V Zoo Praha jsou nyní k vidění mláďata několika klokaních druhů
22. února 2022 19:07
„U klokaních mláďat vlastně nikdy nevíme, kdy se narodila. Novorozené klokáně je velmi malé, zcela holé, slepé a nemá zadní končetiny. Po porodu ho čeká dlouhá cesta do matčiny kapsy, kde se přisaje ke struku a pak už jen pije a roste. Vystrkovat hlavu začíná až po několika měsících,“ přibližuje cestu na svět klokaních mláďat kurátor savců Pavel Brandl.
Nejnověji „vykouklým“ přírůstkem se pyšní klokani rudokrcí v průchozí expozici Darwinova kráteru – mládě zde vystrčilo hlavu z vaku teprve před deseti dny. Výběh s tímto druhem sdílejí také klokani obrovští.
Jejich „vánoční“ mládě vykouklo z kapsy den po loňském Štědrém dnu. Přestože stále pije mateřské mléko, ochutnává i pevnou stravu – lístky bambusu, trávu a seno.
Další mládě téhož druhu má zatím ve vaku zdejší mladá samička, která se však sama stále vrací pít do kapsy své matky, kde již roste její mladší sourozenec.
„Protože každý potomek potřebuje v závislosti na stádiu vývoje odlišné složení mateřského mléka, dokáže klokaní samice v každém struku produkovat jeho jiný typ,“ vysvětluje chovatel expozičního celku Darwinův kráter David Vala.
Navzdory svému jménu jsou klokani obrovští jen druhým největším druhem vačnatce. Prvenství ve velikosti drží klokani rudí, v jejichž výběhu v horní části areálu jsou nyní k vidění celkem tři mláďata.
Jedno už počátkem ledna vyskočilo z kapsy samice Mošátko a další dvě vykukují z vaků samic Miy a Karkulky. Jméno této klokaní samice je více než příhodné – má totiž nezvykle načervenalou srst, která je typická spíše pro samce tohoto druhu.
Pozadu v rozmnožování nezůstávají ani klokani Hagenovi, kteří žijí v chovatelském zázemí zoo.
I zde se nacházejí dvě mláďata v kapsách dvou samic – první z vaku vystrčilo hlavu koncem ledna, druhé v první polovině prosince loňského roku. Starší mládě se již také často samostatně pohybuje po výběhu, kde však stále následuje svou matku.