skončila jedna epocha, že se ve společnosti cosi nezvratně láme. A nastal pro mě čas, opět se dotknout podstatných událostí v české historii,“ vysvětluje autor. Celý cyklus pak zakončil v roce 2016.

pod-lucernou-2016-foto-martin-polak-tomas-cisarovsky-nahled

Tomáš Císařovský. Pod Lucernou. Olej na plátně. Foto: Martin Polák

Havlovské téma malíř nezpracoval jen v obrazech, ale také v sérii prací na papíře, kdy technikou lavírované tuše rozkrývá řadu dalších momentů ze života prezidenta. Jde o svéráznou, překvapivou a atraktivní obrazovou havlovskou „kroniku“, která je určena všem, kdo se dokážou podívat na svět s nadhledem a otevřenou myslí.

Výstava potrvá do 6. března 2017. Více informací na www.dox.


Kontroverzní dílo Petry Hůlové poprvé na jevišti. Stručné dějiny Hnutí uvidíte od března v Komedii

Včera ve 13:07

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března...

Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

20. března 2019 v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

20. března 2019 v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

20. března 2019 v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Koncert skupiny a křest knihy: Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou

19. března 2019 v 16:31

Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon)....

Hrabalovy stolní slavnosti v Divadle Karla Hackera zdarma

19. března 2019 v 09:03

Městská část Praha 8 a Sdružení Serpens zvou na Hrabalovy stolní slavnosti ve čtvrtek 28. března od 19 hodin.

Harfový kvartet Prah-a-harP - koncert Na kopci

16. března 2019 ve 21:20

Unikátní harfový kvartet se představí v rámci Koncertů na kopci ve středu 20. března od 19 hodin.

Můj tajný les a Děti úplňku. Kino Světozor zprostředkuje různé pohledy na autismus

16. března 2019 ve 13:13

Atypická kampaň vznikla, aby ukázala, co nám zrcadlí autismus, a pozvala k zamyšlení i aktivnímu zapojení. Chce přiblížit svět autistů jako inspiraci a příležitost k zamyšlení nad „normálním“ fungováním naší společnosti i jednotlivců. Klade si za cíl přispět k tomu, aby autisté i jejich rodiče...

Nashle na skle. Současná tvorba studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru

15. března 2019 v 08:10

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 24. března do 13. října ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou sklářskému řemeslu. 

Další články
Nahoru