Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V železničních podchodech cestující informuje nový typ tabulí, k vidění je už i v Praze
Informační tabule v podchodu. Foto: Správa železnic

V železničních podchodech cestující informuje nový typ tabulí, k vidění je už i v Praze

Do podchodů ve frekventovaných stanicích státní organizace Správa železnic nově umisťuje monitory s aktuálními odjezdy vlaků. Přímo na nástupištích dochází také k instalaci nového typu infotabulí, které na zobrazují i řazení jednotlivých vozů v soupravě, což pomáhá cestujícím lépe najít své zarezervované místo. Informovala o tom mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Monitory s aktuálními odjezdy vlaků se instalují do podchodů ve stanicích s vyšší frekvencí cestujících a s více výstupy na nástupiště. „Cestují tak při přestupu mezi vlaky nemusí jít kvůli informacím o odjezdu svého dalšího spoje až do odbavovací haly. Nové tabule ocení také osoby se sníženou schopností pohybu,“ sdělila mluvčí.

Monitory jsou aktuálně například v podchodech stanic Praha hlavní nádraží, Pardubice hlavní nádraží, České Budějovice, Praha-Vysočany, Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy nebo Brandýs nad Orlicí.

Další novinkou jsou informační tabule, které kromě obvyklých informací o daném spoji zobrazují i aktuální řazení vlakové soupravy. Na konci letošního července začal na nástupištích v Českých Budějovicích ověřovací provoz prvních z nich. Pro správné fungování celého zařízení je potřebná úzká spolupráce s dopravci. Správa železnic proto vytvořila speciální aplikaci, prostřednictvím které se informace o řazení vlaku zadávají a následně se zobrazují na monitorech. Stejný systém se bude následně instalovat na pardubickém hlavním nádraží.

S další inovací se mohou setkat cestující na zastávkách na trati z Havlíčkova Brodu do Humpolce. Jde o informační tabule využívající papír s elektronickým inkoustem. Tato energeticky úsporná technologie funguje podobně čtečky elektronických knih.

Správa železnic také pracuje na náhradě papírových vývěsek elektronickými. To umožní přinášet cestujícím na nádražích nejen aktuální informace o provozu vlaků, ale i o výlukách nebo případných mimořádnostech.    


Autor: Karel Netolický

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru