dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Vábnička na voliče? Za minulého starosty zažila Praha 4 boom hřišť a nyní neví, co s nimi
Hřiště pod skalami v Braníku trpí častými útoky vandalů. Nelze se tomu divit, je na dost odlehlém místě. Foto: archiv

Vábnička na voliče? Za minulého starosty zažila Praha 4 boom hřišť a nyní neví, co s nimi

Čtvrtá městská část se potýká s velkým počtem dětských hřišť, z nichž jsou některá nevyužívaná. Hřišť nepřiměřeně přibylo především za bývalého starosty Pavla Horálka (ODS), což stálo více než 28 milionů korun. Nynější vedení radnice chce počet hřišť snížit. V kontrastu s tím jsou jiné městské části, které potřebují jejich počet naopak navýšit.

Městská část Praha 4 v současné době provozuje 133 dětských hřišť a sportovišť, přičemž poměrně velký nárůst nastal od roku 2010, kdy byl starostou Pavel Horálek (ODS). „Vybudováno nebo rekonstruováno bylo celkem dvacet areálů,“ řekl tiskový mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Investice do nových hřišť byla celkem 28, 2 milionu korun.

Jednalo se například o tyto areály: sportoviště Jaurisova, sportoviště v Podolské ulici, sportoviště Svatoslavova, petanque hřiště na Jezerce, seniorpark Podolská, skatepark Braník, pyramidové centrum Vavřenova, dětské hřiště na pěší zóně Pujmanové či multifunkční hřiště na Roztylském náměstí a další.

Praha 4 zruší devět hřišť

Podle některých hlasů z okolí radnice si budováním i opravami hřišť v roce 2010 a později chtěl bývalý starosta zajistit přízeň voličů.

branik-hriste-nahled Navýšení počtu hřišť ale situaci v městské části spíš zkomplikovalo, nyní totiž některá stará hřiště v Praze 4 zejí prázdnotou.

Současná radnice navrhuje zrušit devět hřišť z celkového počtu 133. „Dvě z těchto devíti hřišť jsou pouze neoplocená pískoviště bez herních prvků. Jedno hřiště je po zprivatizování vnitrobloku ve Vodárenské ulici veřejnosti nepřístupné a je zde pouze jeden starý herní prvek,“ uvedl tiskový mluvčí čtvrté městské části Jiří Bigas.

„Jedno hřiště již prakticky neexistuje, neboť z něho zbyly pouze lavičky. Na čtyřech hřištích jsou jeden nebo dva velmi staré herní prvky, jinak nic. A další, pod branickou skálou je v dezolátním stavu, nikoli proto, že bychom se o ně nestarali, ale je neustále terčem vandalů,“ dodal.

Některá hřiště jsou blízko sebe

Posledně jmenované hřiště nebylo příliš využíváno a jeho neustálé opravy jsou podle vedení radnice neúnosné – navíc se nachází pod branickou skálou, která v poslední době vykazuje známky nestability.

„Všechna tato hřiště mají v docházkové vzdálenosti 100 až 400 metrů další hřiště, které zůstane v provozu. Staráme se o to, abychom měli dostatek dobře vybavených a hlavně bezpečných dětských hřišť,“ dodal Bigas.

V letošním roce radnice očekává celkové provozní náklady na všechna hřiště ve výši 6,5 milionů korun.

„V částce jsou zahrnuty pravidelné kontroly, roční odborně-technická kontrola bezpečnosti hřišť, údržba zeleně, vysypávání košů, oprava mobiliáře, pronájem mobilních WC, vybavení sportovišť, opravy a udržování herních prvků a výměna herních prvků,“ dodal Bigas.

V Praze 5 počet hřišť navyšují

Jinak je tomu v Praze 5, která provozuje celkem 56 hřišť, a všechna jsou podle vedení radnice plně využívána. „Navyšujeme a rekonstruujeme, zejména sportoviště na multifunkční plochy, tak, aby byl zajištěn rozvoj i starších dětí, odrostlých z prolézaček,“ uvedla tisková mluvčí páté městské části Ivona Kratochvílová.

hriste-prirodni-nahled Například: na granty v rámci grantového programu “Místo pro život a ekologické programy“ byla v loňském roce ze schváleného rozpočtu Prahy 5 uvolněna částka 400 tisíc korun na osm projektů, u kterých radnice shledala největší přínos pro veřejnost. Je mezi nimi i přírodní dětské hřiště v Košířích.

„Těší mě, že se podařilo realizovat smysluplné projekty. Stejně tak budeme postupovat i v letošním roce“, sdělil resortní radní a zástupce starosty Prahy 5 Jaroslav Nedvěd.

V Praze 10 mají hřiště pro psy

V Praze 10 je v současnosti městskou částí provozováno 91 veřejně přístupných hřišť a sportovišť. „Tyto plochy jsou v naprosté většině případů hojně využívány. Počet hřišť rozhodně nebudeme omezovat. Naopak dochází k pozvolnému zvyšování počtu a to zejména o plochy určené pro starší děti a mládež,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Desátá městská část v minulosti například z někdejšího dětského hřiště ve Škvorecké ulici, které bylo poblíž dalších dvou, učinila hřiště pro psy. Jsou tam různé prolézačky, houpačky a jiné atrakce, hřiště je pejskaři a jejich mazlíčky hojně využíváno. Dostatek prostoru tak mají psi i děti, které si hrají z druhé strany činžovního domu.

Celkem 54 hřišť spravuje Praha 8. „Využívána jsou všechna. Již několik let starší hřiště postupně revitalizujeme, případně doplňujeme novými herními prvky. Na některých nevyužívaných místech jsme postavili úplně nová dětská hřiště,“ řekla tisková mluvčí osmé městské části Helena Šmídová.

V Praze 6 a 13 jsou s počtem hřišť spokojeni

Šestatřicet dětských hřišť je v Praze 6. Rozprostřeny jsou po všech jejích částech: pět jich je v Břevnově, tři v Bubenči, sedm v Dejvicích, jedno na Hradčanech, tři ve Střešovicích, čtyři ve Veleslavíně, devět ve Vokovicích a čtyři v Ruzyni. Podle mluvčího radnice Adama Halmošiho je tento počet v současné době optimální.

hriste-centralni-park-nahled Na území Prahy 13 je celkem 95 dětských hřišť. „Využívána jsou ve větší či menší míře všechna. Jejich počet je dostačující a zvyšovat se nebude. Průběžně dochází k rekonstrukci těch starších a doplňování moderních herních prvků. Největší a patrně i nejvyužívanější je dětské hřiště u Nepomuckého rybníka v Centrálním parku,“ uvedl mluvčí Prahy 12 Samuel Truschka.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru