Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Zoo Praha se narodilo mládě gorily, letos je už druhé
Samice Kijivu se narodila v Holandsku, do Prahy přicestovala až z Austrálie. Foto: Zoo Praha

V Zoo Praha se narodilo mládě gorily, letos je už druhé

V Zoo Praha se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu. Informoval o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Jde o již druhé gorilí mládě, které se letos narodilo v hlavním městě. V lednu se narodila samička, která dostala jméno Mobi. Samice Kijivu přivedla potomka na svět dnes v noci. „Jo! Je to tak, Mobi má sourozence! Kijivu před chvílí porodil," napsal ředitel v 01:10 hodin.

Třicetiletá Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se letos 2. ledna narodil potomek pojmenovaný Mobi. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka Kijivu, je otcem mláděte samec Kisumu.

O jméně pro mladou samičku hlasovalo od 19. ledna více než 45 000 lidí na portále iDNES.cz. Desítku návrhů vybrala zoologická zahrada od dětí z afrického Kamerunu. Mezi návrhy jmen byly Koh’Eloo’h, Alomo, Mbia, Ekiba, Mamene, Mobi, Boyo, Somalomo, Mbupomo a Mosâmom.

„Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat,“ řekl v lednu Bobek.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku.


Autor: red

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru