dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější
Ilustrační foto: archiv

V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější

Už jen měsíc zbývá do doby, kdy statistici zveřejní žebříček popularity dětských jmen. Dělají to vždy u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října. Na letošní výsledky si tedy musíme ještě pár týdnů počkat, nicméně pojďme se podívat, jak to vypadalo se jmény dávanými novorozencům v posledních letech. 

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Loni v lednu se narodilo v Česku více než devět tisíc dětí, z nichž nejvíce bylo Elišek a Jakubů. Celkově dali rodiče svým potomkům 582 různých chlapeckých a 678 dívčích jmen. Eliška zvítězila už popáté za sebou.

Jakub je v posledních letech nejčastěji dávaným jménem. Během uplynulých osmi let ho z pomyslného trůnu sesadil jen jednou Jan. Za dobu sledování od roku 1999 se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo pouze pět různých jmen, u dívek to bylo dvakrát tolik.

Krajské výsledky kopírují ty celorepublikové, i když výjimky existují. V několika krajích se například v loňské statistice na přední příčky dostala jména, která celkově nebyla ani v první desítce. V Pardubickém a Karlovarském například zvítězil jinak třináctý David.

Výraznější rozdíl je u dívek, kde v Olomouckém kraji vyhrála Veronika, v celkovém žebříčku na 26. místě. Na Vysočině byla třetí nejoblíbenější Gabriela, která skončila až ve třetí desítce.

V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se jméno přitom dědí výrazně častěji než u dívek, a to v šestnácti procentech případů u chlapců oproti 4 procentům u dívek. S tím souvisí i větší kreativita u dívčích jmen, která je patrná při dlouhodobém pohledu na první dvacítku.

Od ledna 1999 se v ní vystřídalo 28 chlapeckých a 37 dívčích jmen. Například loňským nováčkem byla Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé.

Nejlepší výsledky v historii se loni podařily Amálii (10. místo) a Julii (11. místo). U chlapců mohl být spokojen Antonín na 15. místě, i pro něj to byla rekordní pozice.

Největší návrat loni zažil Martin, který skončil na 9. místě. Na začátku tisíciletí byl velmi oblíbený, když se umístil šestkrát za sebou čtvrtý, ovšem v lednu 2006 první desítku na dlouho opustil. Vrátil se do ní až loni. Kromě populárních jmen obsahuje každoročně žebříček i několik kuriozit.

Rodiče například v posledních letech dávají svým potomkům například dívčí jména Háta, Lorelaj, Sisi nebo Madonna Miu. „U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu.

Před dvaceti lety…

S počátkem roku 2000 vzniklo v Česku 14 nových krajů. Mezi dívčími jmény bylo ve většině krajů nejoblíbenější jméno pro novorozené děti Tereza či Kateřina (ta zvítězila na Liberecku a Pardubicku), výjimku tvořil kraj Karlovarský, kde se narodilo nejvíce Elišek (v celé zemi byla až na 13. místě), a Zlínský, kde zvítězila Karolína.

V Praze se na rozdíl od ostatních krajů a celorepublikového souhrnu dostala na 3. místo Anna. Oblíbená byla také v hlavním městě Natálie, zato LucieKarolínou se do první desítky v Praze nevešly.

Mezi narozenými chlapci byla stále nejčastějšími jména Jan, dále JakubTomášem (oba zvítězili ve třech krajích) a regionálně nejoblíbenějšími se stali také Lukáš a Michal, každý v jednom kraji. Oproti celkovému pořadí si v Praze polepšil a malinko pohoršil Martin.


Autor: Karel Netolický

Praha 4 chce zlepšit park na Fidlovačce, oslovila veřejnost

Dnes v 08:34

Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě městské části Praha 4. To chce radnice změnit a vypsala anketu pro veřejnost.

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

23. října 2020 v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

23. října 2020 v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Reklamní chaos v pražských ulicích se začne řešit, říká radní Chabr

22. října 2020 v 19:17

Praha má problém s vizuálním smogem. Patrné je to především, pokud vyrazíte na procházku uličkami historického centra. Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy a výlohy s reklamními sděleními na vás číhají na každém rohu. Situace, kdy v rámci jedné nemovitosti funguje více provozoven nic...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Další články
Nahoru