Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Zoo Praha se narodilo mládě vzácného dikobraza
Malý dikobraz již vedle mateřského mléka projevil zájem i o pevnou stravu v podobě pestré směsice zeleniny. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

V Zoo Praha se narodilo mládě vzácného dikobraza

Drobné mládě vzácného dikobraza palawanského je k vidění v Zoo Praha. Dvoutýdenní přírůstek i oba jeho rodiče mohou návštěvníci pohodlně pozorovat v teple pavilonu Indonéská džungle. Mládě je chovatelsky cenné – tento endemit filipínského ostrova Palawan je jediným druhem starosvětského dikobraza, který je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů. Za jeho klesajícími počty stojí lov i odlesňování. Informoval o tom kurátor savců Pavel Brandl.

„Narození mláděte je skvělou zprávou i proto, že z pouhých devíti zoo, které tento druh v Evropě chovají, jsme letos jedna ze dvou, kde se narodilo mládě. Důvodem k radosti je ale i fakt, že jsme narození dalšího zdravého potomka od naší starší, již zasloužilé samice, nepřikládali příliš velké naděje,“ řekl Brandl.

V pořadí jde o desáté mládě tohoto druhu, které se zde od počátku chovu v roce 2015 narodilo. Všech devět předchozích bylo navíc úspěšně odchovaných. Později tak pražští dikobrazi posílili či dokonce založili chov v jiných zoologických zahradách.

„Dobré vyhlídky má i aktuální mládě. Matka se o něj vzorně stará a malý hlodavec už podle chovatelů vedle sání mateřského mléka projevil zájem i o pevnou stravu,“ řekl kurátor.

Dikobraz palawanský obývá filipínský Palawan a několik menších okolních ostrovů. Jde o jednoho z nejmenších dikobrazů světa, dospělá zvířata zpravidla neváží víc než pět kilogramů.

„Jakožto ostrovní druh s omezeným výskytem i genofondem ho bohužel ohrožuje lov a ztráta přirozeného prostředí. Jeho počty klesají, a proto je dle IUCN aktuálně zařazen na Červeném seznamu ohrožených druhů do kategorie zranitelný,“ dodal Brandl.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru