Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Zoo Praha se narodilo gorilí mládě, slavná Moja je babičkou
První snímek Duni s mládětem. Foto Miroslav Bobek / Zoo Praha

V Zoo Praha se narodilo gorilí mládě, slavná Moja je babičkou

V úterý 2. ledna osm minut po deváté hodině večerní porodila v Zoo Praha desetiletá samička gorily nížinné Duni své první mládě. Legendární Moja – první gorila narozená v České republice – se tak stala babičkou a Richard pradědečkem. Mládě je v pořádku a ještě v noci začalo sát mateřské mléko. Jeho pohlaví pochopitelně zatím není známé. Informoval o tom ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Radujeme se z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja. Naše radost je o to větší, že tím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat,“ sdělil Bobek.

V úterý se stal poprvé otcem 26letý Kisumu. Jeho další mládě, které čeká Dunina babička, 30letá Kijivu, by se mělo narodit přibližně za čtvrt roku.

„Porod byl rychlý, a přestože je samice Duni prvnička, zvládla vše bez sebemenších potíží. První kontrakce jsme pozorovaly zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě,“ popsal průběh porodu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

„Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu – až doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha,“ dodal.Ve středu 3. ledna zůstane Rezervace Dja pro veřejnost uzavřená. Opět otevřena by měla být již od čtvrtka s tím, že před expozicí goril bude přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko.

„Věřím, že gorilí mládě přivede do nedávno vybudovaného pavilonu Rezervace Dja další desetitisíce návštěvníků a že jeho popularita přispěje k ochraně goril v Africe,” řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti) a připomněla, že Rada hlavního města loni rozhodla o navýšení příspěvku na ochranu biodiverzity z 5 na 8 korun z každého vstupu do Zoo Praha.

Z těchto prostředků je financován například projekt Toulavý autobus, který vede kamerunské děti k ochraně přírody, nebo některé aktivity strážců Biosférické rezervace Dja. Ostatně tamní děti naše pražské gorily dobře znají, protože knížka pohádek, ve kterých vystupují, vyšla nejen francouzsky, ale i v dialektu badjoué.


Autor: Jan Puci

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru